Румунський президент Клаус Йоганніс сам висунув свою кандидатуру на цей високий пост. Він пояснив, що відданий цінностям НАТО та демократичним принципам.

Дивіться також США проти надсилання військ до України: країнам Балтії та східного флангу загрози не бачать

Кого бачать на посаді генерального секретаря НАТО

За словами посадовиці, посли країн – членів Альянсу розглядають потенційних наступників – прем'єра Нідерландів Марка Рютте та президента Румунії Клауса Йоганніса.

В Альянсі тривають дебати щодо кваліфікації обох цих дивовижних лідерів, і ми продовжуватимемо обговорювати плюси й мінуси цих двох осіб, доки не досягнемо консенсусу щодо одного з них. (...) Безумовно, ми хочемо досягти певного рішення з цього питання якнайшвидше,
– сказала Джуліан Сміт.

У США вважають, що найпізніший термін для призначення нового керівника НАТО – це середина липня цього року, до Вашингтонського саміту. Представниця США зазначила, що у Вашингтоні перевагу надають Марку Рютте, хоча ставляться з повагою до Клауса Йоганніса.

Чому іде Єнс Столтенберг

  • Він обіймає посаду генсека НАТО з 2014 року та є 13-м генеральним секретарем Альянсу. Столтенберг відомий своєю незмінною підтримкою України – вступаючи на посаду, він обіцяв, що матиме українське питання за пріоритет.
  • Якби Росія не почала війну проти України, Столтенберг завершив би повноваження у вересні 2022 року. Після повномасштабного вторгнення його повноваження продовжили до вересня 2023-го.
  • Члени НАТО були готові залишити чинного генсека на посаді і надалі, але він не погодився. Імовірно, Єнс Столтенберг очолить центральний банк Норвегії.