Причина - сумнозвісне будівництво на вулиці Гончара, через яке Україну 2010-го мало не внесли до "чорного списку" ЮНЕСКО, а Національний заповідник "Софія Київська" опинилася за крок від виключення з охоронних реєстрів. На попередження "закрили очі" і кілька тижнів тому, після тривалої паузи, тут знову почалися роботи. Експерти застерігають: історичні пам’ятки знову у небезпеці.
“Рівень ґрунтових вод під заповідником, під усім комплексом будівель, підвищився за останні роки на 7 метрів, тобто, замокання фундаментів відбувається. Звичайно, це не тільки у зв'язку з цим будівництвом, вона ще дасть свої наслідки, а це, якщо Ви пам'ятаєте, і будівництво скляного готелю, плюс підземні паркінги”, - каже історик, києвознавець Михайло Дегтярьов.
“Тут не проводилися археологічні розкопки. Сам забудовник, коли виступав на сесії Київради сказав, що знайдено 267 артефактів”, - зазначив організатор акції протесту Ірина Нікіфорова.
Страждають і мешканці навколишніх будинків. Стіни та стелі більшості квартир вкриті тріщинами. Не додає комфорту й постійний будівельний шум. Учасники протесту впевнені: мовчанкою ситуацію не змінити і готові виступати на випередження.
“Я працюю вдома біля комп'ютера і, на жаль, бувають дні, коли я взагалі не можу працювати, тому що постійний гул, причому вони навіть вночі часто працюють - це порушення всіх правил. У нас є тріщини, ми показували будівельникам, вони склали акт, і страшно подумати, що стане потім”, - обурений киянин Марк.
“Шанс є, ми маємо виступати, маємо протестувати проти цього, але при цьому пам’ятати, що відколи зроблено перший копок лопатою - далі буде вже практично неможливо це зупинити. Тому треба брати на увагу ті місця, де щойно планується таке будівництво”, - каже журналіст, киянин Андрій Куликов.
Нагадаємо, будівництво на Гончара з 2008 року пікетують мешканці прилеглих будинків, протестуючи проти забудови охоронної території музею-заповідника "Софія Київська". 2009-го тут відбувся черговий конфлікт, що переріс у бійку із застосуванням сльозогінного газу та димових шашок. З кінця 2010-го, у відповідності до рекомендацій ЮНЕСКО, роботи на майданчику на проводили.