Від "Золотого м'яча" Шевченка до трофея Пічічі Довбика: видатні успіхи українського футболу

25 липня 2024, 12:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Український футбол – номер один серед усіх видів спорту в нашій країні. З 1991 року він декілька разів виходив зі стану "глибокої коми", а українські клуби, футболісти та уболівальники переписували світову історію.

До Дня Незалежності 24 Канал підготував серію матеріалів, в яких розказує про визначні здобутки українців. У новому випуску проєкту "33 моменти гордості" – історія українського футболу.

Варте уваги Made in Ukraine: які українські компанії добре відомі у всьому світі

Українцям є чим пишатися! Наш вклад у світову спадщину – безцінний. Від спорту до науки – ми досліджуємо, впроваджуємо інноваційні ідеї та виборюємо першість. Разом з брендом Nemiroff, що зберігає відданість українському корінню, розповідаємо історії, які надихають та підсилюють нашу силу духу.
Nemiroff De luxe. Визнаний у світі, гордий бути українським! That's my spirit!

Перший в історії матч збірної України (1992)

29 квітня 1992 року – дата, яка назавжди закарбувалась в українському футболі. У цей день збірна України провела свій перший матч в історії національної команди. У суперниках "синьо-жовтих" були угорці.

До цієї історичної, без перебільшення, події українська збірна фактично не готувалась. Із 20-ма футболістами тренерський штаб на чолі із Віктором Прокопенком взяв курс зі столиці України до мальовничого Ужгорода.

Перші 45 хвилин зустрічі для "синьо-жовтих" минули без голів. Хоча шанси забити були в обох колективів. Що не скажеш про другий тайм, де команди на обох наколотили сумарно чотири м'ячі. Із 62-ї до 84-ї хвилини м'яч тричі влітав в українські володіння Ігоря Кутєпова. Угорщина майже однією ногою оформила собі перемогу у товариському матчі.

Автором першого голу в історії футбольної збірної України був Іван Гецко, який на 90-й хвилині оформив гол престижу, а дебютний поєдинок "синьо-жовтих" закінчився перемогою Угорщини 1:3. Цей матч дав старт футбольній історії сучасної України.

Золотий м'яч Андрія Шевченка (2004)

Попри невдалий дебют, українці все ж поступово досягли великих успіхів у цьому виді спорту. Так, Андрій Шевченко – перший футболіст незалежної України, який є володарем "Золотого м'яча". У грудні 2004 року журнал "France Football" опублікував результати голосування у номінації "Найкращий гравець Європи" (із 2007-го – найкращому футболісту світу). За Андрія Миколайовича віддали 40 голосів (175 очок). Наш форвард, який тоді виступав за італійський Мілан, обігнав у голосуванні португальця Деку та бразильця Роналдінью, які посіли 2-ге та 3-тє місця відповідно.

До слова. До цього нагороду "Золотий м'яч" отримували українські футболісти Олег Блохін (1975) та Ігор Бєланов (1986).

Зворушливий момент був у столиці України, коли Андрій Шевченко привіз нагороду до пам'ятника легендарному Валерію Лобановському.

Андрій Шевченко із "Золотим м'ячем" / Фото Getty Images

За "россонері" Шевченко виступав до липня 2006 року та перебрався у лондонське Челсі. Загалом у футболці Мілана український гравець провів 322 матчі (найбільше у кар'єрі за один клуб), в яких відзначився 175 голами та 46 голами (у сезоні-2003/2004: 45 поєдинків – 29 м'ячів та 4 гольові передачі).

Перший період кар'єри Шевченка у Мілані став для українського футболіста одним із найкращих. Камбек із "Туманного Альбіону" не був таким яскравим. Після домашнього Євро-2012 Андрій Шевченко повісив бутси на цвях, а його останнім клубом у кар'єрі стало рідне київське Динамо.

Україна Блохіна пробилась до 1/4 фіналу чемпіонату світу (2006)

Мундіаль-2006 залишається найкращим для збірної України. А одним із найбільших авторів цього успіху став володар "Золотого м'яча" Олег Блохін. У 2003 році наставник очолив національну команду. Головний тренер "синьо-жовтих" пообіцяв вивести команду у фінальну частину ЧС, і дотримав своє слово.

Збірна України із першого місця вийшла на Мундіаль, який у 2006 році відбувався у Німеччині. На ЧС підопічні Блохіна наробили галасу, приємно здивувавши не лише українських уболівальників. "Синьо-жовті" потрапили в один квартет до Іспанії, Тунісу та Саудівської Аравії.

Результати України у рамках групового етапу ЧС-2006:

• Іспанія – Україна 4:0
  • Саудівська Аравія – Україна 0:4
  • Україна – Туніс 1:0

За підсумками трьох турів, українська збірна набрала 6 балів та із другого місця вийшла у плей-оф ЧС-2006. Іспанія виграла групу, здобувши максимальні 9 очок. Без несподіванок.

