Отже, маємо 20 найкрутіших керманичів міст в Україні. Їх визначило журі у переддень міжнародного саміту мерів, що буде проходити в Києві. Поки що це підсумки першого етапу голосування, в якому оцінювалось виключно інноваційність мера і впроваджені ним практики. Обмежувались містами із населенням до півмільйона жителів.

Всіх 20 перелічувати не буду, але я помітила там ну дуже знайомі прізвища. Зокрема, глава Ірпеня Володимир Карплюк, очільник Тернополя Сергій Надал та мер Глухова Мішель Терещенко. Позиціонування усіх трьох в одному списку викликає неоднозначні почуття.

Читайте також: Що насправді не так із гучною спецоперацією на українсько-угорському кордоні

Варто дещо пригадати. От, приміром, Володимир Карплюк – новатор, не буду сперечатися – перетворив провінційний Ірпінь на молоде прогресуюче місто. Беззаперечно. Набудував парків, а навкруги – дав добро забудовникам зводити хмарочоси на стільки поверхів, наскільки вже дозволить фантазія. Головне новаторство, напевне – віртуозно забудовувати територію не лише новими й новими житловими кварталами, а й виділяти землю громади так, щоб прокуратура не могла знайти кінців.

І ніщо мера-новатора не лякає: ані обшуки в його кабінеті, ні гучні заяви прокурорів про неймовірні зловживання та невідворотність покарання, ані протести громади, ні десятки викривальних журналістських матеріалів та навіть факт того, що його підопічні укладали договори із ФОП, власник якого давно вже на тому світі, але акти підписані, гроші за виконані послуги з міської казни перераховані. Ну, а декларація з 67 квартирами – то вже легенда. Не посперечаєшся.

Сергій Надал – градоначальник файного міста. Наші агенти теж мали з ним зустріч. Відвідали ми Тернопіль саме для того, щоб розібратися, чи справді новації пана Надала так корисні для городян. Тоді йшлося про переведення усіх газових котелень Тернополя з газу на торф. Попри наполегливі звернення містян не робити цього, міська влада гне свою лінію – котельні продовжують переобладнувати.

Читайте також: Про очільника ДБР та перспективи нового слідчого органу

А люди справді занепокоєні. Вони не певні, чи торф'яна альтернатива така вже й обґрунтована. Адже вже підрахували: у платіжках цифри зменшаться на копійки, натомість городянам доведеться дихати попелом, що потрапляє в повітря після спалення. Людям чіткої відповіді не дають, заради чого ця новація – зекономлять на пальному, але більше грошей витратять на ліки? В людей лишилася єдина надія – дістати відповідь про користь чи небезпеку від мерської новації за допомогою прокуратури.

Відомо, що вона вже почала досудове розслідування щодо котелень та закупівель торфу за зверненнями людей. Це дасть можливість провести незалежні експертизи щодо законності переобладнання котелень та їхньої екологічної безпеки. Адже висновок екоінспекції мерію не вдовольнив. Так чиновники проігнорували і громадські слухання, на яких люди категорично висловились проти торф'яного опалення. Але попри це пан Надал почесне місце у рейтингу таки посів.

Згадаємо і про мера Глухова Мішеля Терещенка. Його відчайдушній боротьбі за провінційне місто ми присвятили цілу програму. Противників його політики в Глухові дуже багато через складну ситуацію. Адже дивним чином на виборах 2014 року Мішель Терещенко здобув перемогу, обійшовши регіонала Юрія Бурлаку, який до того очолював місто та почувався в кріслі мера справжнім королем. Не секрет, що Бурлака – наближена людина до депутата Андрія Деркача, який кілька скликань обирався до Ради саме у цьому окрузі.

Читайте також: Чому Адміністрація Президента втаємничила церемонію призначення суддів до Верховного суду

Наші агенти дослідили, що до зміни влади у Глухові бюджетні замовлення отримували фірми, наближені до друзів Бурлаки, та витрачалися, м'яко кажучи, не за призначенням. Спроба нового мера Терещенка змінити ситуацію стала для нього вироком. Його самого та прибічників відверто цькують на кожній сесії. Водночас чимало городян справді висловлюють йому зараз щиру підтримку.

Терещенко спромігся відновити роботу місцевого Інституту луб'яних культур та навіть сам інвестував кошти у фабрику з виготовлення лляних виробів. А це як мінімум нові робочі місця. Та на відміну від Карплюка, Глухів ще не вдалося перетворити на бетонні джунглі чи перевести місто на альтернативне паливо. Менше з тим, інновація Терещенка, у першу чергу, це відновлення довіри людей до чиновників.

До речі, список мерів-інноваторів викликав справді гарячу дискусію в мережі. Дехто щиро дивувався: як забули про одіозного Кернеса? Адже харківська новація у вигляді кооперативної схеми – поза конкуренцією. Але ж обмеження свідомо встановлювали на міста з населенням до півмільйона. Тож ще цікавіший рейтинг мерів міст-кількамільйонників, мабуть, в нас ще попереду.