Після 14 місяців у СІЗО він засуджений до 4 років позбавлення волі.

“Сьогодні багато хто пробачив будь-які дії Луценка, який визнає, що не завжди робив все правильно, були певні помилки, але сьогодні він вже уособлює протест проти дій влади”, - каже політолог Валерій Чалий.

“За весь час нашого спілкування і нашої дружби, і до того, як він став політиком, і після того, як він став політиком і міністром, жодного випадку, коли я міг би засумніватися у його чесності і порядності до себе особисто, у мене не було”, - зізнається народний депутат з НУ-НС Юрій Стець.

“Як політик, він унікальне своє місце все одно залишає, от такого швидкого, емоційного, часами романтичного, чоловіка, який готовий ризикувати і не задумуватись про результати цього ризику”, - каже заступник голови Верховної Ради Микола Томенко.

Боротьба з “кучмізмом"

Луценко при всій своїй швидкості, емоційності і радикальності, все-таки мав холодний розум

Прагнення боротися з режимом та владою вперше проявилось на початку 2000-х. Тоді відбулася акція "Україна без Кучми". Вже згодом він один з польових командирів "Майдану". Та починав свій шлях Луценко у рідному місті Рівне, на заводі "Газотрон".

“Юра починав свій шлях майстром на заводі "Газотрон", мав в підлеглих 40 жінок,від 16 років до пенсійного віку, і достатньо швидко він почав підніматися вгору”, - згадує дружина Луценка Ірина Луценко.

Луценко - не простий інженер, він син голови обкому компартії та депутата облради. Вже у 91-му він іде стопами батька вступає до лав ідеологічно близької комуністам Соціалістичної партії. Згодом переїжджає до столиці та працює помічником голови СПУ Олександра Мороза.

“Це був День народження Олександра Мороза. І там був молодий хлопець, який постійно розповідав анекдоти, веселий такий, заводний. І я запитав - хто це. І мені Мороз говорить: це мій помічник, Юра Луценко. А я добре знав його батька”, - розповів заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.

“Мороз допомагає йому і Юра йде працювати у Міністерство науки і технологій. І в цей період уже старший Луценко, батько, Віталій Іванович, стає народним депутатом. Луценко-старший виходить на трибуну Верховної Ради і дозволяє собі, в той період “кучмізму", коли ніхто навіть не дозволяв піднімати голову, він критикує Президента”, - каже дружина Луценка.

Сьогодні соціалісти розповідати про Луценка відмовляються. Кажуть, після виходу з партії колишній соратник для них більше не існує. Та наприкінці 90-х вони разом критикували Президента Кучму. Згодом, він стає одним з організаторів вуличних протестів, спровокованих убивством журналіста Гонгадзе та касетним скандалом. Акція "Україна без Кучми" привела його у Верховну Раду в 2002-му.

І Юра веде цю колону. І за ним ідуть - він іде перший, його соратники ідуть, і за ним ідуть не тисячі, сотні тисяч людей

“Ситуацій, коли немає, десь там Вам не написали план дій, от такі люди, як Луценко, є надзвичайно важливі, тому що щохвилини ситуація міняється. Луценко при всій своїй швидкості, емоційності і радикальності, все-таки мав холодний розум”, - зазначив Микола Томенко.

“Пам’ятаю, я тримаю малого, малий з жовто-блакитним прапорцем, тримає в руках, скільки йому рочків. І Юра веде цю колону. І за ним ідуть - він іде перший, його соратники ідуть, і за ним ідуть не тисячі, сотні тисяч людей”, - розповідає Ірина Луценко.

Обличчя “Помаранчевої революції”

Пізніше Луценко стає одним з облич “Помаранчевої революції”, “командиром Майдану”. Після перемоги “помаранчевих” Луценко вперше потрапляє у крісло міністра внутрішніх справ і стає першим цивільним на цій посаді.

“Перші дії були дуже ефективні. Почалось розкриття резонансних злочинів, спад злочинності. Я приїхав п’ятий чи шостий раз в Донецьк – в Донецьку не було нікого, Донецьк був пустий. Всі сиділи в Монако, Ніцці, Монте-Карло”, - згадує народний депутат, НУ-НС Геннадій Москаль.

Поява "Народної самооборони"

За два роки - відставка. І вже на початку 2007-го заявляється громадський рух "Народна самооборона", яка у блоці з “Нашою Україною” потрапляє до Верховної Ради.

