Реконструювати фатальний бій, про який не прийнято було згадувати за часів СРСР, взялися члени страйкбольних клубів з Севастополя, Сімферополя та Євпаторії. Місцем обрали занедбаний кар’єр на горі Гасфорта, його ландшафт нагадує афганську природу.
“Ми вибрали саме одну з найбільш трагічних історій, і показуємо не тільки переможну сторону, але і те, що були поразки, на яких потрібно вчитися”, - сказав голова Севастопольського страйкбольного клубу Сергій Кірсанов.
Підібрати необхідну амуніцію для реконструкторів було найвідповідальнішим кроком. Одяг афганських моджахедів довелося спеціально шити, а деякі елементи форми шукати по магазинах уживаних товарів або пристосовувати імітацію вбрання американських солдатів.
“Йдеш на “секонд”, купуєш. “Секонд” нас рятує. А це купується, це американський одяг для гранатомета”, - розповідає учасник реконструкції Костянтин Реутов.
“Переглядаємо в Інтернеті, щоб повністю підходити по одягу. Зброя - щоб вона більше підходила за тематикою. У мене в руках неправильна зброя, не повинно було бути цієї зброї”, - каже учасник реконструкції Павло Зельський.
А от у радянських солдатів амуніція повністю оригінальна. Одяг, взуття, головні убори та спеціальне спорядження вишукували на складах, обмінювали або випрошували у ветеранів-афганців.
“Нічого не випускається і збиралося все по крупицях - взуття, одяг. Амуніція - це вже “самошив”. Це хлопці в Афганістані шили самі. Цю амуніцію дійсно привезли з Афганістану”, - зазначив учасник реконструкції Олексій Іваніцев.
За сценарієм, створеним на основі історичних фактів, рота спецназу, яка лише місяць перебувала в Афганістані, вийшла на свій перший навчальний обхід. Через тактичні помилки загін потрапляє у пастку. Вчасно прикрити бійців не встигли, допомога прийшла лише за добу. У бою загинули три десятки солдатів, а ті, хто вижив, самі наклали на себе руки, щоб не потрапити у полон.
“Перед виходом вони провели на одній з гір тренування, зібрали групу офіцерів, показали куди ми підемо. Душмани за всім цим спостерігали, вони вже знали, спостерігали і готувалися. Це була основна помилка”, - сказав член Української спілки ветеранів Афганістану Володимир Колбасенко.
Такі реконструкції в Севастополі планують проводити щороку, обираючи за сценарій щоразу інші трагічні бої Афганської війни. Мета - привернути увагу громадськості до проблем воїнів-інтернаціоналістів та підтримати ветеранів. Сьогоднішню реконструкцію присвятили 61 річниці з дня заснування розвідувального підрозділу спецпризначення, що брав участь у Афганській війні.