Тепер регіонали кажуть, що опозиціонери, блокуючи парламент, самі підштовхують до референдуму. Мовляв, хай народ вирішить, що робити з такою безпорадною Радою.
“Ми що, винуватці тих процесів, які йдуть в парламенті? Ні. Нащо нам брати відповідальність за ті дурні дії, які роблять представники опозиції?", - запитує голова фракції ПР Олександр Єфремов.
Регіонали кажуть, що предметом референдуму може бути проведення виборів виключно по можоритарній системі й скорочення складу парламенту - наприклад, до трьохсот депутатів. Опозиціонери на таке не згодні
“Влада намагається за рахунок референдуму змінити конституційний лад в країні. Тому ми будемо висувати вимогу щодо відміни закону про референдум", - представник фракції "УДАР" Віталій Ковальчук.
У нинішньому складі парламенту умовна коаліція - регіонали плюс комуністи - має 242 голоси. У тьох опозиційних фракціях - 178 депутатів. У відсотках це - 54% проти 39%.
Але якщо брати лише пропорційну частину виборів - картина перетворюється на протилежну: за списки Батьківщни, УДАРу і Свободи проголосувало 54% виборців, за регіоналів з комуністами - 46%.
Натомість мажоритарна складова минулих виборів демонструє тотальну перевагу регіоналів. Вони виграли в більшості округів та навіть без комуністів забрали 62% мажоритарних місць. У опозиції - 26%.
Тож, якщо за мажоритаркою обиратимуть всіх депутатів, регіонали можуть забезпечити собі більшість і не виключено, що це буде конституційна більшість.
Активізація розмов про референдум випливає із наближення 2015 року. Моляв, оточення Віктора Януковича для того, щоб зберегти за ним місце на Банковій, готує сценарій із зміною Конституції, а відтак - зміною виборчої системи. Наприклад, Президента обиратимуть в парламенті”.
Хоча наразі більше говорять про інший варіант - обрання президента в один тур. Мовляв, так Віктор Янукович, попри нинішній рейтинг у 20%, може перемогти на виборах.
“Якщо вибори будуть в один тур, то перемога Януковича - дуже ймовірна. Це якщо опозиція не домовиться і не висуне єдиного кандидата. Чесно кажучи, як показав Київ, де вибори мали б відбуватись в два тури, але відбуваються в один тур, опозиція ще ніколи в такій ситуації не домовлялася”, -констатує політтехнолог Сергій Гайдай.
Експерти кажуть, що на референдум варто очікувати в цьому році. Ймовірно - влітку, коли політичне життя завмирає.
Перед цим Партія Регіонів проведе піар-кампанію на підтримку референдуму.
Також у провладній партії обговорюють можливість запровадження в Україні двопалатного парламенту.