Те, що слідство необґрунтовано затягує процес, занепокоїло журналістів. Одночасно кілька різних колективів провели власні окремі розслідування. І всі, як один, стверджують – кримінал у "Вікторії" стався значно раніше, аніж коли спалахнув табір. А на лаві підсудних справжніх винуватців трагедії немає.
Читайте також: Пожежа у "Вікторії" і отруєння у "Славутичі": як "зливають" справи, хоч на кону – життя дітей
Це "фантастичне місце", як назвав табір Петро Порошенко на церемонії його урочистого відкриття після реконструкції – приклад, як не треба будувати оздоровчі комплекси для дітей. За 60 державних мільйонів звели двоповерхові дерев'яні бараки, які не відповідали правилам протипожежної безпеки. І "предмет гордості", як назвав табір на тій ж церемонії мер Одеси Геннадій Труханов, став могилою для трьох дівчаток: Соні Мазур, Анастасії Кулініч та Сніжани Арпентій. Рештки кісточок та зуби знаходили і через 10 місяців після пожежі.
Згоріти живцем. Ви знаєте, в крематорії залишається більше, ніж дали нам від наших дітей,
– розповіла мати загиблої дівчини Світлана Арпентій.
За рік вирок винесли лише виховательці табору Наталії Цокур (Янчик), яка на папері відповідала за техніку безпеки. Жінка свою провину визнала і їй дали три роки умовно. А от директор комплексу Петрос Саркісян, за розпорядженням якого в будинках вимкнули пожежну сигналізацію, свою вину заперечує і навіть оголошував голодування. Якщо причину займання так і не встановлять – Саркісян за ґрати не сяде. Хоча справна пожежна сигналізація могла врятувати життя дівчатам.
Вирок винесли лише виховательці Наталії Цокур, яка на папері відповідала за техніку безпеки
Заперечують свою провину й вихователі, яким батьки доручили дітей – вони фігурують у справі, як потерпілі. Хоча саме із кімнати художнього керівника Тетяни Єгорової почалася пожежа. Провадження щодо пожежі відкрили також проти двох працівників ДСНС, які перевіряли табір до пожежі. Вони виявили понад 30 порушень безпеки, але – цього виявилось замало. Ні інспектор, ні його керівник не ініціювали питання про повне або часткове зупинення діяльності табору", – пояснила прес-секретар Одеської обласної прокуратури Інна Верба.
Жоден із підозрюваних, яких встановило слідство, не може дати відповідь на головне питання: чому пожежу не вдалося загасити. Відповідь знайшли незалежні експерти, яких найняли потерпілі батьки. Вони виявили пустоти у стінах будівель, через які і розповсюдився вогонь. А експеримент із будівельними матеріалами показав – дерево протипожежними засобами обробили погано, а подекуди і взагалі не обробили. Тобто компанії, які проводили будівельні роботи, зекономили саме на техніці безпеки будівель. А десятки мільйонів гривень, виділених саме на це, безслідно зникли. Тож і журналісти, і потерпілі та їх адвокати переконані: на лаві підсудних сидять не всі.
Мер Одеси Геннадій Труханов підписав дозвіл на відпочинок дітей у небезпечному таборі
Немає у списку підозрюваних чиновників одеської влади, які оголосили фіктивний тендер з реконструкції табору. Його виграли підставні компанії. Мер Одеси Геннадій Труханов підписав дозвіл на відпочинок дітей у небезпечному таборі. Проте у правоохоронців до них питань не виникло.
Читайте також: Пекучий попіл "Вікторії": як цілий рік шукають винних і карають "стрілочників"
Батьки загиблих дівчаток не вірять, що винуватці понесуть покарання в українських судах. Тож будуть звертатися до Європейського суду з прав людини. У журналістів ж є надія на Антикорупційний суд. Адже Геннадій Труханов уже фігурує у кількох провадженнях Антикорупційного бюро, де його звинувачують у розкраданні коштів міського бюджету. Якщо хоч одна зі справ дійде до новоствореного суду – картковий будиночок може завалиться.
- 11 січ 2018Слідство так і не встановило причини виникнення пожежі у таборі "Вікторія" в Одесі