День на Марсі або сол триває на 40 хвилин довше, ніж земний світловий день. А рік на червоній планеті прирівнюється до двох років на Землі. Марсохід Opportunity повинен був відбути лише 90 солів на Марсі, проте трохи затримався.

Читайте також: Як виглядає світанок з космосу: NASA показало дивовижний знімок

"П’ять тисяч солів після старту місії, розрахованої на 90 солів. Цей дивовижний ровер все ще відкриває для нас сюрпризи на Марсі", – розповів керівник місії Opportunity у Лабораторії реактивного руху NASA Джон Каллас.

Знімок з марсоходу
Композитний знімок з 817 зображень, зроблених панорамною камерою Оппортьюніті у період з 21 грудня 2011 року по 8 травня 2012 року

Лічильник Opportunity почав працювати у 1 сол, коли апарат здійснив посадку на поверхню Марса. Опинився він там 25 січня 2004 року. Місія робота-дослідника мала протривати щонайменше 90 солів, адже у NASA не очікували, що апарат зможе пережити марсіанську зиму. Взимку температура тут може опуститися до -125 градусів і навіть нижче. Такі умови не дуже сприятливі для техніки, проте Opportunity, чия назва перекладається як "гарна нагода", витримав випробування жорстким кліматом Марсу.

Фото з марсоходу
Марсохід Opportunity продовжує своїми даними вражати науковців

Сьогодні Opportunity побачить свій 5000 захід Сонця на Марсі. Як відзначають у NASA, кілька останніх місяців марсохід продовжував активно працювати, хоча і отримував мало сонячної енергії. Інженери NASA не прогнозували надстійкості марсохода, але це вже 8 зима Opportunity, яку він проводить на червоній планеті.

Ми досягли багатьох віхових позначок, і це – одна з них. Але, що важливіше за числа, так це дослідження та наукові відкриття,
– зазначив Джон Каллас.

Читайте також: NASA показало панорамну зйомку Марса: неймовірне відео

Марсохід Opportunity у перші місяці своєї роботи не сходив зі шпальт газет та фігурував у багатьох світових новинних заголовках. Саме Opportunity знайшов сліди поверхневої води та водних резервуарів, які існували на Марсі давно. Зрештою, апарат спрямували до більш глибоких кратерів, щоби зануритись у геологічну історію червоної планети. У 2011 році Opportunity досяг кратера Індевор.

Світанок на Марсі
Схід Сонця на Марсі

Тепер дослідники використовують наявні інструменти для детального дослідження Долини Витривалості.