Андрій Шевченко / Фото Getty Images

В 1/8 фіналу Україна зустрічалась зі Швейцарією. Ні в основний, ні у додатковий час команди не визначили сильнішу. Путівка до чвертьфіналу розігрувалась у серії пенальті. Вже перший 11-метровий України не був реалізований. Пенальті Андрія Шевченка воротар відбив. Натомість наступні пенальті Артема Мілевського, Сергія Реброва та Олега Гусєва були точно в ціль.

Водночас усі три пенальті швейцарців не були забиті. Олександр Шовковський залишив свої ворота "сухими" – 0:3. Завдяки цьому Україна пробилась до 1/4 фіналу ЧС-2006, де на неї вже чекала Італія. Цей матч – особиста історія героїзму для СаШо.

30 червня 2006 року "скуадра адзурра" сильно "проїхалась" по українській команді. Вже на 6-й хвилині Джанлука Дзамбротта розмочив нулі на табло. А у другому таймі Лука Тоні оформив дубль у ворота Шовковського. Фінальний свисток зафіксував розгромну перемогу від італійців 3:0 та виліт українців із Мундіалю.

Цікаво! Збірна Італії тріумфувала на ЧС-2006. У фіналі "скуадра адзурра" по пенальті обіграла Францію – 1:1 (основний час) та 5:3 (по 11-метрових).

На початку грудня 2007 року Олег Блохін покинув посаду головного тренера збірної України. На її чолі наставник провів 45 матчів. У 2011-му легендарний коуч знову повернувся до керма національної команди, але цей період не був таким яскравим, як у 2006-му.

Шахтар – володар Кубка УЄФА (2009)

Сезон-2008/2009 у Кубку УЄФА загалом був успішним одразу для трьох українських клубів. Динамо, Металіст та Шахтар зіграли у плей-оф турніру. Усі вони пройшли стадію 1/16 фіналу. Вже у наступному етапі сітка турніру звела Динамо та Металіста. За сумою двох матчів у чвертьфінал пробились кияни. Водночас Шахтар вибив московський ЦСКА 2:1.

У чвертьфіналах Динамо розгромило ПСЖ 3:0, а "гірники" здолали інший французький клуб Марсель 4:1. У півфіналі Кубка УЄФА уболівальники побачили українське "класичне" Динамо – Шахтар. Перша гра закінчилась нічиєю 1:1, а от у матчі-відповіді сильнішими стали донеччани 1:2.

В іншому півфіналі, де відбулось німецьке протистояння, переможцем вийшов Вердер, який обіграв Гамбург.

Шахтар – володар Кубка УЄФА-2009 / Фото Getty Images

Переможець Кубка УЄФА не визначився в основний час. На 25-й хвилині Луїс Андріано вивів Шахтар уперед 1:0. Однак вже за 10 хвилин Налдо зрівняв цифри на табло 1:1. Після цього аж на 97-й хвилині гри Жадсон після передачі Срни вдруге у цьому фіналі вивів "гірників" уперед 2:1.

До фінального свистка Вердер міг переводити гру у пенальті, але донеччани зберегли переможний рахунок 2:1.

Шахтар вперше виборов Кубок УЄФА, який вже із сезону-2009/2010 перейменували на Лігу Європи. Тому донецький клуб став останнім тріумфатором в історії Кубка УЄФА.

Оце так! Завдяки цьому успіху Шахтар поборовся за Суперкубок УЄФА, де йому протистояла Барселона. Єдиний гол у фіналі визначив переможця зустрічі. Наприкінці другого екстратайму Педро засмутив Андрія Пятова та приніс "блаугранас" трофей 1:0.

Юнаки подають приклад головній збірній на чемпіонатах Європи та світу (2009, 2019)

У 2009 році підопічні Юрія Калітвінцева вперше в історії українського футболу здобули перемогу на юнацькому Євро. У фіналі "синьо-жовті" здолали Англію 2:0 (Коркішко, Гармаш).

Цікаво, що Україна та Англія вийшли у плей-оф Євро-2009 із однієї групи "А", де розписували нічию – 2:2.

У півфіналі чемпіонату Європи U-19 українці впорались із Сербією 3:1 (Шахов, Гармаш (дубль)). Матч відбувся у Маріуполі, адже Україна приймала Євро-2009. Англія ж з ідентичним рахунком здолала Францію.

До слова, найкращим футболістом юнацького Євро-2009 став захисник Кирило Петров.

Вдруге Україна тріумфувала на серйозному рівні серед юнаків рівно через 10 років. Цього разу до успіху команду Олександр Петраков на ЧС-2019 U-20, який приймала Польща.

