Заява Фокіна щодо приєднання до ТКГ

Про це Фокін заявив у коментарі виданню "Гордон". За його словами, рішення про участь у ТКГ далося йому дуже важко. І на те є багато причин.

До теми Фокін розуміє філософію Донбасу, – Кравчук та Єрмак прагнуть бачити першого прем'єра в ТКГ

Він підкреслив, для нього за честь біля фіналу свого життя хоч чимось допомогти своїй Батьківщині.

"Для мене Батьківщина – це Україна та її Донбас, який я дійсно люблю. Він був, є і буде українським", – заявив перший український прем’єр.

Політик додав, що про таке рішення він оголосив напередодні, 3 серпня, на зустрічі з керівником Офісу Президента Андрієм Єрмаком. Власне від останнього до нього надійшла пропозиція брати участь у ТКГ.

"Він запросив нас разом із Кравчуком тиждень тому. Тоді я відповів, що для початку маю зустрітися з Леонідом Макаровичем сам на сам, з'ясувати позиції, узгодити точки зору. Тому що ТКГ – це не ристалище для дискусій. Там мають бути люди, які прагнуть досягти миру, а не створювати додатковий політес", – підкреслив він.

Про розмову з Кравчуком

Фокін підкреслив, що результат розмови із Кравчуком його задовольнив.

"Ми обговорили всі проблеми і дійшли консенсусу щодо цілого переліку питань. Насамперед Кравчук, як і я, переконаний, що без компромісів не буває домовленостей. Що режим тиші в зоні розмежування – це крок до миру, але не сам мир. Є люди, які вважають, що це крок до капітуляції. Але вони не розуміють, про що говорять", – зауважив колишній український посадовець.

На його переконання, капітуляція – це зовсім інше, це коли одна зі сторін визнає, що зазнала поразки, складає зброю та погоджується на кабальні умови переможця.

"Нічого такого немає у випадку з Україною. Нічого такого не стоїть за рішенням про припинення вогню. Навпаки, це крок до перемоги", – підкреслив політик.

Також він висловив готовність разом із групою політиків відвідати окуповані райони Донецької та Луганської областей для проведення переговорів щодо врегулювання ситуації.

Я, як і Леонід Макарович, є упевненим, що досягти миру можливо, коли ми подивимося один одному в очі. Треба їхати на Донбас і запрошувати людей сюди. Я особисто, якби мені таке запропонували, погодився б із групою фахівців і політиків поїхати на окуповану територію й поговорити з людьми, зрозуміти їхню позицію, спробувати знайти можливість піти їм назустріч, але, безумовно, без шкоди для інтересів і суверенітету України,
– резюмував Фокін.

Зверніть увагу Як українська делегація в ТКГ знайомилася з Кравчуком: розповідь її учасника

Що цьому передувало

  • 31 липня голова української делегації у тристоронній контактній групі, перший президент незалежної України Леонід Кравчук повідомив, що тривають перемовини про включення до складу групи колишнього прем'єр-міністра України Вітольда Фокіна. Кравчук наголосив, ця людина добре знає Донбас.
  • Раніше українську делегацію в Мінську очолював другий президент України Леонід Кучма. 28 липня Офіс президента повідомив, що Кучма подав у відставку і більше не братиме участі в роботі ТКГ.

Що відомо про Вітольда Фокіна?

Йому – 87 років. Фокін у жовтні 1990 року виконував обов'язки голови Ради Міністрів УСРСР, а вже у листопаді Фокіна затвердили на цій посаді. Прем'єр-міністром України він став у березні 1991 року. Варто зазначити, що він був першим прем'єром за часів незалежної України. У відставку Фокін подав 30 вересня 1992 року.

Вітольд Фокін є одним з тих, хто підписав Угоду урядів Білорусі, Росії та України про впровадження узгодженої економічної політики. У цьому документі було зазначено також, що підприємці цих 3 країн не можуть перешкоджати один одному.