До прикладу, село Хаїха на Чернігівщині: тут уже кілька років ніхто не живе. Останній селянин покинув своє помешкання 2012-го,і хоча село стоїть пусткою, у місцевих розвалюхах прописані десятки людей.

Мешканці сусідніх сіл пригадують: ще на початку 90-тих тут господарювали до 300 селян. Розпався колгосп - і село почало стрімко вимирати. Молодь виїхала до міста на заробітки, залишилися у Хаїсі лише пенсіонери. Та й ті або повмирали, або переїхали до родичів.

Через те, що у Хаїсі прописані селяни, які там уже давно не живуть, зняти це село із реєстру населених пунктів неможливо. Тому, ймовірно, до офіційно "мертвих" семи сотень українських сіл потрібно додавати ще й такі, як Хаїха.

Подружжя Володимир та Галина відсвяткували золоте весілля, стільки ж, себто півстоліття, вони мешкають у селі Зінченкове на Чернігівщині.

Голова місцевої сільради Сергій Олефіренко розповідає: наприкінці 80-их Зінченкове процвітало. Тут була своя велика ферма. Неподалік села є поклади керамічної глини, втім, поки що інвестори до чернігівського напівживого села їхати не поспішають.

Зараз тут живе лише 5 чоловік.

Старенькі, що тут живуть, ще вірять, що Зінченкове оживе.

Села зникають - імпорт зростає. Аграрні експерти певні, що за таких умов через 2-3 десятки років в українців на столах будуть виключно закордонні продукти.

"На жаль, дуже багато імпортуємо того, що можна було виробляти і в Україні. Мова йде про... черешню, абрикоси. Ми також імпортуємо частково виноград, а могли б його вирощувати самі", - говорить президент Українського Клубу Аграрного Бізнесу Алекс Лісітса

Нині в Україні працює 3 типи сільгосвиробників - великі агрохолдинги, ферми та селяни-одноосібники. Останні - це переважно середньостатистична сільська українська сім’я, яка животіє за рахунок продажу молока чи картоплі.

Аби "оживити" українські села у Мінагрополітики створили програму "Рідне село".

Головне її завдання - підтримати саме малих та середніх сільгоспвиробників. Акцентують увагу у міністерстві на так званих селянських кооперативах. Парламент навіть ухвалив законопроект про спрощення оподаткування для селян.

Втім, днями Кабмін скасував пільгові умови оподаткування для аграрного сектора.

На думку експертів, це насамперед загрожує скороченням виробництва.