Як працює російська пропаганда

Після розвалу СРСР та проголошення самостійної України інформаційна залежність від Росії нікуди не зникла. Колишня метрополія у 90-і, хоч і була слабка, але ніколи не забувала про "м'яку силу".

За темою YouTube заблокував канали ОПЗЖ UkrLive та "Перший незалежний"

Російський інформаційний простір і російська адженда домінували в Україні – кремлівська пропаганда працювала на повну силу. Попри це, остаточно переконати українців в тому, що їх країна має бути колонією Росії, не вдалося.

У 2014 році в Україні було повалено промосковський режим – тоді ж Росія розпочала відкриту збройну агресію, загарбала Крим і частину Донбасу. Це була гібридна війна, адже окупанти завдавали удари не лише на полі бою, але й в інформаційному просторі. Потік російських фейків про "громадянську війну", "зелених чоловічків", "розіп'ятих хлопчиків", "двох рабів", "американських найманців", "нацистів-бЄндеровців" тощо зомбував людей та фактично розв'язував окупантам руки.

Тоді ж постало питання – як протидіяти російській пропаганді. Перші спроби були важкими. Як і в зоні реальних бойових дій, важкий тягар взяли на себе волонтери – саме завдяки їх старанням були розвіяно чимало міфів російської пропаганди.

Важливо Як Росія 30 років намагалася знищити українську державність

МінСтець

Наприкінці 2014 року українська влада зрозуміла необхідність системної протидії російській інформаційній агресії. Саме цим фактом пояснювалась поява нового відомства – Міністерства інформаційної політики. Воно отримало неформальну назву "МінСтець" – від прізвища його очільника – Юрія Стеця.

Цікаво Вже не МінСтець – соцмережі відреагували на відставку Стеця

Так було втрачено час і стратегічну ініціативу, що дозволило проросійським силам перейти в наступ на інформаційному фронті.

Санкції та блокування російських соцмереж

Лише за 3 роки після початку війни українська влада наважилась завдати удар у відповідь. 28 квітня 2017 на засіданні РНБО було ухвалено санкції проти російських медіа в Україні, а 15 травня того ж року тодішній президент Порошенко своїм указом заборонив діяльність російських соцмереж і пошукових сервісів Mail.ru, "ВКонтакте" та "Одноклассники".

Ці кроки дозволили частково заткнути російську пропаганду в Україні, а блокування російських соцмереж і поштових сервісів завдало великого удару не лише по пропагандистах, але по й спецслужбах країни-агресора.

Зверніть увагу Як не стати жертвою московських фейків: поради Христо Грозєва

На цьому етапі боротьби з російською пропагандою стали очевидними також і деякі проблеми. Зокрема, відмова української влади від реалізації судової реформи призвела до того, що багатьом проросійським пропагандистам вдалося уникнути відповідальності, а відсутність політичної волі, чіткої та зрозумілої інформаційної політики, а головне – підкилимні домовленості, не дозволили завершити зачистку інформаційного поля України від агентів впливу ворога.

Як активісти пікетували телеканал "НАШ" 2 лютого 2022 року / Фото Валентини Поліщук:

Таким чином, в інформаційному просторі залишились такі діячі як В'ячеслав Піховшек, Надія Савченко, Ілля Кива, Євгеній Мураєв, Світлана Крюкова, Олена Бондаренко, Матвій Ганапольський, а головне – сам Медведчук.

Розквіт та занепад медійної імперії Медведчука

Зміна влади в Україні не одразу вплинула на ситуацію. Поки президент Зеленський обіцяв "подивитись в очі Путіну", кум останнього – Віктор Медведчук – завершував формування власної медійної імперії, розпочате за часів і сприяння Петра Порошенка.

2019-й і 2020-й роки стали апофеозом проросійського інформаційного шабашу. Лише тоді нова українська влада зрозуміла небезпеку.

Не проґавте Як відрізнити журналіста від пропагандиста

2 лютого 2021 року президент Зеленський на підставі рішення РНБО знищив медійну імперію кума Путіна було запроваджені санкції проти його міньона та номінала Тараса Козака, а за два тижні – проти самого Медведчука та його дружини Марченко.

"НАШ" – не наш"

Після цього в українському телепросторі залишився лише один відверто антиукраїнський телеканал – "НАШ", номінальним власником якого є проросійський політик-популіст Євгеній Мураєв. Той самий, якого британська розвідка відкрито назвала агентом впливу Москви.

Українці вийшли під стіни телеканалу "НАШ" / Фото Валентини Поліщук, 24 канал

"НАШ" неодноразово пікетували представники громадськості, останній великий пікет відбувся 2 лютого. Питання про блокування й цього ресурсу поставало неодноразово, але наразі він і досі працює.

Активісти зібралися біля телеканалу "НАШ": дивіться відео

Другий фронт

Загроза нового повномасштабного вторгнення Росії до України привернула до нашої держави увагу всього світу. Зокрема, й до роботи російських і проросійських пропагандистів у глобальних соцмережах. Нарешті було увімкнено банхамер.

4 лютого 2022 року ранок для багатьох почався з істеричного волання на весь фейсбук журналістки Медведчука Діани Панченко. Виявилося, що адміністрація YouTube заблокувала рештки медійної імперії кума Путіна канали UkrLive та "Перший Незалежний". Така ж доля спіткала її колег з YouTube-каналів терористів Донбасу.

YouTube заблокував "Перший Незалежний" та UkrLive / Скриншот

Ще раніше серія банів прокотилася по Facebook і Twitter. Якщо так піде далі, то пропагандистам залишиться лише TikTok. Поки що.

Втім, загроза не минула – сайт "Страна.ua", який було забанено у серпні 2021 року, наразі працює через "дзеркало". Нікуди не поділася й мережа телеграмканалів, що діє в інтересах Росії, хоча у 2021 році й по них було завдано доволі потужних ударів.

Підсумовуючи 8 років боротьби з антиукраїнською пропагандою, хочеться сказати – "нарешті", констатувати, що чимало часу та можливостей було втрачено на старті, але й визнати – коли шанс все виправити з'явився, його нарешті не було згаяно. Втім, це лише початок довго шляху. До перемоги.

Як активісти пікетували проросійський телеканал: дивіться відео