"Шановні клієнти! Інформуємо про причини завершення подачі гарячої води у вашому районі. 30 травня "Київгазтранс" припинив газопостачання столичної ТЕЦ-6, яка забезпечує гарячою водою Оболонь, Троєщину, Райдужний і Воскресенський масиви", – оголошення з таким змістом могли прочитати мешканці вищезазначених районів столиці. Але не всі.

Очевидно, в енергетичного монополіста не вистачило коштів не лише на оплату газових послуг. Гарячої води немає майже в трьох тисячах багатоповерхівок, але попереджати вирішили зовсім не всіх.

Читайте також: Перший літній температурний рекорд було зафіксовано в Києві

Ба більше – навіть у прес-службі "Київенерго" не можуть дати відповідь на питання про те, коли в кранах половини мешканців Києва з’явиться нарешті гаряча H2O. Популярна відповідь столичних чиновників – найближчим часом.

У "Київенерго" причину непередбаченого відключення гарячої води пояснюють так: "Київенерго" заборгувало "Київтрансгазу" за транспортування блакитного палива суму в розмірі приблизно 370 млн грн.

Проблема з відключенням гарячої води створена штучно, переконаний колишній міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.

Це надумана проблема, а якщо детальніше – це шантаж киян із метою підняти тарифи на гарячу воду,
– наголосив екс-міністр у розмові з Politeka.

Проте невдоволення жителі виливають поки що лише в розмовах на кухні та дописах у соцмережах. Рішучіше кияни не діють.

"Вони думають, що проблема розсмокчеться сама собою, – констатує Кучеренко. – Доки на вулицях не буде кількох десятків тисяч киян, доти проблема не вирішиться. Сьогодні над тими, хто справно платив і не має боргів, просто знущаються. Хто? "Київенерго" за потурань КМДА".

За словами колишнього міністра, "внесок" уряду в боргову скарбничку (за невиплату субсидій) становить 1,2 млрд грн. Решта – борг київських споживачів і промислових організацій. Але ключова причина всіх комунальних негараздів, як вважає Анатолій Кучеренко, це "встановлена урядом Гройсмана ціна на газ, яка безпосередньо вплинула на тарифи і заборгованість із субсидій".

Коренем кризових ЖКГ-бід є "Нафтогаз", вважає експерт із питань енергетики Валентин Землянський.

Проблема не нова. Інше питання, що "Нафтогаз" зараз її дуже загострив, – говорить він. – НАК прекрасно обізнаний, що абсолютна більшість споживачів не можуть розрахуватися через тарифи. Крім того, не всім дали субсидію. Тобто було зрозуміло, що заборгованість зростатиме. Саме тому відключення гарячої води – цинічний крок із боку НАК "Нафтогаз".

НАК, як вважає Землянський, зобов’язаний бути соціально орієнтованим і спрямовувати свої зусилля не на формування бізнесу, чим зараз займається "Нафтогаз", а на захист пріоритетів споживача. Але, схоже, киян усе влаштовує. У всякому разі, під будівлею уряду, АП, мерією або парламентом удень із вогнем не знайдеш жодного незадоволеного відключенням гарячої води жителя столиці. Чому? Три варіанти. Або є бойлер, або невдоволено гріють у каструлі, поки немає індивідуальних газових лічильників, або роз’їхалися на річкові та морські курорти. Схоже, четвертого не дано.

Володимир Бондаренко, депутат Київради, голова постійної комісії міськради з питань ЖКГ та паливно-енергетичного комплексу:

Відомо, що з 30 травня в кількох районах столиці відключили гарячу воду. Причина – борг споживачів. Скажіть, наскільки прогнозованою була ситуація і чи можливо було підготуватися до неї так, щоб не страждали ті кияни, які справно платять за рахунками?

Це складне питання в умовах чинної технологічної системи, яка забезпечує подачу гарячої води. Чому? Бо у нас так звана вертикальна розводка. Тобто, наприклад, у дім вода заходить через одну трубу і пронизує стояк кожної квартири знизу і доверху.

Схема (справедливого відключення за борги, – ред.) працює ідеально у тому разі, коли облаштована горизонтальна розводка. Так зроблено на Заході, а у нас, на жаль, залишився комунізм.

На сьогодні борги міста Києва за споживання газу різні. Зокрема, боржниками є промислові об’єкти, які до місцевого бюджету не мають жодного стосунку. Це одне джерело боргів. Друге – громадяни, які споживають газ, але не платять за рахунками. І, нарешті, третє джерело – бюджетні організації, що належать місту, яке зобов’язане за них розраховуватися.

Окрім цього, держава має заборгованість за субсидіями, субвенціями (зокрема, необхідні для реалізації столичних функцій). Також є борг держави за послуги, які споживають бюджетні установи у підпорядкуванні МОЗ або, скажімо, Міноборони.

Ці нюанси мало хвилюють киян, які заощаджують навіть на продуктах, але добросовісно платять за послуги ЖКГ.

Я днями говорив із цього приводу з Віталієм Кличком. Він каже, що у нашого прем’єра Володимира Борисовича на всі його прохання одна відповідь: "Пізніше заплатимо". Ну, скажіть, що це за розмова державного діяча з керівником міста?!

Своєю бездіяльністю центральна влада звалила все на плечі бідних людей. Але проблема в тому, що персонально відокремити тих, хто платить, від тих, хто не платить, нереально апріорі. У "Київенерго" свої інтереси. Вони знаю, що до першого січня свої функції передадуть або профільному міністру, або структурі, яку він визначить. Тобто їм сьогодні невигідно платити, бо вони, не оплачуючи рахунок, заробляють колосальні кошти. Державі, яка не на боці людей, а на боці олігархів, до цієї проблеми немає діла.

А коли, на ваш погляд, можна чекати вирішення проблеми, а відповідно – появи гарячої води?

Коли точно – сказати не можу. Знаю, що Віталій Кличко веде переговори з центральною владою і намагається вирішити проблему. Скажу так: із боку центральної влади те, що відбувається – свідоме знущання над киянами. Це надумана проблема…

Ким?

Урядом і головою НАК "Нафтогаз України" та Андрієм Коболєвим.


Бондаренко вважає, що відключення гарячої води в Києві – це свідоме знущання над містянами

Це все відбувається напередодні великих виборів. Його (Віталія Кличка – ред.) треба загнати в коридор і зробити вірнопідданим служакою президента.

Читайте також: Кличко про перевірку НАБУ: Весь світ знає, як я заробив свої статки