З президентсько-парламентської - на парламентсько-президентську
У жовтні 2010-го Конституційний суд скасував закон № 2222, у зв'язку з порушенням процедури його розгляду та ухвалення. Це була політична реформа, ухвалена в розпал Помаранчевої революції, за якою Україна з президентсько-парламентської перетворювалась на парламентсько-президентську республіку.
Уряд формувала коаліція депутатських фракцій, а повноваження Верховної Ради продовжувались з 4 до 5 років.
Повертаючись у 96-й
Втім, після обрання Президентом України Віктора Януковича, 252-м народним депутатам з пропрезидентських фракцій власні повноваження стали не потрібні. Тож вони звернулися до КСУ з проханням визнати неконституційним рішення колег 6-річної давнини.
Це рішення Конституційного суду, яке прийнято за сценарієм Януковича, згідно з статтею 5 Конституції є узурпацією державної влади, - екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко.
Таким чином КСУ повернув в дію Конституцію 96-го року та повноваження Президенту.
А рейтинги не піднялись
Експерти пригадують, що ще тільки у 2008 році той же суд не просто підтвердив конституційність політреформи, а й назвав її "тілом" Конституції. Знадобилось 2 роки і заміна 4 суддів з 18, аби суд кардинально змінив думку.
Переписувати Основний закон в залежності від політичної кон'юктури стало українською традицією, - колишній спікер Верховної Ради Олександр Мороз.
Втім, яка б модель не працювала в Україні, соціологія уперто демонструє критично низькі рейтинги довіри громадян і до Верховної Ради, і до Президента, і до судової влади.