““Народну самооборону”, як групу у Верховній Раді, розпустили ще у 2010 році. Сталося це після того, як досить велика кількість наших колег і друзів пішла на співпрацю з діючим режимом. Є партія “Народна самооборона”, але в кінці минулого року було прийнято рішення, що ми об’єднуємось з партією “Батьківщина””, - каже народний депутат, НУ-НС Юрій Гримчак.

Скандальний політик

Янукович не простив особистої образи - “зек ховайся, ми принесли яйця” - ця фраза належить Юрію Луценку

Створюючи "Народну самооборону", Луценко декларував її ідеєю боротьбу з корупцією. Втім, за своєї другої каденції у МВС здобув трохи іншу славу - скандального політика. Зіграли роль бійка з мером Києва та скандал у аеропорті Франкфурта, де міністра, начебто, затримали у стані сп’яніння.

“Ті події, які були пов’язані із скандалами довкола Луценка, битися і вчиняти скандал, як на мене, це неприйнятно”, - вважає народний депутат, Партія регіонів Юрій Мірошниченко.

“Луценко, який уже прийшов на другий раз - я не знаю, чи це мода в державі така була - друзів підтягувати, любих друзів, кумів, сватів. І вже це був для мене інший Луценко, в нього вже не було того запалу, аби робити міліцію кращою, а був корпоративний інтерес, політичні інтереси”, - каже журналіст, полковник міліції Костянтин Стогній.

Сьогодні “Народна самооборона” має лише перспективи громадського руху, бо однойменна партія вливається до лав “Батьківщини”. Про це на суді говорив сам Луценко. Свій вирок екс-міністр сприйняв із звичною посмішкою та почуттям гумору. На успіх апеляційного оскарження не сподівається, але розраховує на Європейський суд.

“Янукович не простив особистої образи - “зек ховайся, ми принесли яйця” - ця фраза належить Юрію Луценку, і він скандував її на Майдані у 2004 році і після, тобто Юра дуже часто персонально атакував Януковича і членів його команди”, - каже народний депутат, НУ-НС Тарас Стецьків.

“Якщо навіть апеляційна інстанція, українська, не визнає очевидне, і не виправить ситуацію, то буде вирок Європейського суду з прав людини, який, очевидно, мені як правнику, визнає ці порушення і буде припис для України”, - сказав політолог Валерій Чалий.

Літературні вподобання

На оголошення вироку Луценко прийшов із книгою польського дисидента Адама Міхніка “У пошуках свободи”. Її і читав поки судді бубоніли вирок. За 14 місяців у СІЗО він прочитав понад 150 різних творів. Та про літературні вподобання Луценка більшість дізналась лише після ув’язнення, так само як і до історії, якою цікавився ще під час навчання у Львівській політехніці.

“Після пар він мене зустрів під нашою аудиторією і сказав: ти бачила старий Львів? Ну чому ж, я бачила. Питає: а ти була у вірменському дворику - ні - то ти не бачила старий Львів, пішли, я тобі покажу. І от тоді, коли він сказав, пішли зі мною, я тобі покажу. І з тої хвилини, коли ми пішли, ми разом 27 років”, - каже дружина Ірина.

“Батько завжди наставляв - ніколи не боятися. Це було завжди. Не боятися і ніколи не відступати від своїх ідей”, - пам’ятає син Луценка Олександр Луценко.

Якщо Апеляційний суд не скасує вирок, ймовірно, що термін покарання Луценко відбуватиме у колонії для колишніх правоохоронців. З людьми, які опинились за ґратами, у тому числі, за сприяння екс-міністра.

Переписуючись з-за ґрат з журналістами, Юрій Луценко написав: “Я не здамся і буду боротися за Україну, вірити у неймовірне та робити неможливе”.

“Він стає символом не просто політичних репресій, а символом незламності. Тут людина не ламається навіть в умовах тюрми”, - зауважив народний депутат, НУ-НС Олесь Доній.

“Я абсолютно впевнений, що він з в’язниці вийде з гордо піднятою головою і, безумовно, зіграє свою роль в політиці”, - сказав народний депутат, НУ-НС Тарас Стецьків.

Я не здамся і буду боротися за Україну, вірити у неймовірне та робити неможливе