Однак продаж такого майна здійснюється не через відкриті електронні аукціони, як у всьому цивілізованому світі, а через так звані "торги", що проходять у закритих кабінетах.
Виходить, замість того, аби кожен мав можливість дізнатись про майбутні аукціони з мережі Інтернет та ще й безперешкодно взяти в них участь просто за допомогою комп’ютера, ми натомість можемо дізнатись про "торги" лише із якоїсь комунальної газетки "Хрещатик"! І якщо жителю столиці таки вдасться роздобути інформацію про так звані "торги", то його до них все одно не допустять. Чому? Бюрократична машина вигадає тисячу і один спосіб для того, аби він туди не потрапив.
Читайте також: У Києві спіймали на хабарі ще одного посадовця
Як результат – десь на Липках чи на Льва Толстого вчергове продали-подарували приміщення громади за безцінь. Бо продали його єдиному претенденту навіть без проведення конкурсу і за заниженою вартістю, яка в рази менше ринкової (!!!), якраз нібито через відсутність попиту на нього (який до цього самі ж штучно усувають).
Небажання чесно продавати комунальну нерухомість іноді призводить до просто абсурдних ситуацій. Так, нещодавно депутату Київської міської ради з фракції "Об’єднання "Самопоміч" Леоніду Антонєнку (який, до слова, очолює профільну комісію комунальної власності) вдалося потрапити на одні з таких "торгів". Зокрема, з молотка йшли приміщення на Городецького і Терещенківській. Так, разом із керівником Департаменту фінконтролю КМДА, Леонід Антонєнко зафіксував безліч порушень у процедурі проведення аукціону з боку його організаторів, серед яких – штучне недопущення інших учасників до аукціону. При цьому, аби приховати неправомірність своїх дій, організатори горе-дійства з "продажу" київського майна інсценізували для непроханих гостей цілу виставу: з муляжем вибухівки і повідомленням про термінову евакуацію через "замінування" будинку. Та, незважаючи на всі старання, на організаторів "торгів" все одно склали акт про порушення.
Як ви вже зрозуміли: нині управління майном київської громади здійснюється вкрай неефективно і від цього отримують збитки не лише всі кияни (бо майно ж то належить всій громаді), а й чесні підприємці (передусім середній бізнес). Виходить, після таких "аукціонів" усі ми залишаємося і без майна, і без грошей за нього. Власне, ця проблема існує у Києві вже давно.
Але як її вирішити?
Над цим довгий час працював уже згаданий Леонід Антонєнко. Зокрема, депутат розробив і зареєстрував проект рішення, направлений на докорінну зміну існуючого порядку приватизації майна Києва. Так, він ініціює запровадження у столиці електронних аукціонів як єдиного способу продажу комунального майна і нерухомості. А реалізовуватимуть такі торги через електронну торгову систему ProZorro.Sale.
Читайте також: "Прозорий" червень: рекордсмени державних закупівель
До слова, "ProZorro.Sale" або "ProZorro.Продажі" – це електронна система продажу майна, створена за ініціативи Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Transparency International Україна. А розробили її саме для швидкої та ефективної реалізації державного та комунального майна (продавцем в ній може бути лише державний або місцевий орган, чи їх підприємство). Згідно з правилами системи, весь хід аукціону відбувається відкрито, онлайн і прямо у вас на очах! А ще ProZorro.Sale суттєво знижує рівень можливої корупції, завдяки централізації всіх даних по кожному аукціону та постійному громадському контролю. Окрім того, перехід на цю систему дасть можливість значно збільшити кількість учасників торгів, а це забезпечить конкуренцію та більший попит на комунальне майно (відтак – підвищить його вартість та надходження до київського бюджету). До речі, на систему ProZorro.Sale перейшла вже велика кількість державних установ та підприємств (до прикладу, Нацбанк України), де вони успішно реалізують своє майно на відкритих і конкурентних засадах.
Читайте також: Найекономніші області України: статистика від Prozorro
Як бачите: процес змін розпочався і вже невідворотній. Останнє слово хіба за депутатами Київради, які в праві втілити такий потрібний проект в життя. Впевнена, що цей крок зробить процес управління майном київської громади більш ефективним і прозорішим. А ще ця зміна подарує нам з вами відкритий доступ до нашого спільного майна, а за бажання й дозволить його чесно і безперешкодно придбати.