Цитаішвілі та Петраков / Фото Getty Images

Україна виграла групу "D", набравши 7 балів, та вийшла у плей-оф Мундіалю. В 1/8 фіналу "синьо-жовті" не помітили Панаму 4:1, а вже у чвертьфіналі мінімально обіграла Колумбію 1:0.

У півфіналі підопічні Петракова за крок від фіналу зупинили Італію 1:0. Єдиний гол та переможний у тій грі забив Сергій Булеца.

У фіналі молодіжного ЧС-2019 Україна зійшлась із Північною Кореєю. Вирішальний матч дався "синьо-жовтим" легше, аніж півфінал – перемога 3:1 (Цитаішвілі, Супряга (дубль).

Збірна України Олександра Петракова – чемпіон світу  з футболу U-20.

Нинішній голкіпер мадридського Реала Андрій Лунін став найкращим воротарем ЧС-2019 U-20.

Рідні стіни не допомогли: домашній чемпіонат Європи (2012)

У 2012 році Україна та Польща приймали чемпіонат Європи з футболу. На жаль, домашній турнір не став тріумфальним для команди Олега Блохіна. Українцям не вдалось вийти із групи "D". Єдину перемогу "синьо-жовті" здобули у першому турі над Швецією 2:1. Дубль у ворота суперника оформив Андрій Шевченко. Шведи відповіли результативним ударом форварда Златана Ібрагімовича.

Дубль Шевченка на Євро-2012 / Фото Getty Images

А от у двох інших турах групового етапу українська збірна зазнала поразок – 0:2 від Франції та 1:0 від Англії.

Англія вийшла у плей-оф Євро-2012 із першого місця (7 очок), а Франція – із другого (4 бали). Україна у трьох турах набрала 3 пункти та посіла третю позицію. Швеція із 3 очками зайняла останнє місце.

Нагадаємо, у фіналі Євро-2012 зустрілись Іспанія та Італія. "Фурія Роха" безжально "проїхалась" по "скуадра адзуррі" 4:0.

Домашній чемпіонат Європи-2012 став останнім для Андрія Шевченка. Після турніру легендарний форвард завершив свою кар'єру футболіста.

Славетне Дніпро Маркевича у фіналі Ліги Європи (2015)

2015-й – найкращий рік у клубній історії Дніпра. Команда Мирона Маркевича завоювала "бронзу" УПЛ, дісталась до півфіналу Кубка України та ледь не створила сенсацію на міжнародній арені.

Дніпровський клуб потрапив в один квартет до Інтера, Карабаха та Сент-Етьєна. За підсумками групового етапу, дніпряни набрали 7 балів у трьох матчах, посівши 2-гу позицію у групі "F". Український клуб пропустив повз себе лише Інтер (12 очок).

• В 1/16 фіналу Дніпро зустрічалось із грецьким Олімпіакосом. Підопічні Мирона Богдановича завдяки "сухій" перемозі на 50% оформили собі вихід у наступний раунд – 2:0 (Канкава, Ротань). У матчі-відповіді команди розписали нічию 2:2.
  • В 1/8 фіналу дніпряни зіграли проти Аякса – клуб, в якого одна із найпотужніших дитячих академій у світі. У першому матчі Дніпро здобув мінімальну звитягу 1:0 (Зозуля). А от у другій зустрічі нідерландський клуб взяв реванш 2:1, але навіть перемоги не вистачило "гномам", аби вийти у чвертьфінал.
  • В 1/4 фіналу команда Маркевича зійшлась із Брюгге, з яким у першій зустрічі зіграла у нульову нічию. А у другому матчі Шахов приніс перемогу українському клубу та вихід у півфінал Ліги Європи-2015 (1:0).

Мирон Маркевич / Фото Getty Images

Дніпро був близький до вильоту за крок від фіналу турніру. У першому матчі дніпряни та Наполі не визначили сильнішого 1:1 (Сільва – Селезньов). Євген Селезньов став справжнім героєм. У матчі-відповіді форвард забив єдиний та переможний гол клубу з Італією (1:0).

Дніпро вперше у клубній історії дістався до фінального етапу Ліги Європи. У вирішальному поєдинку суперником дніпрян стала іспанська Севілья. Це був один із найцікавіших та найдраматичніших фіналів в історії футболу. Вже на 7-й хвилині Калініч шокував іспанців 1:0.

До перерви гості з Іспанії двічі відзначились у воротах Бойка 1:2. За хвилину до кінця першого тайму Ротань зрівняв цифри на табло 2:2. Нічийний рахунок тримався до 73-ї хвилини, коли Бакка забив свій другий гол в українські ворота 2:3. Цей м'яч у підсумку став тріумфальним для Севільї.

Дніпро – срібний призер Ліги Європи-2015. Всі, попри поразку українців, аплодували стоячи футболістам Мирона Маркевича. Це була одна із найкращих ігор в історії українського футболу!

