Ці люди можуть бути повноцінними учасниками життя громад, у яких тепер живуть. Для цього команда програми "Єднання заради дії" розробила і впроваджує механізм рад внутрішньо переміщених осіб при місцевих та регіональних органах влади. Вони допомагають переселенцям і місцевій владі порозумітись і взаємовигідно співпрацювати, інформує 24 Канал.

Читайте також Виплати ВПО по-новому: механізм надання допомоги переселенцям хочуть змінити

Ради ВПО вже діють у Харкові, Запоріжжі, Кривому Розі, Чернівцях, Полтаві, Києві, Ужгороді та інших містах і регіонах. Вони роблять громаду сильнішою, допомагаючи місцевій владі краще розуміти потреби та потенціал переселенців, а переселенцям – інтегруватися в місцеву спільноту та обстоювати свої права.

Як можна ініціювати створення ради ВПО у своїй громаді та долучитися до вже створеної ради, розповідають організатори ініціативи.

Навіщо створювати раду ВПО у громаді

За допомогою цього дорадчого органу переселенці, які мешкають на території громади, міста чи регіону, можуть вести діалог із владою та мають більше можливостей стати частиною місцевого життя. Ради підказують, як влада може допомогти переселенцям інтегруватися у громаду, ефективно забезпечити їх житлом і всім необхідним для життя.

Влада не буде розв'язувати проблеми, яких ви не озвучили, – говорить координаторка ради ВПО в Чернівцях Тетяна Сігаєва. – Аби влада розуміла, що вам потрібно, про це слід сказати. Пояснюйте, що вам потрібно, будьте готові працювати самі, вимагайте того від інших.

В ідеалі всі рішення місцевих адміністрацій чи органів самоврядування, які стосуються переселенців, мають бути погоджені з переселенцями. Оскільки опитати всіх неможливо, рада ВПО — зручний механізм для такого погодження.

Тобто ради ВПО займаються тим, що дають поради місцевій владі?

Не тільки. Вони консультують міжнародні організації, які допомагають Україні загалом і переселенцям зокрема, а також сприяють співпраці з місцевими адміністраціями та органами самоврядування.

З часу повномасштабного вторгнення Росії, відколи потік людей, вимушених рятуватися від війни, посилився, ради ВПО допомагають переселенцям розв’язати найбільш насущні проблеми – наприклад, із житлом або лікуванням. Завдяки радам ВПО люди отримують інформацію про можливості поселення і працевлаштування, про доступ до соціальних послуг, способи залучення до життя громади тощо. Але головне завдання рад — пропонувати владі системні рішення, які згодом будуть втілювати, наприклад, місцеві комунальні установи та служби. А також спонукати людей, які тимчасово чи назавжди втратили свій дім і постраждали від війни, брати відповідальність за своє життя.

Чи мають такі ради бути в кожному місті чи громаді?

Повноцінні ради потрібні на рівні області (при обласних державних або військових адміністраціях), а також у великих містах і громадах — при місцевих радах. У малих громадах, де мешкають кілька тисяч людей, достатньо одного радника голови з питань переселенців.

Хто має ухвалювати рішення про створення ради ВПО?

Ради ВПО працюють при органах влади, тому рішення — за керівником адміністрації чи депутатами місцевої ради. Це також гарантія, що у громаді чи регіоні працюватиме одна рада, а не кілька "конкурентних".


Ради ВПО допомагають місцевій владі краще розуміти потреби та потенціал переселенців / Фото "Єднання заради дії"

Як створити раду ВПО у громаді, де її ще немає?

