Про те, як складаються на сьогодні українсько-китайські відносини та чи відбудеться продовження активної співпраці між державним зернотрейдером і китайською корпорацією ССЕС, розповів заступник голови правління ПАТ "ДПЗКУ" з питань міжнародного співробітництва Сергій Капузо.
З 2012 року китайська компанія ССЕС є стратегічним партнером Державної продовольчо-зернової корпорації. Протягом цього часу відносини складалися по різному, а ДПЗКУ часом звинувачували у невиконанні умов договору. Наразі здається, що складний етап у взаємовідносинах завершився. Чи так насправді?
Так, відносини з нашими китайськими партнерами у різні періоди складалися не завжди у позитивному ключі і далеко не завжди вони були простими. Але наразі обидві наші компанії зробили реальні кроки, які дозволяють нам впевнено говорити про новий етап наших взаємин та значне посилення співпраці.
Звучить амбітно. Але чи є реальні підстави так вважати?
Безперечно. І ми, і ССЕС розуміємо, що світ не стоїть на місці, динамічно змінюється, і якщо ми не будемо гнучко підходити до вирішення всіх питань співпраці, у тому числі проблемних, ми не зможемо ефективно виконувати завдання, які нам делегували наші держави. Адже і ДПЗКУ і ССЕС є держкорпораціями і в першу чергу мають реалізовувати урядову політику у сфері співпраці в галузі сільського господарства.
Саме тому вибудовування цих взаємин по суті з нової сторінки – є пріоритетним на сьогодні для нас. Розуміємо, що наразі маємо не просто нормалізувати, а й активізувати нашу співпрацю по всіх можливих напрямках. Відтак, у останні тижні жовтня відбулась низка дуже важливих робочих зустрічей в.о. голови правління держкорпорації Олександра Григоровича з президентом корпорації ССЕС пані Ян Цзін. Ми обговорили перспективи реалізації спільного українсько-китайського проекту у рамках Генерального договору у сфері сільського господарства та, що головне, визначили певні напрямки розвитку нашого співробітництва.
А як щодо конкретних результатів. Про що саме вдалося домовитися?
Окрім окреслення загальних напрямків реалізації положень Генерального договору, ми маємо низку домовленостей та перспективних планів щодо розширення співпраці.
Зокрема, ДПЗКУ вже розпочала перший етап масштабної форвардної програми закупівлі зернових на суму понад 1 млрд гривень. Причому, вперше за історію існування корпорація здійснюватиме форвардні закупівлі не тільки ярих, а й озимих культур (пшениці та ячменю). Погодження на запуск та фінансування цієї програми від компанії ССЕС та Експортно-імпортного банку Китаю вдалось отримати у рекордно короткий термін. Паралельно з китайськими партнерами був також оперативно узгоджений загальний план закупівель на 2017 рік.
Окрім того, ми розглянули можливості реалізації спільних інвестиційних проектів з розвитку інфраструктури ДПЗКУ. Зокрема, говорили про модернізацію наявних елеваторних потужностей корпорації, створення логістичного підрозділу та будівництво нового глибоководного портового терміналу. За попередніми розрахунками, обсяги інвестицій у розвиток інфраструктури ДПЗКУ можуть сягнути 500 млн доларів США на період 2017-2019 рр. Для корпорації, звичайно, модернізація та розбудова власних потужностей – це реальний крок вперед та можливість стабільно нарощувати експортні обсяги відповідно до умов Генерального договору. Ми раді, що ці проекти викликали велику зацікавленість з боку нашого стратегічного партнера.
Ви говорили про активізацію співпраці. Чи плануються подальші зустрічі, перемовини? Що далі?
Вони не тільки плануються, а й вже відбуваються. За результатами жовтневих переговорів в Києві нами було створено 4 спільні робочі групи за визначеними до опрацювання напрямками: група з питань зернотрейдингу, з реалізації форвардної програми, з питань капітальних інвестицій та робоча група, яка опрацьовуватиме можливості отримання ДПЗКУ другого траншу (кредитна лінія, призначена для закупівлі товарів та послуг з КНР для розвитку сільськогосподарської галузі України). Отже, ми не зупиняємось на досягнутому. Маємо багато планів, тож спільна робота триває, а засідання робочих груп проходять на регулярній основі.
Окрім того, ми тільки-но повернулись з Китаю, де також було проведено низку зустрічей з представниками ССЕС та "Ексімбанку" КНР для остаточного узгодження етапів та умов подальшої співпраці: реалізації форвардної програми, а також питань, пов’язаних з інвестиціями, інфраструктурними проектами тощо.
Форвардну програму, як вже казав, успішно узгодили. Плюс нам вдалося попередньо визначитися з першочерговими інвестиційними проектами. Їх три: модернізація і реконструкція портових та лінійних елеваторів, опрацювання проекту будівництва портового терміналу та можливе створення власного логістичного центру ДПЗКУ. Найближчим часом ми плануємо розпочати розробку ТЕО та підготовку усіх необхідних документів.
Крім того, ми провели переговори з низкою китайських компаній з питань поставок нашої продукції переробки на ринок КНР. Приємно констатувати, що наразі ми виходимо на фінішну пряму у цьому питанні, адже маємо зацікавленість з боку китайської сторони у імпортуванні наших пластівців та мюслів. Ми, у свою чергу, вже запропонували цінові пропозиції та варіанти упаковки. Зараз триває обговорення умов поставок продукції та розпочалася робота з підготовки до підписання першого контракту. В планах – відвантажувати на експорт близько 80% наших пластівців, які виробляються на філії корпорації у Новоукраїнці.
Хочу зазначити, що китайські компанії також виявляють значний інтерес до співпраці з нами з питань поставок борошна, комбікормів та іншої продукції переробки. Зокрема, нещодавно пройшли переговори з делегацією потенційних партнерів із Китаю, які відвідали наші переробні потужності і високо оцінили їх технологічний рівень. Робота триває.
Виглядає так, що після років суперечок та невизначеності, за дуже короткий термін часу корпорації вдалося досягти певних результатів?
Ми вважаємо, що так, і вже готуємось до наступного раунду переговорів. Очікуємо, що вже цього тижня до нас завітає делегація ССЕС і ми матимемо змогу продовжити активну співпрацю. Скоріш за все цей візит триватиме близько місяця. Протягом цього часу ми плануємо провести низку робочих зустрічей та спільно відвідати наші елеватори, щоб до кінця року максимально детально відпрацювати визначені спільні проекти.
Окрім Китаю чи налагоджує корпорація зв’язки з іншими країнами? Які ринки плануєте підкорювати далі?
Розвиток міжнародної діяльності – один з пріоритетів корпорації. Враховуючи той факт, що ДПЗКУ є лідером з експорту борошна та одним з найбільших експортерів зерна, вихід на нові ринки для нас вкрай важливий.
Сьогодні ми налагоджуємо двосторонні контакти з посольствами інших держав в Україні, а також ведемо співпрацю через посольства України за кордоном з питань нарощення експорту готової продукції, використовуємо всі наявні механізми допомоги нашої держави виробникам-експортерам. Впевнений, що невдовзі ми зможемо отримати нові контракти та нових партнерів, а головне – забезпечити присутність нашої продукції переробки у інших країнах. Принаймні маємо для цього всі можливості, адже ДПЗКУ, можна сказати, має унікальний досвід не просто як компанія-експортер, а ще й як учасник міжурядових угод з поставок сільськогосподарської продукції.