Цей український вчений перший у світі розшифрував писемність стародавньої цивілізації Майя.
І навіть не так здивувало вчений світ, що таємниці однієї з найзагадковіших цивілізацій, розгадав звичайний лінгвіст з Харкова, як те, що Кнорозов ніколи не був ані в Мексиці, ні в Гватемалі, а всього на всього просидів 5 років за стосами книжок і фотографій.
До відкриття українця підштовхнула Друга світова війна. У Німеччині до рук ученого потрапили 2 книжки про плем'я і стаття, автор якої запевнятиме, що про розшифрування цих ієрогліфів можна й не мріяти.
Хтось би пропустив ці слова повз вуха, але харків'янина — це настільки обурило, що він вирішив довести, що це можливо.
Читайте також: Якими досягненнями здивував завод "Електрон"
Кнорозов навіть не дивився на результати інших вчених, бо знав, що вони й на крок не наблизились до відкриття. Натомість звернувся до першоджерела — рукопису іспанського єпископа Дієго де Ланда — це єдина людина у світі, що записала алфавіт племені у ХVI столітті. Українець першим зрозумів, де саме наплутав іспанець.
Минуло 5 років і харків'янин став першою людиною за сотні років, що знову заговорила мовою майя.
Дисертація стала культурною подією у Союзі, про неї дізналися за кордоном. Науковця запрошували на конференції, в експедиції, але далі кордонів Радянського союзу його не випускали.
Мрія здійсниться аж у старості, за декілька років до смерті — у 1990 році до Південної Америки його запросив сам президент Гватемали.