Чемпіонат світу з футболу 2022 року в Катарі став особливим турніром ще до першого матчу. Хоча не вся ця "особливість" мала позитивні риси. Розпочалося все з обрання місця проведення турніру. І з кожним днем, який наближав чемпіонат світу, неприємностей ставало не менше. Не обійшлося без скандалів вже і на самому Мундіалі.
Читайте також Польща могла вилетіти з ЧС-2022 через підкидання монети, але врятував гол Саудівської Аравії
24 канал спільно з партнером KOBLEVO зібрав шість найбільш гучних скандалів ЧС-2022, які не пов’язані з футболом.
Данія проти Катару, ФІФА проти прав людей, Данія проти ФІФА
Чимало країн обурювалися Катаром як місцем проведення чемпіонату світу через те, що в цій країні неодноразово фіксували порушення прав людей. Особливо це питання загострилося через підготовку країни до самого турніру. Адже в Катарі у 2010 році, коли країна отримала право провести чемпіонат світу, не було необхідної інфраструктури. Тож її майже всю довелося зводити "з нуля". Стадіони, дороги, аеропорти, готелі – все це довелося будувати трудовим мігрантам з країн Азії та Африки. Однак місцеве законодавство щодо таких працівників було ближче до "рабовласницького", аніж до цивілізаційних норм.
Варте уваги Знав чи вгадав: президент Франції Макрон здивував усіх прогнозом на матч проти Польщі на ЧС-2022
У 2021 році після розслідування журналістів стало відомо, що на таких будівництвах загинуло щонайменше 6,5 тисячі трудових мігрантів. Але влада Катару ці смерті або приховувала, або не давала провести розслідування причин смерті.
Європейські країни висловлювали протести з цього приводу. Збірні виходили на матчі з гаслами, які вимагали звернути на це увагу. Але ФІФА жодним чином на це не відреагувало.
Тож збірна Данії на цьому турнірі вирішила провести свій протест. Для команди зробили форму з "невидимими" логотипами – вони були одного кольору з самою формою. Розробник форми пояснив, що такий "невидимий" дизайн – як і "невидимі жертви" проведення ЧС-2022. А також не хоче, щоб його логотип був присутній на цьому турнірі. Третя форма збірної Данії була цілковито чорна – як траур за загиблими трудовими мігрантами.
"Траурна" форма збірної Данії для ЧС-2022 / фото instagram.com/hummelsport
Та на цьому в Данії не зупинилися. Команда хотіла на тренувальну форму нанести напис "Права людини для всіх". Для цього навіть два спонсори погодилися, щоб цей напис був замість їх логотипів. Але ФІФА не дала дозвіл збірній Данії розмістити цей напис. Своє рішення там обґрунтували тим, що правила не дозволяють такі "політичні меседжі".
Вже після турніру представники футбольної асоціації Данії заявили, що розглядають можливість припинити своє членство в ФІФА. При цьому що Данія – одна з країн-засновниць організації.
Іран без гімну
Однією найбільш політизованих команд на ЧС-2022 став Іран. І тут чимало причин. На турнір ця збірна вирушила на фоні масових протестів, які охопили країну. І до цих протестів приєдналися і футболісти. Серед них і легендарний нападник Алі Даеї, якого затримали.
Перед першим матчем проти Англії на ЧС-2022 гравці збірної Ірану вирішили висловити свій протест тим, що не співали гімн країни. Таке "зухвальство" з боку гравців не могло залишитися без реакції влади. За повідомленням журналістів, футболісти після цього отримали погрози. При цьому погрожували не лише їм, але і їхнім рідним, які проживають в Ірані, де і досі є смертна кара.
Вже в наступному матчі гравці таки співали гімн. Як і іранські вболівальники на трибунах. Але цей гімн викликав в них сльози. І це явно не були сльози радості.
Капітанські пов’язки
Європейські збірні планували виступити на турніру в Катарі з капітанськими пов’язками, на яких був би напис "OneLove". Таким чином вони хотіли підтримати ЛГБТ-спільноту на турнірі в Катарі, де за одностатеві стосунки передбачена кримінальна відповідальність.
Однак перед турніром ФІФА попередила про покарання для команд за такі пов’язки. Там вказали, що такі пов’язки вважатимуться неповагою до країни, яка приймає змагання, і на команди будуть накладені санкції.
Читайте також Ярмарка талантів: топ-7 молодих гравців, за якими варто слідкувати на ЧС-2022
При цьому йшлося не лише про штрафи. У ФІФА заявили, що гравці, які вийдуть на матч з такими пов’язками, одразу отримуватимуть жовті картки. Тож футбольні асоціації восьми європейських збірних – Англії, Бельгії, Данії, Німеччини, Франції, Нідерландів, Вельсу та Швейцарії – оголосили про відмову одягати такі пов’язки. Футболісти зазначили, що були б готові платити штрафи за порушення правил, але не можуть ризикувати попередженнями та можливими дискваліфікаціями футболістів.
