Збирати відходи сміттєвоз на Київщині починає з 9 ранку. За один мішок жителі села Колонщина платять 5 гривень. Машина працює одна, тому може зробити у день лише два рейси. Тож на відходи є ліміт: не більше чотирьох мішків у тиждень з родини.
Сміття вивозять на полігон, що за 30 кілометрів. Комунальне підприємство у Колонщині створили у 2006 році, каже сільський голова Юлія Плешок. В той час потрібно було рятувати село, адже воно буквально тонуло у відходах. Щоправда, привчити людей здавати сміття було непросто.
Читайте також: Сміттєве питання у Львові: бракує полігонів для вивезення ТПВ
У селі Гавронщина, що за декілька кілометрів від Колонщини, вздовж дороги біля лісу утворилось стихійне сміттєзвалище. Таких в Україні тисячі. В Міністерстві екології навіть створили спеціальну карту, і цей список постійно оновлюється.
Зареєстровано 1350 звернень громадян. Сміття вивозиться, звісно, з повноваження Закону України про відходи місцевою адміністрацією, або обласними адміністраціями районними адміністраціями, в залежності від того, де це сміттєзвалище розташоване. Тому місцева громада відповідає за свою територію,
– розповів директор департаменту екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності Сергій Лук'янчук.
Однак, як організовувати вивіз сміття, коли немає грошей у сільських радах не розуміють. Допомогти взялися у Кабміні. Там готують стратегію поводження з відходами. Громадам пропонуватимуть кредити або інвестиції на закупівлю обладнання. Щоправда, поки що це лише плани.
"Майже всі світові та європейські тенденції в цій стратегії відзначені. Єдина біда, що вона є не обов'язковою для виконання. Розумієте, це декларація. Наступні дії будуть показувати, наскільки ця декларація буде дієвою", – зазначив голова "Асоціації підприємства поводження з відходами" Кирил Косоуров.
Над документом урядовці працюють вже рік. Останні правки планують внести до середини серпня. Однак, коли її можна буде запустити, прогнозувати не беруться.