Російський газ може розсварити країни Європи і вбити енергетичний клин у їх відносини з Україною. Москва вперто намагається виключити Україну з європейського ринку блакитного палива, і узалежнити Європу від власного газопроводу. А у Євросоюзі ніяк не можуть дійти згоди щодо того, чи становить небезпеку російський "Північний потік-2".

Поляки найбільше відчули на собі, що таке опинитися без газу посеред зими через примхи Росії. Тож польський президент відверто каже: Росія використовує газ як зброю у боротьбі за вплив у Європі.

Читайте також: У "Нафтогазі" розповіли про зниження ціни російського газу для України

Я хочу висловити своє здивування тим, що Євросоюз, зокрема західні члени, як я вважаю, хочуть стати залежними від "Газпрому" – російського монополіста. Ми в Польщі маємо досвід з Росією, ми також спостерігаємо за досвідом України, проти якої зниження поставок газу використовується як зброя у гібридній війні,
– заявив президент Польщі Анджей Дуда.

А от у Берліні зайняли тривожну для України позицію: мовляв, другий російський газопровід у Балтійському морі – це суто комерційна справа.

Таку заяву впливовий канцлер Німеччини зробила днями на тлі інших тривожних закликів – зняти економічні санкції проти Росії. Голова українського "Нафтогазу" Андрій Коболєв на це вже звинуватив німецьку владу у небажанні і нездатності протистояти підступним енергетичним планам Кремля. Впливового союзника у газовій війні Україна цими днями отримала по інший бік океану – у США.

Вплинути на європейців спробував Курт Волкер. Під час українського ланчу на Мюнхенській безпековій конференції спецпредставник Держдепу переконував європейців, що "Північний потік-2" становить для них небезпеку.

Між тим Німеччина лише у січні дала компанії Nord Stream 2, яка має прокласти російський газогін у Балтійському морі, дозвіл на будівництво у своїх територіальних водах. Втім для початку робіт Росія ще має отримати відповідні дозволи від Швеції, Фінляндії і Данії.

В останній кілька місяців тому ухвалили закон, який дозволяє заблокувати будівництво газогону, якщо він суперечитиме зовнішній політиці країни і її безпековим інтересам. Якщо Кремлю все ж таки вдасться звести "Північний потік - 2", то Україна, за оцінкою експертів "Нафтогазу", щороку втрачатиме близько 3 мільярдів доларів.