Все почалося завдяки великому керманичу Мао Цзедуну. У 60 роках між двома відданими союзниками – СРСР та Китаєм – дуже погіршилися відносини. Зокрема, Мао не міг пробачити Хрущову лібералізацію та розвінчання культу Сталіна.

Колективізація та індустріалізація за марксистським принципом з тріском провалилися, жертвами помилкових рішень вищого партійного керівництва, а також масштабного голоду стали 40 мільйонів китайців.

Щоб закріпити свої позиції в партії та серед народних мас, надати собі справді богоподібний статус, Мао задумав величезну чистку партійних лав. Під ніж мали піти ті, хто коли-небудь висловлював сумнів у здатності великого вождя керувати Китаєм.

Але чисткам потрібно було надати міцну ідеологічну основу. На початку 1966 року Мао заявив – гідра буржуазії, попри те, що її розбили, все одно піднімає голову. А засіла ця зараза в старій культурі, старих звичаях, старій історії.

Під демагогічні визначення Мао Цзедуна потрапив величезний прошарок населення – від селян до інтелігенції.

Рушійною силою культурної революції стала молодь – школярі, студенти та молоді робітники. Організовані в загони, які потім стали справжніми бандами, хунвейбіни та цзаофані вривалися до шкіл та інститутів.

З роками культурна революція набирала дедалі більших та страшніших масштабів. Хунвейбіни під приводом боротьби з реакціоністами розвалили величезний шматок китайської стіни, а з каменів побудували свинарники. По всьому Китаю озвіріла молодь валила буддистські храми, інтелігенцію вивозили на важкі сільськогосподарські роботи, розгул червоного терору перевершував усе на світі.

Паралельно чистки велися і в партії. Нелояльних Мао членів КПК розстрілювали та репресували без суду і слідства.

На початку 70-х великий керманич нарешті зрозумів – хунвейбіни виходять з-під контролю, країна починає впадати в хаос. Мао заявив – буржуазну контру знищено, велика революція увінчалася успіхом.

Жертвами масштабних чисток стали більше мільйона людей, постраждалих - понад 100 мільйонів. Офіційна статистика не оприлюднена і досі.

В результаті культурного терору Мао закріпив свою владу та суттєво почистив партію від старих кадрів, на зміну яким прийшли молоді та готові на все заради свого вождя горді власники червоних цитатників у пластмасовій обкладинці.