Чому кажуть, що з каналом щось не так?
Переважно через власників каналу. Одним з акціонерів "Інтера" є екс-глава адміністрації президента Януковича Сергій Льовочкін. Ще одним акціонером є не менш скандальний олігарх Дмитро Фірташ. Вважається, що причетність до цих одіозних особистостей значною мірою впливає на подачу інформації із антиукраїнською позицією. Окрім того, формуванням інформаційної політики каналу займається російський політтехнолог Ігор Шувалов, якого СБУ вже кілька разів намагалася вислати з України.
Чи є приклади антиукраїнської діяльності каналу?
На початку серпня було оприлюднене листування співробітниці так званого "міністерства державної безпеки "ДНР" Тетяни Єгорової з російським журналістом Леонідом Муравйовим, співробітниками телеканалів "Інтер" і "Донбас" (заснований ТРК "Україна"), з якого випливає, що ці канали узгоджували свої сюжети з керівництвом "ДНР". Незабаром в мережу також потрапило листування Марії Столярової, російської журналістки "Інтера", яку вислали з України на початку року. З неї випливає, що Шувалов працює в Україні в інтересах Кремля.
Столярову, до речі, звільнили і вислали з каналу після того, як під час трансляції програми "Подробиці тижня" 21 лютого вона нецензурно висловилася на адресу загиблих героїв Небесної сотні.
Чи реагували на це правоохоронні органи?
Безперечно. Починаючи із 2014 року, "Інтер" часто фігурував у заявах та зверненнях представників силових відомств України. Однак чи не єдиним практичним наслідком цих заяв було рішення вислати Столярову з України.
Наприкінці серпня поточного року, наприклад, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков закликав СБУ і Нацраду з питань телебачення прийняти рішення щодо телеканалу "Інтер" через його антиукраїнську та антидержавну позицію.
Що спровокувало підпал?
Відсутність адекватної реакції на специфічну манеру подачі інформації каналом з боку влади. Все почалося з акції протесту, учасники якої виступили проти проросійської орієнтації мовника. Пізніше з’явилась інформація, що горить і сама будівля. За версією каналу, люди, які пікетували будівлю, якимось чином проникли всередину та кинули запалювальні бомби на електроніку та апаратуру. Відтак, вигорів телевізійний комплекс програми "Подробности".
Які є версії підпалу?
Умовно всі існуючі версії можна поділити на дві категорії: "Інтер+" та "Інтер–". "Інтер+" – версії, які стверджують, що до підпалу причетні або співробітники телеканалу, або хтось із його власників. "Інтер–" включають версії, за якими підпал був організований людьми, що не мають жодного відношення до каналу, але глибоко обурені його діяльністю.
На самому "Інтері" інцидент назвали збройним нападом. У поліції поки що сухо констатують, що триває слідство. На цей час подію кваліфікують за статтями 296 (Хуліганство) та 194 (Умисне знищення або пошкодження майна) Кримінального кодексу України. Поліції вдалося затримати кількох осіб, причетних до підпалу. За словами Арсена Авакова, всі вони є колишніми військовослужбовцями 30-ї бригади Збройних сил України. Щоправда, вночі частину із них відпустили.
Як відреагували на підпал в Україні?
Неоднозначно. Медіаспільнота та блогери розділилися на тих, хто стверджує, що дарма канал не спалили вщент і на тих, хто запевняє, що палити офіси ЗМІ, навіть якщо вони дуже не подобаються аудиторії, – це не той метод, який має застосовуватися у демократичній країні.
Президент України Петро Порошенко доручив генпрокурору Юрію Луценку взяти під особистий контроль розслідування цих резонансних подій. Главу МВС Арсена Авакова він закликав докласти максимум зусиль для забезпечення правопорядку на вулицях Києва.
"Неприпустимо, щоб хтось вривався до будівель, підпалював – я впевнений в тому, що це не має жодного відношення до патріотів. Сьогодні це не менш, або навіть більше шкодить Україні, ніж будь-які контакти з провокаторами", – сказав Президент.
Чи часто в Україні палять канали проросійських ЗМІ?
Отакий буквальний підпал відбувся вперше. Однак акції протесту проти діяльності тих чи інших ЗМІ, які займають проросійську позицію, відбуваються регулярно. Найчастіше об’єктом незадоволення мітингувальників стає той самий "Інтер" та канал "Україна". Приймальню останнього, наприклад, навесні залили червоною фарбою, яка імітувала кров.
Які це матиме наслідки?
Для самого каналу – жодних. Він продовжить мовлення у штатному режимі. Можливо, із дещо більш прискіпливою увагою, яка буде прикута до кожного кроку його керівників та журналістів. Політикам це дасть можливість на певний час відволіктися від важливих поточних проблем та поговорити про напади на свободу слова та неприпустимість утисків журналістів. Але значною мірою цей інцидент поки що нічого не змінить.
Читайте також: Підпал будівлі "Інтера": коротко про головне