Принаймні до цього періоду відноситься гарматне ядро та рештки металевих виробів, знайдені у мішку одного із затриманих. Діяли зловмисники на місці, де у XVIII столітті існувала морська корабельня із військовими російськими та козацькими укріпленнями. Один з учасників нічної експедиції з місця злочину втік. Науковці кажуть: останнім часом грабіжники історичних пам'яток знахабніли, своїми подвигами вони відкрито хизуються в Інтернеті - пропонують знахідки на продаж та ведуть щоденники.

"Нам вдалося в Інтернеті щодо грабунку тільки хортицьких об'єктів більше 80 сторінок отакого тексту і ілюструються такими нічним роботами, дуже так коректно, якісно все описано, практично на рівні археолога за однією лише відмінністю - це грабунок, прямий грабунок нашої культурної спадщини", - каже генеральний директор Національного заповідника “Хортиця” Максим Остапенко.

Проблема боротьби із так званими “чорними археологами” для Запоріжжя вкрай актуальна, адже у південних степах нищаться численні стародавні кургани та інші пам'ятки. При цьому наука втрачає цінну інформацію, яку можуть нести стародавні предмети, що потрапляють до приватних колекціонерів.

"Навіть якщо вони сталі відомі дослідникам, вони втратили свій історичний контекст. Ми не можемо точно сказати, де вони були знайдені, ми не можемо точно сказати, в яких умовах вони були знайдені, і що вони супроводжували, яке конкретне поховання, який конкретно пам'ятник", - каже археолог, ЗНУ Світлана Андруг.

За цим фактом вже порушили кримінальну справу, вчені кажуть такі заходи за незаконні пошуки поки є нечастими в Україні.