У п'ятницю, 16 лютого, стартувала Мюнхенська конференція, яка триватиме до 18 лютого 2024 року. У цьому матеріалі 24 Каналу читайте про важливі заяви, які лунали на цьому заході з уст політиків та інших публічних діячів щодо України та світової безпеки.

Дивіться також Угода про гарантії безпеки між Україною та Німеччиною: з'явився текст домовленості між сторонами

21:52, 18 лютого

Стефанішина розповіла про три підсумки Мюнхенскої конференції для України

Перший – це те, що європейська оборонна політика має бути посилена, вона має бути більш спроможною і суверенною у частині своєї безпеки..., і ці рішення вже будуть ухвалені. А, з іншого боку, самі прем’єри європейських країн підтверджують, що… треба зараз посилити свої зусилля, щоб передати Україні всю необхідну зброю,
– зауважила віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

Третім важливим пунктом стало розуміння важливості голосування рішення про додаткову допомогу Україні в американському Конгресі.

21:42, 18 лютого

Зеленський підбив підсумки Мюнхенської конференції

Під час вечірнього звернення український очільник висловився й щодо Мюнхенської безпекової конференції. За словами глави держави, цього року була дуже результативна участь.

Наш український погляд на світовий порядок денний був підтриманий партнерами. Я провів перемовини з лідерами Данії, Нідерландів, Чехії – маємо рішення про додаткову підтримку. Також із лідером Азербайджану – як завжди, хороша продуктивна розмова, яка може зміцнити обидва наші народи та весь регіон,
– зауважив Зеленський.

До того ж він зустрівся з прем'єр-міністром Бангладеш, із президентом Гватемали. Окремо з американськими партнерами, зокрема, провів телефонну розмову з президентом Байденом.

"Дуже важливі акценти, і зокрема – про Авдіївку та необхідність продовження принципової та достатньої підтримки України. Перемовини з віцепрезиденткою США – дуже предметні. Зустрічі з конгресменами – представниками обох партій, обох палат американського Конгресу", – розповів він.

Президент також наголосив, що кожна така розмова максимально чітко підтверджувала ключовий сенс: саме Україна може зупинити Путіна й створити такі умови, щоб він був покараний за все зло, яке наробив.

21:03, 18 лютого

У МЗС Китаю розповіли про зустріч з Кулебою

Очільник міністерства закордонних справ Китаю під час розмови із Дмитром Кулебою висловив свої сподівання щодо подальшого розвитку співпраці з Україною.

Незалежно від того, як зміниться міжнародна ситуація, Китай сподівається, що китайсько-українські відносини розвиватимуться нормально і продовжуватимуть приносити користь двом народам,
– йдеться в повідомленні МЗС Китаю.

Зокрема, Ван Ї подякував Україні за допомогу в безпечній евакуації китайських громадян під час надзвичайної ситуації (на початку Великої війни – 24 Канал). Він запевнив, що китайський народ ніколи цього не забуде.

Водночас глава китайського МЗС підкреслив принципову позицію Китаю в українському питанні, що базується на загальних підходах його країни до розв'язання проблем "гарячих точок".

Вона полягає у прихильності політичному врегулюванню, сприянні миру й переговорам, а також утриманні від продажу летальної зброї в райони конфлікту або сторонам конфлікту,
– запевнили у відомстві.

Там запевнили, що Китай "продовжуватиме відігравати конструктивну роль у припиненні війни та якнайшвидшому відновленні миру".

Зауважимо, що раніше у Пентагоні оприлюднили звіт, у якому мовиться, що від початку широкомасштабної війни приватні й державні компанії з Китаю продали Росії БпЛА і військового спорядження на понад 12 мільйонів доларів.

Зокрема, Китай також постачав Росії стрілецьку зброю, запасні частини, навігаційне обладнання та захисне спорядження.

11:11, 18 лютого

Андрій Єрмак повідомив, що у Мюнхені відбулася зустріч Міжнародної робочої групи з безпекових питань та євроатлантичної інтеграції України.

Я наголосив, що вторгнення Росії в Україну стало наслідком того, що Україна не приєдналася до НАТО. Закликав до швидкого запрошення України до Альянсу, яке стане сигналом рішучості союзників. Це важливо для зміцнення європейської безпеки та запобігання подальшій агресії з боку Росії,
– заявив голова ОП.

Водночас колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен зазначив, що важливим є зняття обмежень на постачання зброї та максимальної допомоги Україні. Він підкреслив, що Україна має право на захист та підтримку, особливо з урахуванням можливостей Росії.

https://24tv.ua/resources/photos/news/202402/2496290_16713878.jpg?v=1708096688000

Зустріч Міжнародної робочої групи / фото Андрій Єрмак

07:07, 18 лютого

Данія передає артилерію Україні

Прем'єр-міністрка Данії Метте Фредеріксен заявила, що її країна вирішила передати усю свою артилерію Україні.

Але Україна у нас просить боєприпаси й артилерію зараз. Ми, Данія, вирішили передати Україні всю свою артилерію. Тому вибачте, друзі, в Європі є військове обладнання, це питання не лише виробництва. У нас є зброя, боєприпаси, системи ППО, які ми поки що не використовуємо. Їх треба передати Україні,
– заявила Фредеріксен.

Вона наголосила, що Європа повинна нести відповідальність за себе і свою безпеку самостійно, а не чекати, поки США ухвалять відповідне рішення.

23:53, 17 лютого

Rheinmetall вироблятиме боєприпаси в Україні

Під час Мюнхенської конференції 17 лютого було підписано угоду між Rheinmetall та нашою державою. Німецький оборонний концерн Rheinmetall спільно з українською компанією-партнером відкриють в Україні нові потужності для виробництва боєприпасів.

Це дозволить виготовляти шестизначну кількість снарядів 155-міліметрового калібру щороку. Rheinmetall матиме 51 відсоток акцій нової компанії, а решта 49 відсотків належатимуть українському партнеру.

23:50, 17 лютого

G7 утримає активи Росії

Італія головує зараз у "Великій сімці", тому міністр закордонних справ Антоніо Таяні зробив заяву як голова зустрічі міністрів закордонних справ G7 на Мюнхенській конференції. Він дав зрозуміти, що G7 утримає активи Росії, доки Москва не компенсує Києву збитки.

Росії доведеться заплатити за шкоду та спустошення, яких вона завдає Україні та її народу. Члени G7 високо оцінили роботу міністерств фінансів і закордонних справ "Великої сімки" з цього питання на сьогодні та підтримали їхні майбутні обговорення. Вони підтвердили свою рішучість тримати суверенні активи Росії в їхніх юрисдикціях нерухомими, доки Москва не заплатить за завдану шкоду,
– заявив Таяні.

Також глава МЗС Італії запевнив, що G7 надалі вивчатимуть усі можливі шляхи, щоб допомогти Україні отримати від Росії компенсацію відповідно до міжнародного права.

Крім того, країни-члени G7 продовжать допомагати нашій державі. Вони засуджують війну та працюватимуть над тим, щоби притягнути злочинців до відповідальності. Члени групи активізують свої зусилля, щоб Москва не могла обходити вже накладені обмеження, та посилять антиросійські санкції.

"Велика сімка" підтримає відновлення України. Підтримку координуватимуть через Міжвідомчу платформу координації донорів.

Також G7 засудила постачання зброї росіянам від КНДР. Крім того "Велика сімка" закликала Іран припинити допомагати російським військовим.

23:39, 17 лютого

Президент Чехії висловився щодо боєприпасів для України

Президент Чехії Петр Павел заявив, що Прага знайшла шлях, як передати Україні близько 800 тисяч артилерійських снарядів. Про це він сказав на "Українському ланчі".

Щоб надати таку допомогу ЗСУ, партнери в Європі шукають шляхи для фінансування. Чеський лідер закликав діяти вже зараз, а не чекати схвалення Конгресом США фінансової допомоги Україні.

Наразі ми знайшли півмільйона снарядів калібру 155 міліметрів, і ще 300 тисяч снарядів калібру 122 міліметри, які ми зможемо переправити в Україну за кілька тижнів, якщо знайдемо фінансування на це. Ми звернемося за цією допомогою до партнерів в США, Німеччині, Швеції тощо,
– сказав президент Чехії.

Петр Павел наголосив, що країнам світу необхідно підтримувати Україну у постачанні боєприпасів і бути у цьому питанні такими ж інновативними й гнучкими, як українські солдати.

20:03, 17 лютого

Шольц запевнив у підтримці України та розповів про витрати

Після виступу на Мюнхенської конференції Олаф Шольц назвав Німеччину країною, що витрачає найбільше на оборону у Європі, а на зброю для України – найбільше після США. За його словами, до цих витрат входить все потрібне для оборони України. Німецький канцлер заявив, що Берлін має збільшити виробництво озброєння та думати про обслуговування тієї зброї, яку Україна вже має.

Коли Шольца запитали про ймовірне постачання ракет Taurus Україні, він ухилився від прямої відповіді та назвав це питання "дивним". Канцлер ФРН лише вказав на необхідність ухвалювати правильні рішення у правильний момент та наголосив, що Берлін крок за кроком продовжує ухвалювати ці рішення. Також Шольц запевнив, що Німеччина продовжить підтримувати Україну.

14:51, 17 лютого

Промова президента України

Володимир Зеленський під час свого виступу на Мюнхенській конференції з питань безпеки розповів про поточну ситуацію в Авдіївці та виведення Сил оборони з населеного пункту, злочинні дії Росії, а також пояснив становище зі зброєю та мобілізацією в Україні.

  • Міфи Росії. Президент заявив, що Україна похитнула міфи, якими Росія намагалась спотворити реальність і в які, на жаль, вірив світ – "всемогутність" російської армії та кремлівські тези щодо невизнання України як реальної суверенної держави.
  • Ситуація в Авдіївці. Український лідер заявив, що рішення вийти з Авдіївки — максимально логічне, адже передбачає збереження українців, а саме це і є головним нашим завданням.
  • Потреба у зброї. Зеленський наголосив на необхідності зброї, адже навіть у випадку з Авдіївкою її просто не вистачило.
  • Допомога від США. Президент натякнув на те, що Конгрес зволікає з прийняттям чергового пакету допомоги Україні.
  • Майбутнє Путіна. Глава держави сказав, що можна мати різне ставлення до міжнародних інституцій, але ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна за викрадення і примусову депортацію дітей з України чітко демонструє, де має закінчитися його кар'єра.
  • Мобілізація в Україні. Зеленський заявив, що зменшення віку мобілізації з 27 до 25 років є комплексним питанням, бо першочергово це стосується ротації військових.
  • Втрати в Авдіївці. Зеленський повідомив, що у Росії втрати в Авдіївці більші у сім разів, ніж в України.
  • Поїздка на фронт з Трампом. пригадав, що він публічно запросив Дональда Трампа в Україну та сказав, що готовий поїхати разом з ним на фронт.
  • Гарантії безпеки від США. Зеленський розповів, що наразі Київ фокусується на роботі з Конгресом, станом на зараз це головне питання. Однак пізніше буде "дуже потужний документ".
  • Рішення Конгресу. Президент зауважив, що Україна очікує позитивного рішення Конгресу США щодо фінансування, оскільки цей пакет є "життєво важливим".

Виступ Зеленського на Мюнхенській конференції з питань безпеки: дивіться відео

Декілька прямих цитат із виступу Зеленського:

  • "Якщо у нас буде розмова про те, як закінчити війну, ми повинні продемонструвати тим, хто приймає рішення, як виглядає справжня війна. Не війна в Instagram, а справжня війна".
  • "У нього (у Путіна – 24 Канал) є тільки дві опції: бути підсудним у Гаазі або вбитим одним із його спільників, які зараз вбивають для нього".
  • "Це в Росії почався величезний заколот, який призвів до захоплення міст, внутрішніх боїв та озброєного маршу на Москву. Це типова ознака неспроможної держави".
  • "Диктатори не йдуть на канікули. Ненависть не знає жодних пауз, артилерія не замовкає через процедурні питання. Воїни, які стоять проти агресора, потребують належної міці",
  • "Наша головна зброя на сьогодні – наші воїни".
  • "Якщо ми не будемо діяти зараз, то Путін зможе зробити наступні роки катастрофічними, катастрофічними для інших націй також. Розвідувальна спільнота знає про це".
  • "Не запитуйте в України, коли закінчиться війна. А запитуйте в себе, чому Путін досі в змозі її продовжувати".
17:25, 16 лютого

Виступ віцепрезидентки США

Камала Гарріс на Мюнхенській безпековій конференції говорила про зобов’язання Америки, безпекову інфраструктуру, яку потрібно закріпити у світі, також смерть російського опозиціонера Навального.

  • Підтримка України. Чиновниця зазначила про підтримку України з боку США та їхніх союзників у боротьбі проти російської агресії, наголошуючи на помилковості вторгнення Росії.
  • План Б. Харріс відповіла, що наразі вона не розглядає іншого варіанту, окрім як ухвалення пакета фінансової допомоги від Конгресу США.
  • Смерть Олексія Навального. Гарріс висловила жаль з приводу повідомлень про смерть Навального, назвавши це злочином путінського режиму. Вона наголосила на відповідальності Кремля за цей злочин.
  • Міжнародний порядок. Політикиня зазначила, що світ перебуває на переломному моменті через конфлікти, зміну міжнародного порядку та кліматичну кризу, акцентуючи на потребі глобального лідерства США.
  • Американське лідерство. Гарріс розмірковувала про роль США у світі, порушуючи питання про продовження міжнародної взаємодії та захисту демократії.
  • Зобов’язання Вашингтона. Посадовиця зазначила, що американські зобов'язання щодо підтримки міжнародних норм і демократії важливі. Вона відкинула розмови про ізоляціонізм і авторитаризм, які чутно щодо США.
  • Інвестиції в Америку. Гарріс згадала про інвестиції в американську економіку як основу міцності США за кордоном, зокрема внесок ресурсів в інфраструктуру та боротьбу з кліматичними змінами.
  • Глобальна безпека та НАТО. Гарріс висловилася про важливість НАТО для глобальної безпеки та американських інтересів, підкреслюючи принцип: "Атака на одного – атака на всіх".
  • Майбутнє Африки. Віцепрезидентка говорила про значення партнерства з Африкою в інноваціях та розвитку, а не лише в допомозі, згадуючи про потенціал впливу континенту на майбутнє світу.
  • Ізраїль і Палестина. Гарріс коротко згадала про конфлікт між Ізраїлем і Палестиною, висловлюючи віру в можливість мирного співіснування та важливість захисту цивільного населення.

Виступ віцепрезидентки США в Мюнхені: дивіться відео

Декілька прямих цитат із промови Гарріс:

  • "Історія доводить, що коли ми не реагуємо, коли агресор безкарно вторгається до свого сусіда, – він продовжить іти далі. А у випадку Путіна це означає, що вся Європа буде під загрозою".
  • "Якщо ми не зможемо показати Росії, що наслідки будуть великі, то всі території по всьому світу будуть під загрозою".
  • "Чи в наших інтересах (інтересах США – 24 Канал) захищати довгострокові норми та правила, які забезпечили безпрецедентний мир і добробут, чи дозволити, щоб їх просто зруйнували?"
  • "Ми (США – 24 Канал) переслідуємо дуже прості цілі. Це наші стратегічні інтереси. Я вірю, що Америка має відіграти важливу роль у світовому лідерстві для користі американців".
  • "НАТО – центральний елемент нашої глобальної безпеки... НАТО найвищий військовий альянс, якого світ ще не бачив".