"Не можна тільки сподіватися на те, що Росія знизить ціни, оскільки розрив в даний час настільки величезний, що навіть за рахунок реального зниження не можна буде досягти покриття цього розриву", — заявив голова представництва МВФ в Україні Макс Альєр на VIII щорічній українській інвестиційній конференції.
Він повідомив, що населення та підприємства ТКЕ оплачують лише 15% від ціни імпортованого в Україну російського газу. Він переконаний, що Росія не погодиться надати 85% знижку на газ.
На противагу представнику МВФ перший віце-прем’єр Валерії Хорошковський заявив, що збільшення ціни на газ для населення не розв’яже проблему, а навпаки створить ще одну — збільшиться обсяг неплатежів.
"Якщо ми сьогодні за пропозицією МВФ підняли б ціни удвічі, то ми б всього досягли десь 25–30% собівартості ціни газу. Ми все одно не вирішуємо цю проблему. При подорожчанні тарифів у кілька разів, ми будемо бачити ситуацію неплатежів, яку, на жаль, вже кілька разів проходили", — сказав Валерій Хорошковський.
За його словами, зараз уряд працює над монетизацією пільг за тарифами, а також розробляє схему, згідно з якою пільги одержуватимуть саме ті, хто у них найбільше мають потребу.
Експерти певні - йти на поступки МВФ у піднятті тарифів урядовцям не варто. Адже постраждають найбідніші.
“Ця ціна 416 доларів - вона завищена, нема спростувань. Всі інші екзерсиції, всі інші спроби щось там зробити, вони не пом’якшать ситуацію в Україні. Це абсолютно недоцільно, тому що, в першу чергу, постраждають, на превеликий жаль, найбідніші”, - вважає член Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Віктор Лисицький.
Нагадаємо, МВФ вимагає від України підвищити тарифи на газ для населення на 30%. Для підприємств теплокомуненерго паливо повинно подорожчати на майже 60%. За угодою, МВФ мав виділити Києву кредит на суму 15 млрд доларів. З цієї суми було перераховано лише 3,5 мільярда. Через відмову українського уряду підвищити тарифи на паливо, програму співпраці призупинили. Протягом минулого року МВФ не перерахував Києву ані цента.
Як раніше повідомлялось, офіційний Київ наразі веде переговори щодо купівлі газу з Туреччиною, Румунією та Німеччиною. Таким чином Україна хоче стати менш залежною від Росії.