Причина - спускання води Світловодською ГЕС.

"Вони кажуть: "ну, вибачте, у нас графік такий, ми згідно графіку забезпечуємо світловодську ГЕС". І так співпадає, що ми повинні рівень води набирати під час, припустимо, коли начинаються нерестові кампанії. Коливання рівневого режиму загрожує повністю вимиранню цінних порід водних живих ресурсів", - каже начальник Сулинської держрибінспекції Юрій Антоненко.

Це і сом, і лин, і сріблястий карась, і білий амур. Трагічним є те, що внаслідок поступового зниження рівня води - а зараз він сягнув майже трьох метрів – "доросла" риба встигає покинути проблемні райони водойми. Мальки ж - гинуть. Щось подібне трапилося минуло річ у Київському морі. Юристи кажуть - відповідальності за тодішнє знищення риби ніхто не поніс, хоча збитки державі були нанесені чималі.

"Це заказник. Тут навіть вудкою не можна ловити. А 16 мільйонів, вибачте, коту під хвіст пішло. Є збитки. Хто буде відповідати? Установити винного - я вважаю, що ніяких проблем в цьому нема. Ми побачимо: хто буде притягнутий, або не притягнутий", - каже приватний адвокат Євген Якима.

Біда одна не йде. Разом із загибеллю малька, щорічне коливання рівня води призвело до осушення близько 30 відсотків водосховища. Відтак, вся рослинність, необхідна для повноцінного нересту, перетворилася на острівки з бур’янами. Якщо графіки наповнення шлюзів сусідньої ГЕС не переглянути, то доведеться виводити новий вид риби, яка б нерестилася у намулі, з гіркотою жартують в рибнагляді.