З початку тижня деяких голодувальників почала забирати швидка, а за два дні 17 активістів оголосили, що голодувати припиняють.
“В нас люди, які голодують 10-11-й день, їх тут було троє, в них максимальне виснаження організму. Ми розуміємо, що голодування (в кількості 10 осіб) – це не та форма протесту, якою ми повинні керуватися. Ми йдемо на розширення, на збільшення, і повернемося ми сюди в набагато більшій кількості”, – каже недавній голодувальник Роман Лапуда.
“Згортання акції голодування – це спасіння здоров’я молодих людей. Але ніхто не зупиняє протест проти законопроектів, які розколюють Україну. Ми придумали сьогодні перейти до культурно-мистецьких вечорів, потім перейти до спільних акцій в усіх регіонах, розгорнути протягом кінця липня і серпня всеукраїнську акцію захисту української мови”, – розповідає співорганізатор акції Олександр Солонтай.
Разом з голодувальниками з мітингу пішли і більшість активістів
Разом з голодувальниками з центру Києва пішли і більшість активістів. Ті, хто залишився, проводили мітинг вже без заявки на проведення акції. На відміну від голодування, на відсутність дозволу влада відреагувала миттєво.
На мовних активістів склали 15 адмінпротоколів
У результаті – 15 протоколів про адміністративні правопорушення, усні попередження та суди. Тим часом об`єднані ідеєю протестувальники самі розкололись організаційно.
4 людей продовжили голодування після оголошення про завершення акції
Одні завершили, інші продовжили. Попри заяви, голодний протест припинили не всі активісти. Четверо з них – і надалі відмовляються від їжі. Тих хто припинив голодування називають зрадниками.
“Приїхав сюди і голодував зі студентами з 10-го числа, студенти змирились, закінчились, я продовжую безстрокове голодування. Нас 4, безстрокове голодування – до повної перемоги”, – заявив голодувальник Леонід Бровченко.
“Я вважаю це зрадою. Вони кричали, що стоятимуть до останнього, а самі зрадили свої ж ідеї. Вони не тільки у нас документи забрали, вони забрали, як ви бачите, і парасолі, і спальники, і каремати, повністю все”, – каже голодуючий Вадим Лісовий.
Політолог: Активісти не мають чіткого плану
Зі стартом мовної акції під Українським домом були сотні активістів. Переважно – небайдужа молодь з Києва та західних регіонів. В останні ночі просто неба ночували три десятки мітингувальників. Відсутність чіткого плану та організації, як кажуть політологи, не додали акції масштабності. Втім, свій результат голодування все ж дало, вважають експерти.
“Акція уже привела, вона привела і до затримки з підписанням закону, і вона привернула увагу до того, що ця проблема дійсно болюча і українці готові йти на крайні заходи для того, щоб захистити рідну мову. За російську мову голодувати не виходять це відбиває і різний статус і важливість цієї проблеми”, – каже професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.
Опитування: 65% громадян вважають мовний закон піар-кроком влади
Відносно невелику протестну активність через мову пояснюють соціологи, кажуть, у людей і без мов проблем вистачає. Це засвідчує останнє червневе соціологічне опитування Центру Разумкова, за яким питання мови опинилося на 31 місці у списку найбільших проблем. Водночас лише чверть опитаних підтримують надання російській статусу регіональної, а 65% вважають мовний закон передвиборчим піаром Партії регіонів.
“Проблема створена політиками, адже дослідження показують, що громадяни України серед актуальних, справді актуальних проблем, проблеми мови не бачать. Вона десь там на четвертому десятку. 92 % позитивно ставляться до того, що українська мова є державною, і вона є атрибутом української незалежної держави”, - розповідає науковий консультант центру ім.О. Разумкова Микола Мельник.
Під українським домом залишились одиниці
Нині активістів під українським домом міліція відтіснила якнайдалі зі сходів.