Та збірна Німеччини через це провела протест на ЧС-2022. Перед початком матчу на командному фото гравці стояли із закритими ротами.
Збірна Німеччини на командному фото перед матчем з Японією на ЧС-2022 / фото twitter.com/DFB_Team
"Нашою капітанською пов'язкою ми хотіли показати приклад цінностей, які ми дотримуємося в збірній: різноманітність і взаємна повага. Разом з іншими народами ми хотіли, щоб нас почули. Йдеться не про політичну заяву: права людини не підлягають обговоренню. Це слід сприймати як належне, але, на жаль, це все ще не так. Ось чому це повідомлення для нас так важливо. Заборонити нам використовувати капітанську пов'язку – те ж, що закрити нам роти", – заявили з цього приводу в Німецькому футбольному союзі.
Та все ж таки пов’язка "OneLove" на цьому матчі була. Міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер була присутня на цьому матчі у віп-ложі поруч з президентом ФІФА Джанні Інфантіно. І після привітання з ним вона зняла свій піджак, під яким на руці в неї й була ця пов’язка. Так вона просиділа цілий матч. І Інфантіно це було явно не довподоби.
Ненсі Фезер з пов'язкою "OneLove" на матчі ЧС-2022 в Катарі / фото twitter.com/JacobsBen
А вже на наступний день таке зробила і міністерка закордонних справ Бельгії Хаджа Лахбіб.
Save Ukraine
У ФІФА доволі строго ставляться до вболівальників, які вибігають на поле. Та уникнути цього на ЧС-2022 не вдалося.
У матчі Португалія – Уругвай на поле вибіг італієць Маріо Феррі. Він був у синій футболці з логотипом Супермена, де спереду був напис Save Ukraine, а на спині – Respect for Iranian women. В руках в нього був прапор у веселкових кольорах. Це міг бути як символ "миру", так і прапор в підтримку ЛГБТ.
Маріо Феррі під час забігу на ЧС-2022 / фото twitter.com/2022_QatarWC
Забіг вболівальника був доволі коротким – близько 10 секунд, і майже не потрапив у трансляцію матчу. Та увагу зі сторони преси та вболівальників він таки отримав.
До теми Маріо Феррі: топ 5 фактів про вболівальника, який вибіг на поле в футболці Save Ukraine
Феррі одразу затримали та доставили до поліцейського відділку на території стадіону. Та через годину його таки відпустили.
Свій вчинок Феррі пояснив тим, що він хотів звернути увагу до того, що відбувається в Україні та Ірані. Адже зараз увага всього світу прикута саме до Катару, де відбувається чи не головне спортивне свято на планеті.
Варто зазначити, що після початку повномасштабного вторгнення Росії до України в лютому 2022 року, Феррі приїхав до Києва та допомагав евакуювати людей до Польщі. Після цього він навіть зробив собі татуювання тризуба.
Не вся українська символіка дозволена
Хоч Україна і не виступає на ЧС-2022, але української символіки достатньо на трибунах. І не лише спортивної.
У матчі між збірним Іспанії та Німеччини, один з іспанських вболівальників вивісив прапор України, на якому був зображений логотип полку "Азов". Та вже за декілька хвилин до вболівальника підійшла охорона стадіону та попросила прибрати цей прапор. Аргументували своє "прохання" вони тим, що він "порушує правила ФІФА".
Варте уваги Герой Польщі на ЧС-2022 закінчив інтерв'ю гаслом "Слава Україні": фантастичне відео
Загарбницька Сербія
Та якщо українська символіка заборонена, то інші країни можуть використовувати банери, на яких "анексовують" чужі території.
На матчі між збірним Сербії та Бразилії сербські вболівальники вивісили плакат, на якому зобразили територію Косово в складі Сербії. Цей же банер був і в роздягальні команди.
На це звернув увагу міністр культури, молоді та спорту Косова Хайрулла Чеку. Він поскаржився в ФІФА, і там відкрили провадження проти футбольної асоціації Сербії.
Хоча сербські фанати відзначилися не лише в цьому матчі, а й у грі проти Швейцарії. Капітаном цієї команди є етнічний косовський албанець Граніт Джака, як і ще один гравець команди Джердан Шакірі. Саме Шакірі й забив перший гол в цьому матчі, а між гравцями обох команд неодноразово спалахували сутички. Сербські фанати ж трибун кричали в цей час образливі вигуки. Правда це їм не допомогло – Сербія програла та вилетіла з турніру.