Що стало причиною скандалу, як на нього відреагувало керівництво ЗСУ та військові, – розповідає 24 Канал.
Дивіться також "Дебільні задачі": комбат 47-ї бригади Маґура Ширшин написав рапорт про відставку
Ширшин зробив нову заяву щодо своєї відставки
Комбат 47-ї бригади каже, що не очікував на такий резонанс та зазначає, що, мабуть, запит на розв'язання проблем у війську величезний.
За його словами, під час виконання завдань на Курщині та українсько-російському кордоні, він зіштовхнувся з задачами, які, за усіма ознаками, були приречені на провал та наражали особовий склад на високу імовірність невиправданих втрат.
Ширшин додає, що це траплялося неодноразово та без урахування попереднього трагічного досвіду. А також запевняє, що з боку батальйону і рот вживалися всі можливі заходи для недопущення цих втрат.
Перед тим як вийти з публічним повідомленням, я неодноразово робив офіційні та неофіційні звернення щодо доцільності виконання задач з пропозиціями на різних рівнях нашого командування. Майже всі звернення були проігноровані (крім одного, завдяки командиру 117 бригади),
– розповідає комбат 47-ї бригади.
Він пояснює, що через відсутність належного реагування, написав допис, аби пояснити, що варто змінити підходи в управлінні та адекватно оцінювати свої можливості. Ширшин каже, що ніколи не вимагав відставки Головнокомандувача чи ще якоїсь окремої персоналії з управління військами, тому що проблеми є системними, а не завʼязані на одній людині.
Проте натомість отримав звинувачення, наклепи та заклики "підтримати Головкома ЗСУ" і "не виносити сміття з хати" як від лояльних осіб, так і від "військової еліти".
За його словами, за останні кілька місяців у нього складається враження, що військових просто намагаються стерти. На думку Ширшина, життями людей розпоряджаються "наче зайвими грошима на гулянках", а співмірність втрат і результату вказує на низький рівень ефективності.
Саме це спонукало його висвітлити цю проблему публічно. Ширшин запевняє, що, попри його заяву, ніхто з бійців не знявся та не залишив позиції, вони продовжують виконувати нові завдання поки ще під його управлінням.
Він також зазначає, що тепер вже є спроби комунікації від Генштабу та каже, що сподівається на конструктивну розмову і випрацювання конкретного робочого рішення, а не просто "замилювання очей".
Чому Ширшин вирішив піти у відставку
У своїх соцмережах Ширшин повідомив, що подав рапорт про звільнення з посади. Він також виловив сподівання, що його невдовзі знімуть з посади, тому найближчим часом буде готовий пролити світло на деякі моменти друзям-журналістам.
За його словами, причиною такого рішення стали "дебільні задачі" командування.
Дебільніших задач, як на поточному напрямку, я не отримував. Колись розповім деталі, але тупорила втрата людей, тремтіння перед бестолковим генералітєтом крім як до провалів не приводить ні до чого. Все, на що спроможні – догани, розслідування, накладання стягнень,
– написав Ширшин.
Він також додав, що "політичні ігри й оцінка реального стану справ не відповідає ні дійсності, ні можливостям".
Зверніть увагу! Наприкінці жовтня у її пресслужбі бригади підтвердили, що військові "Маґури" виконують завдання на Курщині.
Як на заяву Ширшина відреагували у Генштабі
Вже 18 травня у Генштабі відреагували на гучну заяву командира батальйону 47-ї окремої механізованої бригади "Маґура".
За розпорядженням начальника Генштабу ЗСУ створено робочу групу для всебічного вивчення обставин, викладених у публікації Ширшина в соціальних мережах.
Окремо детально буде проаналізовано накази та розпорядження, що надходили з різних рівнів військового управління, на предмет доцільності прийнятих рішень у бойовій обстановці, що склалася,
– йдеться у повідомленні.
У Генштабі наголосили, що після завершення перевірки будуть ухвалені відповідні рішення.
До слова, народний депутат від фракції "Слуга народу" Олександр Федієнко в етері "Радіо Свобода" повідомив, що Ширшина запросять на слухання до парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, а також до тимчасової слідчої комісії.
За його словами, відповідна пропозиція вже подана до оборонного комітету, однак слухання можуть відбутися лише після завершення розслідування, яке наразі проводить Генштаб.