У 2015 році Дніпро виступив у фіналі другого за силою єврокубкового турніру, а вже через 4 роки футбольний клуб зник зі спортивної карти України.

Перший в історії чвертьфінал Євро для "синьо-жовтих" (2021)

Не встигло Євро-2020 розпочатись, як вже стало унікальним. Турнір був відтермінований на рік через пандемію коронавірусу. Україну на чемпіонаті Європи очолював Андрій Шевченко та вперше в історії привів команду до чвертьфіналу турніру.

Це був другий вихід в 1/4 для збірної України на такому серйозному турнірі.

"Синьо-жовті" потрапили в один квартет Нідерландів, Австрії та Північної Македонії:

• Нідерланди – Україна 3:2
  • Україна – Північна Македонія 2:1
  • Україна – Австрія 0:1

Українська збірна пробилась до плей-оф Євро-2012 лише за рейтингом найкращих національних команд, які посіли треті місця у своїх групах. Підопічні Шевченка набрали 3 очки та застрибнули в останній вагон.

В 1/8 фіналу Україна грала проти Швеції. На 27-й хвилині Зінченко відкрив рахунок у матчі. Ще до перерви шведи забили гол у роздягальню (Форсберг). Гра була переведена в екстратайми, які ледь не дійшли до серії пенальті. Лише на 120+1 хвилині Довбик вирвав для України путівку до чвертьфіналу Євро-2020.

Макаренко та Довбик / Фото Getty Images

Українські вболівальники зі сльозами щастя на очах добре пам'ятають коментатора того матчу Віктора Вацка та його: "Артееееммм Довбииииикк, Артееееммм Довбиииик!".

У чвертьфіналі Англія опустила українців на землю 4:0. Попри поразку та виліт із Євро-2020, для українців це було значним досягненням.

Рекордний трансфер в історії українського футболу (2023)

15 січня 2023 року нарешті завершилась сага із переходом Михайла Мудрика. Ціла гора чуток про лондонський Арсенал закінчилась трансфером українця в інший лондонський клуб – Челсі.

Трансфер Михайла Мудрика у Челсі / Фото Getty Images

Цей перехід Михайла значно збагатив бюджет Шахтаря. "Сині" виклали за українського футболіста рекордні для нашого футболу гроші – 70 мільйонів євро плюс 30 мільйонів у вигляді бонусів. Цей трансфер переписав історію українського футболу.

Дуже багато надій покладали прихильники "аристократів" на українця, але очікування не виправдались. Михайло своєю грою на "Туманному Альбіоні" не вразив. У своєму дебютному сезоні в Англії Мудрик 17 матчів, у яких лише віддав дві гольові передачі.

Вже у наступному сезоні-2023/2024 Михайло відіграв у футболці Челсі 41 поєдинок, дещо покращивши свою статистику – 7 голів та 2 асисти.

Нагадаємо, що у лівого вінгера із України є чинний контракт із лондонцями до кінця червня 2031 року. Хоча на тлі непереконливих виступів були чутки про ймовірний відхід Мудрика із Челсі. Але наразі все залишається лише на рівні не підтверджених інсайдів.

Володар Пічічі – Артем Довбик (2024)

Іспанська Ла Ліга – одна із найсильніших чемпіонатів світу, в якій наш Артем Довбик почувається, наче риба у воді. 6 серпня 2023 року футболіст із Черкас змінив Дніпро-1 на Жирону, уклавши контракт із "червоно-білими" до кінця червня 2028 року.

Артем Довбик у Жироні / Фото Getty Images

Артем зі старту став "своїм" у Жироні, де створив чудову зв'язку на футбольному полі із земляком Віктором Циганковим. У своєму дебютному сезоні в Іспанії Довбик відіграв 39 матчів, у яких відзначився 24 голами та 10 асистами.

Футболіст виграв у перегонах бомбардирів Ла Ліги у космічного Джуда Беллінгема із Реала (19 м'ячів) та Александера Сьорлота (23 голи). Артем Довбик став першим українцем, який здобув трофей Пічічі.

Вау! Артем Довбик – другий українець в історії футболу, який зміг виграти гонку бомбардирів у топ-лізі. Раніше це досягнення двічі підкорювалось Андрію Шевченку. У сезонах 1999-2000 та 2003-2004 українець забивав по 24 голи в італійській Серії А.

Після такого успіху топові клуби планети звернули свою увагу на скромного у житті та крутого на футбольному полі футболіста.

Хоч український футбол і не входить у топ-5 найсильніших ліг Європи, але точно приємно дивує уболівальників своїм характером та жагою до видовищності. Навіть у період повномасштабної війни наші клуби, футболісти та фанати роблять усе, аби записати український футбол у світову історію!