Упродовж 2022 – 2023 років три молдовські компанії здійснювали продаж запчастин до літаків для російських авіакомпаній на суму близько 15 мільйонів доларів. Про це стало відомо з розслідування молдовської служби "Радіо Свобода".

Дивіться також Росія може готувати операцію з дестабілізації не лише Придністров'я, а і всієї Молдови, – ISW

Як відбувалося постачання запчастин

Постачання запчастин до російських літаків через Молдову розпочалася за декілька місяців після повномасштабного вторгнення в Україну у лютому 2022 року. Деталі із західних країн потрапляли до великих російських авіакомпаній, таких як "Победа" і S7 Engineering.

Постачанням займалися три молдовські компанії – Airrock Solutions, Aerostage Services та Maxjet Service. Всі три компанії виступали як посередники. В розслідуванні ідеться про те, що компанії розміщували замовлення на запчастини, а пізніше ті запчастини переправлялися до Росії.

Власники компаній Іван Мельников та Сергєй Ранга запевняють, що не були обізнані про напрямок постачання деталей.

Як Росія обходить санкції: головне

  • Попри обмеження росіяни і далі продовжують отримувати підсанкційні товари. Відомо, що чимало підсанкційних товарів потрапляють до Росії через країни, які не підтримують рішення Заходу, щодо обмжень Росії. Такими посередниками стають країни колишнього СРСР.
  • Також обходити західні санкції допомагає Китай, який надає Росії товари подвійного призначення. Державні оборонні компанії КНР відправляють навігаційне обладнання, технології постановки перешкод і частини винищувачів оборонним компаніям, які перебувають під санкціями.
  • Представник ГУР МО Андрій Черняк розповів, що Росії допомагають завозити компоненти "в сіру". Ворог реєструє фірми-прокладки, які здійснюють покупку умовних мікрочипів у країнах Заходу. Через деякий час їх відправляють на об'єкти російського ВПК.