Вища кваліфікаційна комісія суддів оприлюднила 120 переможців на посади до нового Верховного суду. Більшість з них – майже 80 % чи 93 кандидати – є або були суддями. І тільки 27 переможців зі 120 є кандидатами не з судової системи: науковцями або адвокатами. Таким чином, новий Верховний суд буде складатися, переважно, зі старих судових кадрів.
Зі 120 відібраних кандидатів 30 мають негативний висновок Громадської ради доброчесності. Тобто кожний четвертий майбутній суддя Верховного суду порушував права людини, або ухвалював політично вмотивовані рішення, або не може пояснити власні статки.
Найбільше переможців із негативним висновком Громадської ради доброчесності потраплять до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного: 9 з 30 кандидатів – це, фактично, кожен третій! Саме в цьому суді ухвалюватимуться фінальні рішення у справах, де українці оскаржуватимуть ухвали, дії чи бездіяльність всіх інститутів влади.
Читайте також: Чому страх – єдине, що змусить депутатів працювати ефективно
Із 30 майбутніх суддів Касаційного кримінального суду 6 мають негативні висновки Громадської ради доброчесності, переважно, за порушення прав людини і рішень Європейського суду з прав людини, а також за ухвалення політично-мотивованих справ. До Касаційних господарського та цивільного судів у складі Верховного суду проходять, відповідно, 8 та 7 кандидатів з негативними висновками громадських активістів.
Попри гучні заяви Президента про оновлення Верховного суду у конкурсі перемагають старі судді, частина з яких ще й мають сумнівну доброчесність, або досвід політичних переслідувань на догоду владі.
Наприклад, у Касаційному кримінальному суді у складі Верховного суду з 30 кандидатів лише 5 не мають суддівського досвіду, 6 – з негативними висновками Громадської ради доброчесності. Касаційний кримінальний суд ухвалюватиме остаточні рішення та/або переглядатиме справи Антикорупційного бюро. За Кримінальним процесуальним кодексом, такі справи в касаційній інстанції розглядає колегія із 7 суддів. У кожній такій колегії по справах НАБУ буде щонайменше один суддя із досвідом порушення права на захист, або із досвідом політичних переслідувань.
Із 30 майбутніх суддів Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду 25 – чинні судді, 18 з яких – чинні судді Вищих спеціальних судів. Тепер за всіх 120 кандидатів має проголосувати Вища рада правосуддя, після цього їх особистим підписом призначає президент.
Читайте також: Як влада вбиває е-декларування своєю брехнею
Розумію, трохи багато цифр. Тож підсумуємо головне. Ми мали історичний шанс на повне перевантаження суду, рівень довіри до якого майже зрівнявся з довірою до російських медіа. Порошенко і компанія змарнували цей шанс, зацементувавши Верховний суд за 80 % старих суддів. При цьому кожен п’ятий з них порушував права людини, або не може пояснити власні статки.
До речі, призначаються всі ці "красені" довічно. І весь цей час ми щомісяця будемо платити старим суддям з сумнівною репутацією близько 200 тисяч гривень.
І ледь не забув. Зафіксуймо відповідальних за усе це свинство: 16 членів Вищої кваліфкомісії суддів (до речі, щомісяця з наших податків кожному з них платять 225 тисяч гривень) та президент, який подав відповідний закон і депутати, які його прийняли в такому вигляді.