Прапор, який 24 серпня 1991 року внесли в парламент, поставили у Верховній Раді. Деякий час полотнище знаходилось у кулуарах біля картини, яка власне зображує цей історичний момент. На ній є і Іван Заєць. Він з В'ячеславом Чорноволом очолювали ходу прапороносців. Тоді знамено під стіни парламенту принесли люди і передали депутатам, одразу після голосування за Акт проголошення незалежності.
"Коли ми внесли цей прапор, чудово усвідомлювали відповідальність перед тими людьми, які принесли його. Відповідальність і перед тими, які боролись за незалежність впродовж ХХ століття", – розповів народний депутат І, ІІ, III, IV та VI скликань Іван Заєць.
Читайте також: День прапора відзначили у гарячих точках АТО: з'явилось відео
Серед депутатів прапороносців тоді був і Микола Поровський. Нині він у військовій формі, бо захищає Батьківщину під жовто-блакитним. Власне, як робили це його предки.
Під синьо-жовтим прапором воював у війську Симона Петлюри, воював мій дідусь Євген Поровський. Під синьо-жовтим в ряді української повстанської армії боровся мій батько Іван Поровський,
– згадує народний депутат І, ІІ,ТА IV скликань Микола Поровський.
1992 рік. Людина невідома широкому загалу Микола Плавюк проголошує правонаступницею УНР незалежну Україну. А з себе складає повноваження президента, останнього в еміграції. За довгі роки існування УНР мало 5 очільників, починаючи з Симона Петлюри. Змінювала 6 разів місце розташування.
Читайте також: Рекордно довгий прапор України з петриківським розписом створили у Дніпрі
Документи, фото, газети, які розповідають про діяльність у вигнанні, розмістили на третьому поверсі Верховної Ради. Тут тепер Музей парламентаризму. Тут є символи, які в 1992 році Микола Плавюк передав новій українській владі – печатка УНР, мазепинський клейнод медальйон і прапор УНР. Проте з автентичного – лише печатка. Сліди інших символів ведуть до Адміністрації Президента.
Наскільки я знаю, ці речі зберігаються в Адміністрації Президента. З одного боку, це добре свідчить про тяглість нинішньої влади до подій 1917-1921 років, з іншого боку, в Адміністрації немає музейної частини. Мені здається, такі речі мали б виставлятись,
– зазначив директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.
Іван Заєць пропонує виставити їх в Музеї державотворення, який варто створити в Будинку вчителя – приміщенні, де засідав парламент УНР до вигнання. Адже, зокрема, завдяки існуванню її в еміграції Україну після проголошення незалежності визнав світ. Бо всі уже знали, хто такі українці і чого вони прагнуть.