  1. Спершу потрібно написати письмову пропозицію голові місцевої ради чи державної (військової) адміністрації щодо створення при ній ради ВПО.
  2. Після цього орган влади – рада чи державна (військова) адміністрація – ухвалює рішення про ініціювання створення ради ВПО.
  3. Далі має бути опубліковане оголошення про набір ініціативної групи зі створення ради ВПО.
  4. Коли ініціативна група набралася, орган влади затверджує її та публікує оголошення про набір членів ради.
  5. Після цього кандидати на посаду члена ради ВПО проводять установчі збори та визначають склад ради.
  6. Орган влади – місцева рада чи державна (військова) адміністрація – затверджує положення про раду ВПО та її склад.
  7. Рада ВПО проводить установче засідання, на якому планує свою роботу.

Зі скількох людей складається рада?

Зазвичай у раді обласного рівня – 10 – 15 членів. Але засідання ради проходять відкрито, тому до них можуть доєднатися охочі, які не є постійними членами.

Члени ради ВПО — обов’язково переселенці?

Не всі в раді мають бути переселенцями: часто до рад долучаються юристи, волонтери, представники громадських організацій, які опікуються переселенцями, експерти, представники органів місцевого самоврядування та інші. Наприклад, у Чернівцях приблизно половина членів ради ВПО – переселенці, а половина – місцеві мешканці.

Ким треба бути, аби стати членом ради ВПО?

Щоб ефективно працювати, треба бажати змін, розумітися на проблемах переселенців і бачити шляхи їх вирішення, — розповідає Ольга Іванова, програмна директорка благодійного фонду "Стабілізейшен Суппорт Сервісез", який разом з організацією IREX в Україні впроваджує програму "Єднання заради дії". – Важливо не боятися бюрократії та юридичних питань.

Тому зазвичай у радах ВПО є юристи чи люди з досвідом держслужби. Вони вміють скласти протокол зустрічі та подати пропозиції так, щоб їх не відхилили через неналежне оформлення.

Чи платять членам ради ВПО зарплату?

Ні. Вони працюють на волонтерських засадах. Тому потрібна мотивація, бажання допомагати переселенцям і системно розв’язувати їхні проблеми.

Як долучитися до ради, яка вже працює?

Робота кожної ради ВПО регулюється окремим положенням, де визначений механізм залучення і вимоги, яким має відповідати потенційний член ради. Ці документи можна знайти на сайтах місцевих рад і адміністрацій – ось, наприклад, положення про створення ради ВПО при Запорізькій міській раді.

Цей механізм — справді дієвий?

Люди, які працюють у складі рад ВПО, стверджують, що цей механізм діє, і до них варто приєднуватися.

"Основна ідея створення рад ВПО – забезпечити принцип "жодних рішень для ВПО – без ВПО". Саме тому активні переселенці, які є лідерами суспільної думки, представниками своїх спільнот, мають долучатися до таких дорадчих інституцій при органах влади", – коментує Олександр Явтушенко, регіональний координатор програми "Єднання заради дії", який ініціював створення ради ВПО в Києві та окремо в Оболонському районі столиці.

Він додає, що участь у раді ВПО – це можливість впливати на рішення та разом із владою створювати такі проєкти, які допоможуть розв'язувати щоденні проблеми переселенців.

Найефективніше механізм рад ВПО працюватиме, коли вони узгоджуватимуть свої дії та обмінюватимуться досвідом. А для цього потрібно, щоб такі органи з’явилися при органах влади багатьох регіонів.

Хто опікується радами ВПО?

Такі ради допомагає створювати команда програми "Єднання заради дії", яку реалізує IREX в Україні разом із благодійним фондом "Стабілізейшен Суппорт Сервісез" та за підтримки Державного департаменту США. Головна ціль програми – об’єднувати ВПО, членів приймаючих громад, представників органів державної влади та представників ЗМІ, щоб інтегрувати ВПО та створити демократичне, згуртоване суспільство та сприяти стабілізації ситуації в Україні.

Регіональні представники програми – активні та небайдужі люди, які прагнуть позитивних змін у своїх регіонах. Вони гуртують навколо себе інших активістів, спілкуються з представниками місцевої влади і докладають зусиль, щоб ті зрозуміли важливість рад ВПО.