Справами займатимуться лише професійні зареєстровані адвокати

Раніше захищати підсудного дозволяли друзям чи родичам звинуваченої людини та просто фахівцям у галузі права, які при цьому адвокатами не працювали.

Згідно ж з новим КПК, захистом зможуть займатись лише ті професіонали, які входять до реєстру адвокатів України. Водночас, окремого рішення щодо допуску адвоката до захисту людини не треба. Доступ до матеріалів з адвокатською таємницею повністю заборонили.

Навіщо зволікати? Кримінальну справу відкриватимуть одразу

За старим кодексом постанову про провадження у справі виносили лише після 10-денної дослідчої перевірки, під час якої правоохоронці встановлювали правдивість отриманої від потерпілого інформації та вирішували, чи є ознаки злочину у вчинку підозрюваного. Після цих кроків починалось розслідування і справа потрапляла до суду.

Тепер інститут дослідчої перевірки ліквідовано. Розслідування починають одразу після внесення прокурором чи слідчим відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Кримінальну справу відкриватимуть після кожного повідомлення про злочин, навіть якщо воно надійшло анонімно.

Правозахисники вважають, що "анонімки" використовуватимуть як завгодно, навіть з метою помститись комусь або "допекти". Також це може призвезти до великого навантаження на правоохоронців.

Домашній арешт: СІЗО у рідних стінах?

Новий Кримінально-процесуальний кодекс вводить домашній арешт як запобіжний захід. Раніше такими були підписка про невиїзд, взяття під варту та, в окремих випадках, — звільнення під заставу та взяття на поруки.

В умовах домашнього арешту підозрюваного контролюватимуть супутниковим зв’язком за допомогою браслета на нозі. При покиданні дозволеної території або пошкодженні пристрою прибуватиме група затримання. Якщо вдасться закупити відповідну кількість пристроїв, то слідчі ізолятори будуть розвантаженими. “Підписок про невиїзд” не видаватимуть більше нікому.

Ще одне нововведення – інститут слідчих суддів

Раніше сам слідчий, як учасник досудового розслідування, вирішував питання про застосування запобіжного заходу, терміни досудового розслідування, рішення про обшуки, накладення арешту на кореспонденцію.

Відтепер під час досудового слідства працюватиме інститут слідчих суддів. Вони виносять рішення про міру запобіжного заходу та забезпечують тривання розслудування в розумних часових рамках. При цьому слідчий суддя не належить до системи правоохоронних органів, які безпосередньо проводять досудове розслідування. Це начебто забезпечує йому незалежне становище.

До речі, за словами народного депутата Геннадія Москаля, заручником нового Кримінально-процесуального кодексу може стати кожна людина, яка не сподобається владі чи начальнику міліції. Водночас радник Президента Андрій Портнов вважає, що критика нового Кримінально-процесуального кодексу позбавлена підстав та лише дезорієнтує громадську думку.