Іран зацікавлений у відкритті своєї економіки та хоче повернутися на ринок енергоносіїв. Про це 24 Каналу розповів політолог Андрій Вігірінський, додавши, що таким є ключовий важіль впливу США.

Читайте також Поступки та важливі гарантії: чи може Іран піти на домовленість із США проти Росії

Наскільки великий вплив Америки

Іран хоче відкрити свою економіку для доступу фінансових ресурсів та інвестицій. Насамперед, мовиться про повернення, як повноцінного гравця, на ринок енергоносіїв. США виступають "вартовими" цього доступу, якого прагне досягти Іран. Водночас, говорячи про механізми тиску, то засобів у США не так уже й багато, зважаючи на те, що проти Ірану введені й санкції ООН.

Проти Ірану ще раніше, ніж проти Росії були запроваджені всі можливі обмеження, пов'язані з експортом ключових товарних позицій. Хоча Coca-Cola працює на ринку Ірану, як би це дивно не звучало у нашому розумінні санкцій,
– зауважив політолог.

Андрій Вігірінський припустив, що означає послаблення санкцій: дивіться відео

Чи відмежується Іран від Росії

Андрій Вігірінський підкреслив, що скасування санкцій може означати зближення США з Іраном і відповідно те, що Іран віддаляється від країни-агресорки. Це обґрунтований, закономірний результат. Сьогодні стало значно менше розмов про можливість постачання ракетних озброєнь Іраном для Росії. Проте не можна відкидати й факт будівництва заводу з виробництва дронів, який зводять у Росії за технологіями Ірану.

Цілком можливо, що передача технологій є фінальним етапом до якого Росія та Іран поки що дійшли у своїй військовій взаємодії. А зараз відбувається чи не зворотне, коли Росія має передати Ірану частину озброєння, мовиться про винищувачі, системи протиракетної й протиповітряної оборони,
– сказав Андрій Вігірінський.

Політолог наголосив, що всі ці повідомлення ми бачимо лише, коли їх оприлюднюють ЗМІ, багато речей можуть відбуватися за фактом, але про них нам не відомо. Проте, навіть зменшення негативного інформаційного фону щодо Ірану створило підґрунтя, щоб говорити про певні домовленості між країнами.

З боку української влади я не чув про зміну позиції щодо засудження сприяння Ірану у веденні війни проти України. Але водночас ми не "підігріваємо" це додатковими аргументами й не створюємо перешкоди для наших партнерів у прагненні нормалізувати відносини з Іраном,
– підсумував політолог.

Як Іран допомагає Росії у війні з Україною

  • Росія та Іран посилено співпрацюють у військовій сфері. Зокрема, мовиться про передачу окупантам дронів-камікадзе Shahed-136. У найближчі кілька років Москва планує випустити тисячі одиниць таких БпЛА.
  • Найімовірніше, у Росії вже почав працювати завод з вироблення іранських дронів. Їхня версія може бути ще не безпечнішою через бажання окупантів облегшити конструкцію.
  • США та Іран ведуть непрямі переговори для зменшення напруги у світі. Одним із ключових питань для обговорення є припинення постачання іранських дронів до Росії.