Рахунок на 7 мільярдів доларів, який не коментують ні в "Нафтогазі", ні в "Газпромі"

У "Нафтогазі" підтвердили, що рахунок від російських партнерів надійшов. Тут приголомшені несподіваною платіжкою і коментувати її відмовляються. В уряді ж заявляють, що Україна жодних умов газового контракту не порушувала і платити зайвого не збирається.

НАК "Нафтогаз" усі умови контракту виконував і виконує. Україна сплачувала за поставлений газ у повному обсязі і в нас ніяких питань не було, щодо рахунку,
- повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький.

Російський "Газпром", як і український "Нафтогаз", скупий на коментарі.

Натомість, посол Росії Михайло Зурабов у штрафі не вбачає нічого несподіваного. За його словами, Україна мала купити 52 мільярди кубометрів, а купила лише 33 млрд.

"Газпром" нарешті побачив реальні втрати енергетичного ринку - це підписання угоди із "Шеллом", і ми чекаємо підписання з "Шевроном", "Ексон мобіл", - пояснив президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук.

Справжня ціна газового боргу

Фахівці припускають, що Україні пробачать борг, якщо вона вступить до Митного союзу або віддасть свою газову трубу. Її росіяни оцінили якраз у 7 мільярдів доларів.

"Звідси дуже простий маневр: створити певний віртуальний борг, конвертувати його в реальний, за допомогою чи прямого тиску та шантажу, чи з використанням юридичних механізмів. А потім поставити Україну перед вибором: або сплачувати 7 мільярдів, або якраз заплатити трубою", - вважає директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.

Українські експерти вважають єдиним виходом із ситуації позов України до арбітражного суду в Стокгольмі. Російський посол сподівається, що до цього справа не дійде.

Втім, вже зараз Зурабов заявляє, що вирішити спірні газові питання можна і без вступу України до Митного Союзу. Як саме - не уточнює.