Про це оголосив НБУ в офіційному листі до комерційних банків. Вимагати довідку про доходи та копію трудової книжки банкіри не мають права. Розповідати про родинні фінансові таємниці, позичальник теж не зобов’язаний.

“В принципі цього достатньо, тому що по ідентифікаційному коду ми знаємо його статки, бо він звітує перед податковою. Паспортні данні, де він живе, хто він такий теж є. Все інше, от - це по великому рахунку надумана інформація. Який є автомобіль, в якому році куплений, яка марка? Для чого це банку знати? Скільки в нього будинків, скільки в тещі будинків? Для чого це банку знати?”, - каже президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Фінустановам Нацбанк - не указ. Комерційні банки продовжують вимагати від своїх клієнтів конфіденційну інформацію.

“В мене був клієнт, який довгий час обслуговувався в банках, і в момент продовження кредитної карточки, яка у нього була, банк вимагав від нього значну конфіденційну інформацію. Інформація була дуже обширна, яка не була передбачена законом, але при цьому сам банк, і співробітники банку засилались на те, що у випадку не надання інформації, вони не зможуть далі обслуговувати клієнта”, - каже адвокат Ростислав Кравець.

Тисячі позовів від клієнтів, які не бажають ділитись з банками особистою інформацією. Саме це, за прогнозами юристів, може чекати на фінустанови вже найближчим часом. Як наслідок - подорожчання банківських послуг. Більше ризиків - дорожчі кредити.

“Після цього листа банки можуть підвищувати вимоги до клієнтів, які не будуть пред’являти додаткові документи. Якщо це фізична особа, то йому просто відмовлять у кредиті, якщо це юридична особа, то клієнт або не зможе взагалі отримати позику, або ставка відсоткова буде вища на декілька процентних пункти”, - каже експерт ринку фінансових послуг Олександр Сєдих.

Не варто ділитися особистою інформацію з банками, навіть якщо вам дуже потрібна готівка. Така порада експертів. Адже, якщо виникають проблеми, банкіри відкриють всі ваші фінансові карти - колекторам.