Отримали доступ через три доби

Доступ до баз Держреєстру ІТ-спеціалісти Мін’юсту та правоохоронних органів змогли отримати тільки на третю добу. Відтепер програмне забезпечення хочуть повністю передати державі, а не приватним фірмам.

“Ми не можемо бути впевнені в транспортуванні, адекватних комунікаціях між користувачами і нашими базами даних, саме тому ми замислюємось над зміною і програмного забезпечення, і розробників, щоб не допустити можливості будь-якого шантажу або будь-яких збоїв”, - каже голова Державної реєстраційної служби України Дмитро Ворона.

Причина колапсу

Причиною колапсу доступу до баз Мін’юсту колектив держпідприємтсва "Інформаційно-реєстраційний центр" називає рейдерську атаку, пов`язану з призначенням нового керівника підприємства. Неофіційно його називають ставлеником Міністра юстиції Олени Лукаш.

“Колектив підбирався і збирався дуже багато років, на сьогоднішній день багатьма діями ставиться в таку ситуацію, що розпорядження суперечать внутрішньо-нормативним документам, і не тільки внутрішньо-нормативним, люди відмовляються їх виконувати, їх змушують”, - розповіла керівник загального відділу ДП "Інформаційно-реєстраційний центр Мінюсту" Неля Полієнко.

У Мін’юсті інформацію про рейдерське захоплення заперечують. Олена Лукаш не виключає - це помста звільненого з посади колишнього керівника Віталія Добжанського за проведення фінансового аудиту на підприємстві.

“Внаслідок аудиту цього підприємства, який я розпочала 2 місяці тому, який знаходиться у правоохоронних органах, була з`ясована причетність певної низки бізнесменів і посадових осіб до дій, які містять ознаки кримінальних злочинів, і декілька тижнів тому ці матеріали були передані до ГПУ та СБУ. Тривають слідчі дії”, - повідомила Міністр юстиції України Олена Лукаш.

Конфіденційної інформації не вилучили

Новопризначений керівник Держінформ’юсту запевняє: в результаті несанкціонованого втручання у роботу автоматизованих систем Мін’юсту вилучення конфіденційної інформації про громадян не відбулося.

“Ви завжди бачите, що було якесь проникнення, що відбувався трафік назовні. Цього всього не було. Навпаки, ситуація полягала в тому, що всіх відрізали від зовнішнього світу”, - каже генеральний директор ДП "Інформаційний центр" Мінюсту України Леонід Богданов.

Ринок нерухомості мало не став

А поки ріелтори рахують збитки. Ринок нерухомості мало не став за цей період. Найбільше не пощастило тим, хто приїхав підписувати угоди з продажу-нерухомості з інших міст.

“Якщо у людини саме в ці дні була необхідність укласти угоду і він цю угоду не може укласти, то згідно з договором гарантійна сума повинна повернутися покупцеві, а якщо вина покупця - втрачає гарантійну суму. Розмір гарантійної суми абсолютно різний, в середньому 3-5% від вартості квартири. Але у зв'язку з тим, що це форс-мажорні обставини - гарантійна сума повинна повернутися покупцеві, але втрати які: покупець не купив, продавець не продав”, - розповідає заступник генерального директора ріелторської компанії Людмила Логачова.

Паралізована була і робота нотаріусів. Все, що вони могли робити, - завіряти підписи на нотаріальних бланках, на все інше - табу.

“Спадкові справи не можна було вести, довіреності у порядку передоручення, шлюбні договори, договори оренди, будь-якої передачі майна, договори позики, будь-які цивільно-правові угоди ми не могли вчиняти”, - розповів нотаріус Юрій Каплун.

Тим часом Служба безпеки України повідомила, що даним громадян, які зберігалися в реєстрах, нічого не загрожує, оскільки фактів втручання в роботу комп’ютерів, систем та мереж Міністерства юстиції встановлено не було.