Довго над кошторисом не засиджувалися
Проект закону про Бюджет на поточний рік було зареєстровано у Раді в середині грудня. І саме для його ухвалення парламент зібрався позачергово вже після новорічних свят. Щоправда, в переддень голосування автори законопроекту визнали — документ не готовий. Проте бюджетний комітет довго над державним кошторисом не засиджувався.
Він розпочав свою роботу десь о 10 вечора і закінчив її біля пів на 12. На засіданні комітету жодної поправки не розглядалось. Нам було роздано проект рішення з відповідними додатками, тими, які влада хоче прийняти, тобто, найцікавішого немає — ми не знаємо який курс гривні, як формувався прожитковий мінімум і зарплата, просто тупо є збільшення,
— каже народний депутат, ВО "Батьківщина" Тетяна Слюз.
На це і тисне чинна влада — мовляв бюджет — соціально спрямований, і всі незахищені верстви населення отримають у 2014 році додаткову копієчку.
На виконання соціальних ініціалів президента з 1-го вересня 2014 з держбюджету запропоновано забезпечити харчування в школах всім дітям 5–11 класів, вперше враховано виплати у розмірі 1,1 мільярда одноразової допомоги молодим працівникам, які їдуть працювати в села на посади вчителів і медиків,
— розтлумачив народний депутат від Партії регіонів Ігор Молоток.
За прогнозами, економіка зросте на 3%
Соціальні обіцянки, а також зростання фінансування силових відомств та статей утримання влади суттєво збільшили дефіцит бюджету - він перевищив 71 мільярд гривень, що вдвічі більше, ніж у 2013-му. Однак, у опозиційних депутатів свої розрахунки.
Загалом на видатки споживання в поточному році планують виділити на 8% більше аніж у 2013. А от видатки розвитку скоротили на піввідсотка. Однак це не завадило закласти зростання економіки у 2014 році на 3%.
Загалом дуже песимістичний сценарій щодо виходу з рецесії та популістський щодо виконання соціальних обіцянок уряду. Є ризики у зростанні — закладено 3% — в цьому можуть бути ризики,
— коментує директор Міжнародного центру перспективних досліджень Володимир Панченко.
Частково це пожвавлення відбудеться за рахунок нових боргів України, кажуть аналітики. Згідно з проектом бюджету, в поточному році наша держава збільшить свій борг ще на майже 100 мільярдів гривень — до 580 мільярдів на кінець року.