Я запрошу Олександра Ширшина на комітет. Але ще раз хочу наголосити, ми будемо заслуховувати не одночасно, а в один день, як Олександра, так і представників Генерального штабу. Користуючись нагодою, до речі, можемо запросити Олександра і на тимчасову слідчу комісію, яка може займатися цим питанням. Але ще раз хочу наголосити, ми в стані війни, є військова субординація, тому все буде відбуватись в рамках процедури, яка передбачена,
– зазначив депутат.
Федієнко наголосив, що перш ніж робити висновки, потрібно дочекатися рапорту із детальним викладом подій.
Низка військових розкритикувала заяву комбата "Маґури"
Командир підрозділу "Птахи Мадяра" розкритикував заяву Ширшина, назвавши її "публічним демаршем". На його думку, такі дописи "дають привід для хвилі срачів як "експертного" та хайпуючого середовища, так і працює на користь ворога, котрий вміє оперативно присмоктатися і телескопіювати, підкладаючи дрів у топку".
У 425 окремому штурмовому полку "Скала" також розкритикували дії Ширшина, звинувативши його в "ігноруванні поставлених завдань вищого керівництва".
Його управління, замість результатів, постійно закінчується провалами. Усе, на що він спроможний, – це критикувати та перекладати відповідальність. Ширшин грає в політичні ігри та дає оцінки, які не відповідають реальній ситуації. Можливо, ситуація на його напрямку справді складна. Але складно – всім,
– йдеться в заяві.
Командир 1 окремого штурмового полку Дмитро Філатов заявив, що "справжній командир не шукає винних назовні, а аргументовано відстоює свою позицію, доносить її до керівництва та пропонує дієві рішення".
Лідер добровольчого формування УДА Дмитро Ярош частково підтримав заяву Ширшина, однак підкреслив, що комбати, ротні та взводні командири "дуже часто не бачать всіх проблем, які є на всьому театрі бойових дій". Він також закликав підтримати головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського "в його діяльності, яка має вирішити все".
Водночас командир 225 окремого штурмового полку майор Олег Ширяєв закликав Верховного головнокомандувача "задля збереження бойової дисципліни й керованості" запровадити жорсткі обмеження на публічне обговорення бойових завдань, хід операцій і оцінку командування.
Хто виступив з підтримкою Ширшина
Ексначальник штабу "Азову" Богдан Кротевич заявив, що не здивується, якщо у ситуації зі скандалом навколо командира батальйону 47 ОМБр відповідальність перекладуть на "цапа-відбувайла" – комбрига, командира ОТУ чи ОСУВ. За його словами, вище військове командування уникає відповідальності, хоча "майже 99,9% завдань, які надходять до батальйонів – це прямі накази з Генштабу".
Підтримую позицію Олександра. Така позиція рідкість – але саме такі офіцери є майбутнім нашої армії. Бо вони не про кар’єру, вони – про відповідальність та честь,
– написав Кротевич.
Водночас журналіст Юрій Бутусов повідомив, що звільнення комбата 47-ї бригади пов'язане з боями навколо села Тьоткіно в Курській області, яке вже кілька тижнів намагаються атакувати ЗСУ.
Він додав, що Ширшин завжди особисто опікувався евакуацією поранених та загиблих та докладав максимум зусиль для мінімізації втрат, за що мав велику повагу серед своїх бійців.
"Для нього життя людей та виконання ризикованих бойових завдань – це не слова, це вчинки, які він виконував не один раз. Тож якщо він поставив питання різко – значить має на це моральне право. Ширшин правий і по суті – так далі воювати не можна. Щоб вирішити проблему, він показав готовність відректись від свого високого статусу заради честі. Це вчинок Воїна та Громадянина", – зазначив Бутусов.
Волонтер та активіст Сергій Стерненко назвав заяву Ширшина підтвердженням того, що "військо потребує негайних і системних змін. Масштабної реформи".
Його батальйон перебуває на Курському напрямку, і я, поговоривши з іншими воїнами на цій ділянці, можу підтвердити – управління військами там неадекватне. За невиправдані втрати, як завжди, ніхто відповідальності не несе,
– повідомив активіст.
Також Стерненко закликав до реакції "на найвищому рівні".
Журналістка Анна Калюжна вважає, що ситуація довкола командира 47 бригади потребує глибокого аналізу та втручання найвищого військово-політичного керівництва. Також вона не погоджується з думкою, що першопричину втрат через "дебільні задачі" можна вирішити лише на тактичному чи оперативному рівні.
Також вона запропонувала надати командирам тактичного рівня право оскаржувати сумнівні накази безпосередньо на Ставці.