Що означає асоціація для українців? Які перспективи вони бачать після підписання цього документу для України загалом й для себе, своїх рідних, близьких, зокрема? Про це ми розпитали відомих українців (новина регулярно поповнюватиметься новими коментарями).
Нам би Україну підняти, а потім уже й про Європу думати, — Сумська
На думку відомої української акторки Ольги Сумської, перед Україною — ще довгий шлях до Європи завершується він не сьогодні й не завтра, на це потрібні роки.
Нам би Україну підняти, а потім уже й про Європу думати. Проте ми, прості люди, вважаємо, що за допомогою Європи в Україні можна було б налагодити економічну ситуацію. Але мені здається, що ми б могли самі розвивати своє, адже у нас є ресурси: зокрема, сільське господарство — унікальний ресурс, завдяки якому можна піднятися до найвищих щаблів,
— вважає акторка.
Сумська наголошує, що як людина творча, представник акторського фаху, вона передовсім уболіває за стан культури.
"Можу сказати, що у цьому питанні повинні бути окремі напрацювання й програми, які потрібно активізувати. Але усі ми розуміємо, що досягти такого прогресу буде складно і цей шлях буде не простим, але намагатися потрібно. Не погано ж розвивати себе і як окрему державу, піднімати своє, адже є з чого. Чому це не робиться? Це уже велика політика, у яку я не втручаюся. Ці питання дуже вагомі й доленосні й не я їх вирішую. Але як українка я вболіваю за свою державу, свою землю, й за майбутнє наших дітей", — додала вона.
Курс України на Європу передбачає або пшик або щось добре, — Подерв'янський
Колоритний український художник й автор сатиричних п’єс Лесь Подерв’янський вважає, що курс України до Європи відкриває можливості, якими можна скористатися, а можна і не скористатися.
"Можливо із цього всього вийде пшик, а можливо і щось добре. Але залежить усе це він нас, не конкретно від нас з вами, а від керівництва країною. Тобто, при гарному менеджменті може усе бути добре, а при поганому стане ще гірше, аніж зараз. Якщо ж усе йтиме у позитивному напрямку, то країна стане багатшою й жити стане краще. Для мене особисто було б добре, якби не було постійної тяганини із візами – це те, що мені потрібно", — переконаний Подерв’янський.
Нахрапом перебравши на себе європейських цінностей, можна й траванутися, — Притула
Український шоу-мен Сергій Притула каже, що позитивно ставиться до усього, що стосується руху України у напрямку Заходу.
Мені здається, що це — невеличкий крок до цивілізованого життя нашого народу. Щоправда, я б теж із обережністю підходив до запозичення усього європейського, адже багато речей, які у них є, ними так добре сприймаються, бо ментально устоялися впродовж багатьох років. А нам, нахрапом перебравши на себе європейських цінностей, можна й траванутися. Тому українців потрібно поступово адаптувати до європейських цінностей. Чим ми власне й займаємося, бо за 22 роки незалежності ми дуже малесенькими кроками рухаємося до Євросоюзу. Можливо, наші діти там і житимуть
Окрім того, він додає, що йому, в принципі, без різниці, чи буде Україна у Євросоюзі, чи ні, адже він "своєю роботою намагається не залежати від різновекторності української політики".
"Я тихенько роблю свою роботу і якщо це мені ніхто не заважає, то я цим тішуся. У свої 32 роки я розумію, куди у цьому житті маю рухатися далі. Звісно, хотілося б, щоб наші діти мали більше можливостей, аніж ми — їхні батьки, зокрема, можливості вільно обирати навчання у будь-якому європейському вузі і не обмежуватися лише територією України, мати можливість безперешкодно подорожувати Європою, відчувати себе частинкою Європи. Це ще й важлива ментальна річ: бути європейцем", — вважає Притула.
Угода про асоціацію з ЄС — усього лиш інструмент, а не кінцева мета, — Чайка
За словами українського журналіста і музиканта Романа Чайки, він ставиться до Угоди про асоціацію із Євросоюзом як до першого кроку, який міг би "у нормальних реаліях, із нормальною владою", дати поштовх для реформ, що "ніколи не проводилися і не проводяться в Україні".
"Угода про асоціацію — це не євроінтеграція і не стандарти, за якими живе Євросоюз, а лише засіб для початку змін країни, економіки і людей. Тож ставлюся до асоціації, як до позитивного першого кроку: це усього лиш інструмент, а не кінцева мета.
Він також гадає, що оскільки за умови підписання Угоди про асоціацію, деякі параметри Зони вільної торгівлі мають вступити в дію з 1 січня, то у найближчі півроку-рік можна очікувати появу достатньо якісного "товару, який зможе поступати на ринок з Євросоюзу, і якого ми не бачимо".
Це, як мінімум, дасть поштовх до конкуренції із національним виробником. Тож, в принципі, це ті перші приємні речі, які для споживачів і для мене, зокрема, будуть відчутні у найближчий час. А якщо Угода про асоціацію потягне за собою ще й реформу паспортизації прикордонних й інших параметрів, які необхідні для лібералізації візової політики, то це рано чи пізно призведе до скасування для нас віз, що буде дуже великим і позитивним кроком для усіх мешканців України. Адже проти Європи і майбутньої євроінтеграції виступають зазвичай ті, хто крім Москви у телевізорі й далі свого обласного центру не виїжджали. Переконаний, що можливість вільно пересуватися по європейському просторі дуже позитивно вплине на середнє і старше покоління, бо молодь й без того із задоволенням подорожуватиме, — наголошує журналіст.