Поки МВФ відмовляється надавати Україні чергові кредити, сукупний держборг України зростає і вже перевищив 500 мільярдів гривень.

Зовнішні дешеві запозичення були замінені дорогими внутрішніми запозиченнями, які нам з вами віддавати в наступному році, через рік і так далі, тобто проблема насправді була загнана в глухий кут, з якого вона явно вилізе в значно більшому об'ємі,
- коментує президент Київської школи економіки Павло Шеремета.

Майже стабільним увесь рік був курс гривні до долара, що стало причиною закидів на адресу Нацбанку через штучне стримування реально знеціненої гривні перед виборами. Викликаний цим дефіцит грошей став причиною дефляції в країні, яка за результатами року може сягнути 1%.

“Рано чи пізно воно прорве. Це, знаєте, як вибудували стіну, вода прибуває реально, вона рано чи пізно впаде і це приведе до того, що ми будемо мати проблеми, це помилка була”, - каже президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Надмірні вливання коштів пішли на організацію ЄВРО-2012, яке обійшлося державі, за офіційними даними, у близько 40 мільярдів гривень та парламентські вибори - ще 2 мільярди гривень. Під кінець року, вперше за останні роки, грошей не вистачає навіть на захищені статті бюджету.

Програми розвитку, так звані кошти на будівництво, на капітальні ремонти, на реконструкцію, програми розвитку вже призупинялися, починаючи вже з літа 2012-го року, під осінь вже почали невиконуватися програми допомоги різним пільговим категорія населення, а під кінець року вже не виконуються більшість соціально захищених статей бюджету,
- зауважує голова комітету економістів України Андрій Новак.

Останніми місяцями держава перекривала кисень бюджетникам - в першу чергу це відчули лікарі та освітяни. Нещодавно викладачі вузів залишилися без надбавок та премій із зарплатою до 2 тисяч гривень і вчаться виживати самотужки.

“Для дуже багатьох викладачів Могилянки, хоча Могилянка є основним місцем роботи, це дуже часто не є основне джерело доходу. Прожити на зарплату, яку держава дає викладачу в Києві, м’яко кажучи, важко, я думаю, якщо взагалі можливо, а прогодувати сім’ю - так точно неможливо”, - вважає доцент кафедри соціології Києво-Могилянської академії Михайло Винницький.

Найбільші очікування року в урядовців - зменшення ціни на російський газ - провалилися. За словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, саме вона та світова криза продовжують душити українську економіку. Однак, серед глобальних провалів прем’єр побачив здобутки уряду.

Зменшення фіскального навантаження на бізнес і збільшення ступеня економічної свободи - ось чим характеризувався 2012 рік,
- зазначив прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Задоволений умовами для ведення бізнесу і син президента України Олександр Янукович.

"Незважаючи на недоліки, а їх немало, умови для ведення бізнесу в Україні цілком нормальні", - вважає син Президента України Олександр Янукович.

Решта ж підприємців разом з іноземними інвесторами спостерігають кардинально іншу ситуацію і волають про збільшення податкового тиску та перевірок малого і середнього бізнесу.

Один із наших потужних клієнтів в сільгоспсекторі поскаржився, що тільки за останній рік вони пережили більше 400 перевірок - це більше ніж одна перевірка в день. Зрозуміло, що, якщо такою інформацією ділиться з тими компаніями, з тими бізнесменами, які планують виходити на ринок, бажання у них розглядати Україну як мету потенційних інвестицій різко знижується,
- пояснив старший радник ЄБРР Антон Усов.

Рятівним колом для українців залишається сільське господарство. Попри неможливість фермерам взяти у кредити на більш-менш прийнятних умовах - цього року вродило. Уряд і тут вбачає свою заслугу.

Єдине досягнення, яким неодноразово хизувалися урядовці протягом року - борщовий набір подешевшав. Щоправда, для вегетаріанців. Капуста, морква, буряк та картопля стали дешевшими. М'ясо за рік подорожчало в середньому на 20%.

Українське зерно рятує і бюджет. Завдяки його експорту бюджет отримує понад 40 мільярдів гривень податків.

В поточному році, який був складним і з приводу погодно-кліматичних умов, ми маємо третій за всю історію України урожай зернових. Ми маємо інші показники непогані, думаю, що в наступному році буде тяжко, але все одно держава повинна розраховувати на сільське господарство, як галузь, яка найбільш буде тримати економіку нашої держави,
- розповідає президент "Української аграрної конфедерації" Леонід Козаченко.

Україна залишається чи не єдиною країною, яка не подолала наслідки кризи 2008-2009 років і не вийшла на показник 2007- го року - кажуть фахівці посилаючись на дані МВФ. Погіршення відчула і більша частина українців. Результати грудневого опитування Фонду “Демократичні ініціативи” та центру Разумкова показують - майже 52% населення, вважають, що у 2012 році економічне становище України погіршилося.