На помічників кожному депутату держава виділяє 12 тисяч гривень

Український депутат не зобов'язаний оприлюднювати імена тих, хто допомагає йому у роботі. Хоча гвардія ця немала. Обранець може мати 31-го помічника, з них — 4 за державну зарплату. Наприклад, депутати сьомого скликання на всіх мали близько 4 тисяч помічників. З них понад 1200 — штатних.

А на їх зарплату кожному депутату виділяють 12 тисяч гривень у місяць. Раніше на чотирьох помічників виділяли 20 тисяч гривень. Проте, зарплати "правих рук" обранців здулись разом з депутатськими.

Основний критерій відбору на посаду — освіта, життєва позиція,
— каже помічник депутата.

Зареєстрований законопроект, який має розсекретити імена помічників нардепів

В Україні розсекретити імена депутатської гвардії мають намір лише тепер. Майже місяць чекає свого часу зареєстрований законопроект Егора Фірсова з одним лише пунктом: "Перелік помічників-консультантів народного депутата публікується на офіційному веб-порталі Верховної Ради України".

Сам Егор Фірсов зі своїми новими помічниками ще до кінця не визначився. Однак, зважаючи на попередній досвід їх може бути не мало.

Раніше мав 28 помічників,
— говорить народний депутат України Єгор Фірсов.

З допомогою закону депутат сподівається подолати у кулуарах Ради корупцію.

Функції помічників депутатів чітко не визначені

Так вже склалось, що помічники в українській політиці часто не просто помічники. Есцентричний художник Сергій Поярков — у парламенті, як у дома. Називає себе "вічним помічником". На цій службі — майже 15 років. Допомагав трьом депутатам.

Верховна Рада — це клуб моїх колекціонерів,
— розповідає екс-помічник депутата Cергій Поярков.

Помічники можуть і закони писати, і каву готувати. Проте, інколи їх використовують для відмивання грошей, як підставних осіб у фінансових махінаціях, чи охоронців. У 2011 році, коли тривали суди над Юлією Тимошенко, фотографа Андрія Шматова побив охоронець "газової принцеси". Мовляв, той заліз у сумочку екс-прем'єрки.

Потім виявилось, що у боді-гарта — посвідчення помічника одного з депутатів БЮТ.

Для когось депутатський помічник — працевлаштований родич, а для когось — конкурент на виборах. Під час останньої виборчої кампанії на окрузі № 72 балотувались одночасно депутат і його помічник.

"Це було справді дивно, в тому числі і через те, що помічник-консультант не є резидентом цього округу. Тобто він не мав відношення до території, з якої балотувався його нардеп, активність цього помічника практично нульова. Складається враження, що таким чином депутат намагався створити враження якоїсь конкуренції. Адже білбордів і листівок його ми не бачили", — зазначив координатор ГМ "Опора" у Закарпатській області Володимир Феськов.

Депутати неохоче розголошують інформацію про своїх помічників

Рада восьмого скликання нагрішити з помічниками ще не встигла. А от її попередники відзначилися. Громадянська мережа "Опора" та рух "Чесно" намагались вибити з обранців інформацію про їх помічників. Виявилось це справою нелегкою.

Більша половина народних депутатів проігнорувала ці звернення, не вважаючи за потрібне відповідати громадськості. Частина повідомила, що є закон про захист персональних даних, тому вони не розголосять інформацію про помічників. І зовсім невелика кількість, близько 10 відсотків, оприлюднила дані про помічників, включно з контактними даними,
— сказала координатор ГМ "Опора" Ольга Айвазовська.

Звідки така таємничість?

"Ми виявляли, що серед помічників народних депутатів, є в тому числі їхні родичі та друзі", — каже головний редактор сайту "Чеснометр" Вадим Гудима.

Родичі одних нардепів раптом ставали помічниками інших нардепів,
— зазначила координатор ГМ "Опора" Ольга Айвазовська.

Бажання потрапити у ряди помічників — не просто забаганка. Штатний помічник — це державний службовець і має вільний доступ у Верховну Раду. Жодних інших привілеїв посвідчення помічника не дає. Але це лише офіційно.

"Неофіційно такий статус дає змогу просувати свої бізнес-інтереси, прикриваючись карткою помічника, яка дозволяла йому проходити в більшість державних органів, вирішувати проблеми, їх ще називали "всюдиходами". Багато хто з партійних функціонерів просто-напросто роздавали ці картки, щоб віддячити на виборах", — каже головний редактор сайту "Чеснометр" Вадим Гудима.

Деякі нардепи отримували гроші від своїх помічників

Деякі нардепи нам потім розповідали, що принаймні в 2013-му році, в 12-му була практика фактично торгівлі цими картками. При чому платили на щомісячній основі, деякі нардепи отримували грощі за те, що їм платили помічники. По-моєму, там йшлось про 500 доларів за місяць,
— додав Вадим Гудима.

Приймальна народного депутата Ігоря Лапіна. Поки що єдиного депутата, який не просто оприлюднив імена помічників, але й наважився обговорити їх імена з громадою.

"Спершу кандидатів обговорювали у Facebook, потім на громадських слуханнях", — розповідає народний депутат України Ігор Лапін.

Помічники проти оглядин не протестували, хоча, зізнаються хвилювались.

На громадських слуханнях було 20 осіб. Особливих таких вимог не було — досвід роботи,
— говорить помічник депутата Ігоря Лапіна Наталія Костик.

Кожен з помічників опікується своїм напрямом

Обов'язки між помічниками Ігор Лапін вже розподілив.

"Є питання АТО, яким буде займатися Сергій Мушук. Він адвокат і юрист, ще й воював. Питання житлово-комунального господарства та інвестицій, питання юридичної допомоги — це теж напрямки", — говорить Ігор Лапін.

Легендарний сотник майдану Володимир Парасюк каже, що собі помічників вже підібрав.

Це ті люди, з якими я воював на сході, з якими я був на фронті,
— сказав народний депутат України Володимир Парасюк.

Борислав Береза, який також новачок у парламенті, скаржиться — штат набрати нелегко.

Не можемо знайти одного спеціаліста,
— каже народний депутат України Борислав Береза.

Чимало депутатів не проти, щоб імена їхніх помічників "розкрили". Що залишиться з їхньої рішучості —побачимо під час голосування.