Першочерговим питанням для обговорення став новий проект податкової реформи, що передбачає різке зростання акцизів на алкогольну і тютюнову продукцію. Нововведення покликане збільшити податкові надходження з цього джерела, що займає друге місце за обсягом наповнення держбюджету. Зокрема, згідно з проектом податкової реформи, наступного року акцизи на горілку можуть зрости на 50% – з 70,53 грн до 105,8 грн за 1 л 100% спирту.

Виробники підкреслюють, що в сформованих економічних умовах, коли купівельна спроможність стрімко падає і тягне за собою донизу весь ринок, рішення Мінфіну є передчасними і недостатньо зваженими. Було зазначено, що при складанні даного проекту його автори не проводили консультації з виробниками і повною мірою не врахували специфіку ринку. Нові розміри ставок йдуть врозріз з темпами зростання економіки і купівельною спроможністю населення, для якого чергове значне подорожчання продукції виявиться непідйомним. Вже сьогодні експерти прогнозують серйозний обвал легального алкогольного ринку та суттєве зниження обсягів виробництва. Одним з найбільш серйозних негативних наслідків називають катастрофічне зростання фальсифікату.

Ми не проти підвищення акцизів, але воно повинно проходити в межах темпу зростання доходів населення. В іншому випадку це призведе до збільшення тіньового ринку, – такий меседж озвучив голова Асоціації легальних виробників алкоголю Андрій Ахтанін.

За словами представників асоціації, легальному ринку дуже складно конкурувати з тіньовим бізнесом. За останні півроку його частка вперше за кілька років почала скорочуватися – сьогодні вона зменшилася більш ніж удвічі, з 40 до 18% (дані Асоціації легальних виробників алкоголю). Однак надії на ефективну боротьбу з ним вже найближчим часом можуть розвіяти необґрунтовано підвищені акцизні ставки – кажуть виробники.

"Це зведе на "ні" результати роботи фіскальної служби, якій нарешті вдалося досягти помітних успіхів у боротьбі з нелегальними виробниками", – підкреслюють оператори ринку.

Таким чином, різке зростання акцизу призведе не до підвищення, а до зниження надходжень до держбюджету.

Разом з тим, дієвим механізмом збільшення надходжень до бюджету учасники зустрічі називають боротьбу з недобросовісними платниками ПДВ. На сьогоднішній день суми несплат обчислюються сотнями мільйонів гривень. З озвученої інформації, тільки один з операторів ринку за рік недоплатив до бюджету понад 165 млн грн. Для мінімізації платежів використовуються, в основному, такі традиційні схеми як податкові ями і нетиповий експорт. Оптимізація ПДВ не тільки шкодить повноцінному наповненню бюджету, а й створює нерівні умови конкуренції на ринку.

У розрізі детінізації ринку також говорили про введення електронної акцизної марки і налагодженні діалогу з цього питання між відповідними службами та виробниками алкоголю. На відміну від друкованих, електронні акцизні марки неможливо підробити, а їх використання значно полегшує виявлення контрафакту. Учасники асоціації впевнені, що введення електронної акцизної марки є одним з важливих кроків у дотриманні принципів відкритості, прозорості та законності бізнесу.

Підводячи підсумки, члени Асоціації легальних виробників алкоголю домовилися про об'єднання зусиль у боротьбі з фальсифікатом і тіньовим ринком. Також на зустрічі відзначили ефективність кроків, що останнім часом робляться Державної фіскальною службою для детінізації ринку. Учасники конференції підкреслили, що сьогодні нарешті бачать не просто декларовану на словах, а реальну боротьбу з контрафактною продукцією і з оптимізацією податкових відрахувань, що є позитивним сигналом для всього ринку.

З висновками Асоціації легальних виробників алкоголю згоден і Володимир Остапюк, генеральний директор асоціації "Укрводка".

Природно, що у зв'язку з підняттям МРЦ деяким нелегальним виробникам стало складніше збувати свою продукцію нижче встановленої норми, і вони намагаються повернутися до "старих правил гри". Це лише ще раз доводить правильність підняття МРЦ як способу боротьби з нелегальними виробниками. За інформацією від ДФС, станом на серпень 2015 року за торгівлю алкоголем за ціною нижче встановленої МРЦ було застосовано штрафів на суму 344,5 тис. грн, – підкреслює експерт.