Зведення муру стартувало в 1961 році. Все почалося з колючого дроту, однак із роками постала конструкція із залізобетонних плит, захисних парканів та озброєних наглядачів. Берлінська стіна мала завадити втечі громадян з бідної Східної Німеччини в успішну Західну. Понад півтора мільйона громадян змогли так утекти ще до початку будівництва.

Остаточно мур добудували в 1975 році. Він простягався на 155 кілометрів та мав 3,5 метри висоти. Протягом наступних 15 років спроби перелізти через мур стали надзвичайно небезпечними – майже кожного, хто намагався це зробити, вбивали охоронці.

Однак відносний спокій тривав у НДР недовго. В країні постійно наростало незадоволення владою та рівнем життя. Свою роль зіграло й міжнародне становище. Підтримку єдиному Берліну висловлювали американські президенти, його об'єднанню сприяв останній генсек Горбачов. У 1989 році на тлі масових демонстрацій керівництво східної Німеччини подало у відставку.

9 листопада того ж року східна Німеччина відкрила в мурі контрольно-пропускні блокпости, перехід з однієї частини країну в іншу став легшим. А менш ніж через рік Німеччина об'єдналася й мур узагалі перестав відігравати звичну роль. Як згадує колишній міністр закордонних справ ФРН, падіння стіни стало святом об'єднання Європи. Такої близькості один до одного європейці ще не відчували.

Мур для німців назавжди залишився символом розз'єднання, а його падіння – символом єдності й перемоги. Тому й відзначають цю дату гучно. Так, цьогоріч святкування розтягнулося на 3 дні – урочистості з нагоди річниці розпочалися ще 7 листопада.