Журналісти 24 каналу спробували з'ясувати, що насправді відбувалось з цінами на квадратні метри в Україні у 2018-му і до чого варто бути готовим у 2019-му.

Читайте також: Рік виборів: чого чекати від ринку нерухомості у 2019 році

За підрахунками Державної служби статистики, впродовж 2018-го року квадратні метри в Україні однозначно зросли в ціні. На вторинному ринку цей показник становив – 5%, а на первинці нерухомість зросла в ціні на 5,4%. Найбільше торік дорожчали однокімнатні квартири.

Коливання курсу

Представник Асоціації фахівців з нерухомості України Едуард Бразас пояснює, що ціни на вторинці дуже залежать від коливання курсу.

На вторинці все переважно номінується в доларах, тому навіть незначне зростання курсу дає гривневий ріст, хоча росту як такого на ринку поки немає,
– зазначив експерт в коментарі 24 каналу.

За його даними, у 2018-му ціни на вторинному ринку України були відносно стабільними.

Щодо первинки, то тут, за словами експерта, у 2018-му дійсно спостерігалось певне зростання, але воно було більше зумовлене тим, що забудовники також індексували ціни на квадратні метри залежно від коливання курсу.

"Знаєте, як це відбувається – курс підріс, забудовник трохи індексував ціну, курс впав – хто вже буде знижувати ціну? Якщо брати загалом за рік, то незначний ріст за тими проектами, які близькі до реалізації, відбувався", – констатував Едуард Бразас.

Він каже, що даним Держстату немає підстав не довіряти, але варто робити похибку на те, що операції на ринку нерухомості в Україні переважно відбуваються в доларах, а не в гривні.

гроші ключі квартира
Операції на ринку нерухомості України переважно відбуваються у доларах

Стабільність і "здоровий глузд"

Забудовники зазначають, що 2018-й рік насамперед відзначився стабілізацією між попитом і пропозицією.

Читайте також: Власна квартира за 3 роки: вся правда про розтермінування

У коментарі 24 каналу представник будівельної компанії AVM Development Group Владислав Кононов уточнив, що торік було введено в експлуатацію на 35-40% менше житла, ніж у 2017-му.

За його словами, таким чином вдалось досягнути балансу "здорового глузду" в питанні ціноутворення.

У Києві рентабельність будівництва об'єктів економ- та комфорт-класу не перевищує 20-25%. Що стосується приміського ринку, то тут прибутки забудовників не перевищують 20%,
– зазначив фахівець, додавши, що на сьогодні – це найменша межа рентабельності, яку можуть дозволити собі забудовники.

Забудовники пояснюють, що зростання ціни метра квадратного зумовлене або ж зростанням попиту, який має щонайменше, на 10% перевищувати пропозицію, або ж здорожчанням самого будівництва чи земельних ділянок під будівництво.

За прогнозами аналітиків, собівартість будівництва може зрости в межах 15%, і як наслідок, вартість житла на первинному ринку передмістя Києва може збільшитися на 10% у гривні.

будівництво багатоповерхівка нерухомість
Забудовники прогнозують зростання вартості житла на первинному ринку

Що чекати від ринку у 2019?

Головний архітектор архітектурного бюро "Аспект", яке займалось проектуванням багатьох житлових будинків у Києві та області, Тарас Годованець називає цифри, які оприлюднив Держстат, однозначно заниженими.

Читайте також: "Будівельна амністія": хто і як скористався нею в Україні

За його словами, коригування цін на ринку нерухомості України за 2018 рік було значно вищим і у 2019-му варто готуватись до того, що ціни на нерухомість в Україні також ростимуть.

У коментарі 24 каналу він перелічив низку факторів, які безпосередньо на це впливають:

  1. зростання вартості матеріалів (у 2018-му вони зросли приблизно на 15-35%);
  2. підвищення вартості робочої сили (цей показник торік зріс на 20-25%);
  3. інфляція;
  4. нові будівельні норми, чимало з яких вступає в силу саме у 2019-му.

За інформацією фахівця, на наступний початок будівельного сезону (весна 2019) деякі київські забудовники уже заклали підвищення вартості квадратних метрів у своїх новобудовах на 20-25%.

будівництво будинок нерухомість
Ціни на нерухомість в Україні залежать він низки чинників

То купувати чи ні?

Представник Асоціації фахівців з нерухомості України Едуард Бразас прогнозує, що 2019-й рік має бути відносно стабільним з погляду коливання цін на нерухомість.

Тим українцям, які обдумують придбання нерухомості, він рекомендує відштовхуватись від 3 основних факторів: необхідність, можливість та хороший варіант. Якщо для вас усі ці три пункти збігаються, фахівець радить не роздумувати і купувати житло.

Читайте також: