За дві-три хвилини персонал виконує аварійну зупинку ядерного реактора. Насправді - це лише навчання на випадок катастрофи. Сценарій тренувань - ліквідація небезпеки у разі потужного землетрусу у румунській сейсмозоні Вранча, і викликану ним потужну хвилю, що затопила АЕС. Такі навчання вмотивовані трагедією на Фукусімі, не зважаючи на те, що Запорізька атомна електростанція знаходиться у спокійній сейсмозоні.

"Поява хвилі: хвилі у нас не повинно бути і не буде ніколи на майданчику Запорізької станції, на відмітках Запорізької станції. Але ми цей досвід узяли для того, щоб наблизити до важчого наслідку, який був на Фукусімі. Ну, і землетрус теж у нас відбувся по тренуванню декілька більшої потужності, чим він може відбутися на цьому майданчику", - каже генеральний директор ЗАЕС В'ячеслав Тищенко.

За сценарієм навчань, після природних катаклізмів чимало роботи було у рятувальників. Вони показали, що мають потужний арсенал: обладнання, яке руйнує бетон, метал і допомагає ефективно розбирати завали. Рятувальники АЕС - люди підготовлені, за досвідом роботи не поступаються японцям.

"Наш персонал підготовлений і виконає поставлене завдання. Говоритимемо, що персонал аварійно-технічного центру - це відсотків на 30-40 колишні ліквідатори, які пройшли ліквідацію на Чорнобильській АЕС, мають дуже великий досвід", - каже заст. головного інженера аварійно-технічного центру ЗАЕС Анатолій Форостенко.

Попри готовність, фахівці висловлюють стриманий оптимізм: адже із землетрусами в Україні значно спокійніше, аніж в Японії. До того ж аварія на ЧАЕС - теж стала уроком. Відтак, тепер для станцій головний показник - безпека.