За їхніми словами, більшість очисних станцій, через невеликий об’єм води, працюють не на повну потужність, а це перешкоджає здійснювати повноцінну біологічну очистку стоків. Разом з тим, концентрація токсинів у викидах постійно збільшується.
“Будь-яка господиня знає, як тільки у вас з’являється пристрій обліку, ви починаєте слідкувати. Звідси ви починаєте використовувати нову техніку, ту ж посудомийну машину, ту ж пральну машину, яка набагато менше витрачає води, але дає концентровані стоки”, - каже Валерій Кравченко.
З кожним роком до стічних вод потрапляє все більше нових забруднювачів, кажуть фахівці. Люди використовують дуже багато токсичних миючих засобів, однак речовин для їх розщеплення очисні станції не мають.
Утім, якщо в містах каналізаційні стоки хоч якось очищують, то в селах, де немає каналізації, до водойм може потрапити, що завгодно. Додаткові ризики створює непродумана меліорація, каже фахівець.
“А вода то качається, по Каховському каналу, північнокримському каналу, вона прийшла людям. І люди наші, враховуючи культуру загальну, екологічну, ллють скільки можна. І рівень води з 30--35-т метрів піднявся вже до поверхні майже. І зрівнялося кладовища, вигрібні ями. І слава Богу, що немає сьогодні епідемії”, - каже директор інституту водогосподарсько-екологічних проблем Анатолій Яцик.
Власне у тому, що в Маріуполі стався спалах холери, немає нічого дивного, вважають фахівці. Водночас науковці заспокоюють: ризику, що збудник цього захворювання опиниться у воді з під крану немає. Адже її влітку сильно хлорують, тож усі інфекції у водопровідній воді гинуть, - переконують експерти.