Про це йдеться у сюжеті програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та каналу "UA:Перший".
Проаналізувавши досьє кандидатів, журналісти виявили, що це не заважало деяким з конкурсантів здійснювати правосуддя в Україні протягом десятків років. Наприклад, без присяги працювала низка нинішніх суддів Верховного суду України, зокрема Світлана Вус, яка у конкурсній анкеті зазначила, що "присяги судді не складала"
Коли я обиралася народним суддею у 1982 році, нас обирав народ і присяги не було. Це нічого не означає,
– зазначила вона.
Також вона додала, що тоді за неї проголосували близько 90 відсотків виборців й інших кандидатів на цю ж посаду народного судді не було висунуто. На запитання журналіста про те, як суддя чинила правосуддя не присягаючи українському народу, Світлана Вус відповіла: "Та ні, це – формальність".
Інший претендент до нового ВСУ – суддя Вищого спеціалізованого суду України Валентин Зубар – склав присягу, але ще в СРСР. "Схемам" він кілька разів підкреслив, що склав присягу судді саме "українському народу", однак у тексті радянської присяги, яку найімовірніше він складав, український народ не згадується.
Читайте також: Син судді-кандидата до Верховного Суду навчається в Росії за кошти держави і за направленням МЗС
Водночас є слова, що "усі свої знання, здібності і досвід віддати справі. Вихованню громадян у дусі поваги до радянських законів" (з тексту присяги відповідно до указу президії Верховної Ради Української РСР за 1989 рік – ред.).
Без присяги також увесь час працював і суддя Вищого спеціалізованого суду України Володимир Британчук.
"Присягу судді не складав, бо в ті часи її не було (за незалежності – ред.), сказали, це – необов’язково", – розповів він "Схемам". На додаткове запитання, хто саме сказав йому про це, суддя відповів, що "мабуть, законодавча, виконавча влада, яка переймалася в ті часи формуванням суддівського корпусу".
Усі троє згаданих суддів – серед фіналістів конкурсу на посаду судді до нового Верховного суду. Але у Громадській раді доброчесності, яка спостерігає за цим процесом, вважають, що суддя тільки тоді є суддею, якщо склав присягу.
Постають питання відповідності, чи може такий суддя називатися суддею. Звичайно, це – питання перехідного періоду, який триває більше 25 років, але всі судді, які є суддями мали б скласти присягу,
– зауважив колишній суддя, член ради доброчесності Михайло Жернаков.