Архів
Курси валют
Погода
   youtube @24
   Loading...
   google @24
   RSS СТРІЧКА
   Загальний RSS

   Топ новини

   Відео новини

   Пряма трансляція на
   Останні випуски

   Процедура імпічменту президента: що змінилось

   - Читать новость на русском
   Що таке імпічмент президента / фото з відкритих джерел

   Нардепи Верховної Ради 9 скликання підтримали законопроєкт про імпічмент 10 вересня 2019-го року. Якою була процедура раніше та що буде тепер – читайте далі.

   Законопроєкт про імпічмент президента підтримали 245 депутатів Верховної Ради: 244 – зі "Слуги народу" та 1 – позафракційний. Не підтримали законопроєкт – 73, а ще 55 – утримались.

   Важливо: Депутати проголосували за законопроєкт про імпічмент президента

   Що таке імпічмент?

   В конституціях деяких держав це – процедура притягнення до суду парламенту вищих посадових осіб держави. Різні країни окремо визначають процедуру імпічменту відповідно до власного законодавства. Переважно, у демократичних державах імпічмент є одним з елементів контролю над владою країни і необхідний для збереження стабільності суспільного і конституційного ладу.

   Процедуру імпічменту президента України регламентує 111 стаття Конституції України. В Основному законі імпічмент визначається як особлива процедура притягнення до відповідальності президента, що поєднує юридичну, кримінальну і конституційну відповідальність. Вона реалізується шляхом осуду президента, дострокового припинення його повноважень і усунення з посади.

   Підставою для імпічменту президента є вчинення державної зради або іншого злочину, який підпадав під кримінальну відповідальність.

   На час усунення президента від посади його обов’язки виконує глава Верховної Ради.

   Як відбувалась процедура імпічменту президента в Україні раніше

   Процедура імпічменту президента в Конституції України була прописана недосконало. 

   Отже, вона передбачала:

   • Створення парламентом спеціальної слідчої комісії, до якої мають входити спеціальний прокурор і спеціальні слідчі (хто ці спеціальні слідчі і прокурор – законодавство України не уточнювало).
   • Висновки і пропозиції тимчасової слідчої комісії мають розглянути на засіданні парламенту.
   • За наявності підстав, Рада не менш як двома третинами від її конституційного складу приймає рішення про звинувачення президента.
   • Конституційний суд виносить висновок щодо дотримання конституційності процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент.
   • Верховний Суд України підтверджує наявність у діях обвинувачуваного ознак державної зради чи іншого злочину.
   • Не менш як трьома четвертими від свого складу Рада приймає рішення про усунення президента з поста.
   • Виконання його обов’язків покладають на спікера Верховної Ради.

   Ця процедура передбачала втручання багатьох структур та не мала розписаних уточнень стосовно спеціальних слідчих і прокурора. Вона була досить складною для виконання.

   Як усунули від влади Януковича

   Щодо четвертого президента України Віктора Януковича не застосовували прописану у Конституції процедуру імпічменту. Рада усунула його 22 лютого 2014 року від посади, проголосувавши за постанову "Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України".

   Згідно з цією постановою, Янукович оголошувався таким, що у неконституційний спосіб сам усунувся від виконання обов’язків президента.

   Тоді правознавці уточнювали: це не було чисте з юридичної точки зору голосування і не зовсім відповідало процедурі, коли для імпічменту необхідний був висновок Конституційного суду та рішення, ухвалене трьома чвертями членів Верховної Ради (за усунення Януковича проголосували тоді 328 депутатів замість 338).

   Імпічмент президента в Україні тепер: що змінилось

   Згідно з документом, імпічмент буде позасудовим конституційним процесом. Імпічмент регулюватиметься Конституцією України, регламентом Ради, цим та іншими законами України.

   Підставою для ініціювання імпічменту є письмове подання нардепів, підписане більшістю Ради. Ці підписи відкликаються. Подання повинне містити правове обґрунтування необхідності створення тимчасової слідчої комісії.

   Порядок оголошення імпічменту президенту України:

   • подання Верховної Ради про вчинений президентом злочин;
   • голосування Ради за оголошення початку процедури імпічменту і створення тимчасової комісії (необхідно 300 +1 голос);
   • формування тимчасової слідчої комісії;
   • комісія проводить розслідування факту та обставин злочину;
   • слідча комісія готує і подає до Ради висновки та пропозиції щодо проведеного розслідування;
   • розгляд Радою висновків комісії за участі президента, голову та суддів КСУ, голів ВСУ та ГПУ і уповноважену ВРУ з прав людини;
   • Рада голосує за подання висновків ТСК та результатів обговорення до ВСУ та КСУ (голосування таємне, потрібно 300 +1 голос);
   • ВСУ та КСУ розглядають подання Верховної Ради;
   • Рада ухвалює рішення про усунення президента з поста (голосування таємне, потрібно 338 і більше голосів);
   • президент втрачає повноваження після оголошення про це голови парламенту.

   У тому випадку, якщо Рада не підтримає процедуру імпічменту президента, голова парламенту оголошує про припинення процедури та повноважень тимчасової слідчої комісії, а ще він від імені парламенту просить вибачення у президента.

   Імпічмент президенту
   Як відбувається імпічмент президенту / інфографіка 24 каналу

   powered by lun.ua
   Пропозиції партнерів
   Коментарі
   Залиште відгук