"На вигляд начебто схожа на звичайну, на нашу, яка була раніше, а там не знаю, спробую, візьму сьогодні", - каже покупець Ірина Чернега.

"Не хочу, ну просто не хочу, точно як тапки китайські, вони погано пахнуть по всій квартирі, я вважаю, що з гречкою буде те ж саме", - каже покупець Лариса Барвіненко.

Компанія-постачальник сподівається, що першу партію гречки - 800 тонн - українці розкуплять за 2-3 тижні і переконують - китайська крупа відповідає держстандартам. Однак користі з цього компанії ніякої. Вони, мовляв, китайську крупу продають собі у збиток, бо ж відпускають мережам кілограм далекосхідної каші дешевше, ніж купували. Відтак, підприємці-альтруїсти на кожній тоні втрачають майже 100 доларів.

"Збитки, озвучені мною, компанія "Хліб Інвестбуд" несе виключно виконуючи узяті на себе соціальні обов'язки по компенсації штучно виниклого дефіциту гречаної крупи в Україні", - каже генеральний директор компанії-постачальника Роберт Бровді.

Тонна крупи постачальнику офіційно коштувала 1750 доларів. В опозиції переконують - гречку можна було купити у два з половиною рази дешевше. До того ж постачальника - скандальну компанії "Хліб Інвестбуд" обрали без тендеру. Нардеп Володимир Арєв цитує відповідь державної продовольчо-зернової корпорації на свій запит.

"Ця компанія показала себе добре, чому її вибрали, для виконання аналогічних контрактів. Але аналогічних контрактів в Україні не було, тому що Україна гречку в Китаї не закуповувала", - каже народний депутат України Володимир Ар'єв.

Тимчасом ЗМІ встигли пов`язати компанію з міністром продовольства Михайлом Присяжнюком. Останній зв’язок заперечує і додає - злочинних дій під час закупівлі бути не могло, адже жодної державної копійки на китайську гречку не витратили.

"Китайська гречка закуповувалась комерційною структурою, а ми не маємо права приватній структурі вказувати з тендеру - державних коштів на гречку не витрачено. - А кажуть, що ця структура належить пану Присяжнюку-міністру? - Я би був би рад. - А де цю гречку можна зараз найти? - У всіх мережах", - каже міністр агрополітики та продовольства Михайло Присяжнюк.

При цьому, міністр забув, що саме його відомство вело переговори з Китаєм про імпорт 20 тис. тонн гречки. Згоду на реалізацію цієї крупи наразі дали 4 мережі супермаркетів. Декілька компаній продаж планують розпочати лише з понеділка, та й то лише в окремих обласних центрах. Ті, хто вже продає - особливого ажіотажу навколо китайського продукту не помітили.

"Люди приходять, але їх не цікавить, мабуть, чия це гречка. Адже уряд також говорив, що гречка з'явиться і буде вона привезена з Китаю. Тому народ підготовлений - з'явилася гречка на прилавках, ось і з'явилася", - каже директор супермаркету Олена Саннікова.

У "Хліб Інвестбуду" контракт на закупівлю 4 тисяч тонн китайської гречки. Втім, у компанії сподіваються, що українцям вистачить і двох тисяч, адже нині у магазинах українська гречка порівняно недорога і не така вже й дефіцитна. Зазначимо, ще півтора місяця тому уряд обіцяв, що китайська гречка коштуватиме для українців не дорожче 14 гривень за кілограм.