28 червня 1996 року після безсонної ночі народні депутати ухвалили головний закон України – Конституцію. У жовтні того ж року розпочав свою роботу Конституційний суд – орган, який контролює виконання норм Конституції. Тоді Феміда не мала власного спеціального приміщення, працювали у скромному залі на Банковій.
Того ж року розпочалося і будівництво Конституційного суду України, щоправда затягнулося воно аж на п'ять років. І тільки у 2001 році судді переїхали з Банкової на Жилянську 14.
Читайте також: Порошенку потрібні ручні судді, – Власенко про судову реформу
Здоровенна будівля у вигляді розгорнутої книги символізує відкритість Конституційного суду.
Завдання суду – стежити, щоб ухвалені керівництвом держави рішення та закони не суперечили Конституції. Та на головний закон країни політики зазіхали не раз. У 2004 році Україна перейшла з президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми правління.
Судді Конституційного суду не дали згоди, і в них не питали про зміни до Конституції,
– зауважив в.о. голови Конституційного Суду України Віктор Кривенко.
Як тільки у 2010 році Янукович виграв президентські вибори, знову зайшла мова про зміну форми правління. Реформу 2004 року судді визнали не конституційною, і Україна повернулася до редакції 96-ого року, як наслідок – Янукович узурпував владу.
У 2014 році, після чергової зміни влади, Верховна Рада відновила дії окремих положень головного закону, тож зараз діє Конституція 1996 року із змінами і доповненнями, внесеними у різні роки.
Більше – дивіться у сюжеті.